Motovýlet 2022 - Rumunsko

Přehledné informace o srazech a akcích (včetně fotek, atd...)
Odpovědět
Jindra
Příspěvky: 715
Registrován: úte 22. led 2013 23:49
Bydliště: Brno

Motovýlet 2022 - Rumunsko

Příspěvek od Jindra »

Ahoj, v sobotu jsme s Petem nad několika lahvemi vína dávali dohromady program na léto a napadnul nás výlet do Rumunska, konkrétně na průsmyky Transfagarasan a Transalpina. Dokonce už máme i termín - poslední týden v červenci 23-31.7.2022.

Viktor mně poslal několik tipů co v Rumunsku navštívit, doplnil jsem i pár zajímavostí z cizích cestopisů, a myslím že toho máme na týden víc než můžeme stihnout, takže bude potřeba ještě trochu přebírat. Každopádně už teď je jasné, že je potřeba počítat s větším denním nájezdem než na minulých výletech, celkově odhaduji až 3500 km.

Návrh trasy najdete tady, průběžně to ladím a doplňuji. Tentokrát je to plánované pouze po silnicích, takže není potřeba enduro, dokonce to půjde projet i autem.

Kdo se k nám přidá?

Transfagarasan a mladík v kožené kombinéze pro upoutání pozornosti B)
Transfagarasan.jpg

Jindra
Příspěvky: 715
Registrován: úte 22. led 2013 23:49
Bydliště: Brno

Re: Motovýlet 2022 - Rumunsko

Příspěvek od Jindra »

Sem budu postupně přidávat seznam zajímavostí které bychom mohli navštívit:
- Transfagarasan - 120 km dlouhý úsek mezi městy Cartisoara a Curtea de Arges, viz fotka v úvodním příspěvku. Asfalt spíše horší. Potřeba projet v týdnu a ideálně hned brzy ráno.
- Transalpina - 200 km včetně odbočky k jezeru Vidra, hlavní úsek mezi městy Novaci a Sebes. Méně turistické než Transfagarasan, v roce 2018 (?) položili nový krásný asfalt.
- Bicazská soutěska - silnice vedoucí hlubokou skalní soutěskou - https://cs.wikipedia.org/wiki/Bicazská_soutěska
- Lacul Ursu - slané termální jezero u města Sovata, něco jako mrtvé moře, otevřeno 10-13 a 15-18.
- Salina Praid - solný důl a termály, vedle jezera Lacul Ursu, http://www.salinapraid.ro/
- hrad Bran - jeden z Drákulových hradů - www.bran-castle.com
- Banát - vesnice Svatá Helena a Eibentál
- Mănăstirea Bistrița de Vâlcea - klášter za kterým jsou uvnitř v jeskyni dva kostely
- Mănăstirea Hurezi - klášter
- Fierbatorile - bahenní sopky, jsou tam dvě místa kousek vedle sebe, ale je to už zajížďka hodně na východ
- Castelul Peleș - hezký zámek
- Cetățile Ponorului - česky Ponorné hrady, krasové jeskyně, je to spíše mimo trasu ve vnitrozemí
- Barajul Vidraru - vysoká hráz přehrady, je součástí Transfagarasanu
- Lacul Bicaz - jezero kousek vedle Bicazské soutěsky
- Lacul Vidra - odbočka na jezero kousek vedle Transalpiny, vede podél hezky klikatá silnice
- Cimitirul Vesel - hřbitov s barevnými ručně malovanými kříži, díky kterým se mu říká Veselý hřbitov. Cesta dále podél severních hranic a pak přes Vatra Dornei k Bicazské soutěsce je prý hodně rozbitá - https://goo.gl/maps/QgwTry4AcdW5jBzX7
- Ştrand Termal 7 Izvoare Herculane - termály po cestě do Banátu, narazil jsem na ně v jednom cestopisu
- Satuia Decebal - velká hlava místního krále vytesaná do skály, cestou do Banátu https://g.page/chipul-lui-decebal?share
- Cetatea Poienari - zřícenina dalšího Drákulova hradu, přímo na Transfagarasanu
Naposledy upravil(a) Jindra dne úte 14. pro 2021 15:34, celkem upraveno 1 x.

Lord_Lee
Příspěvky: 350
Registrován: stř 23. led 2013 19:04
Bydliště: Königgrätz

Re: Motovýlet 2022 - Rumunsko

Příspěvek od Lord_Lee »

Zkusím to nadhodit doma, ale teď nic slíbit nemůžu :}{
Jinak byl jsem tam před několika lety autem, tak jen pár poznámek:
- castle bran - na to se vyprdněte, je to jen turistická past, Drákulovi nikdy nepatřil. Jestli pojedete na přehradu Vidraru tak jen kousíček za ní je pravý drákulův hrad, teď teda spíš zřícenina, jez ní pěkný výhled ale vede k němu hromada schodů (https://goo.gl/maps/RVYgVak4LdSA1MGGA)
- Jestli chcete na Fagarasan brzy ráno tak kousek od začátku je fajn kemp - https://goo.gl/maps/ZrErgCaPxyR1Yo4V7
- Satuia Decebal - upřímně řečeno bych tam jel jen pokud to máte po cestě, za moc velkou zajížďku to nestojí.
- Cetățile Ponorului - to je super, ale určitě ne v motohadrech, je to spíš na turistiku.
- Castelul Peleș - Čaučeskův hampejz, prej tam dělal párty pro svý kámoše. Jako pěkný, ale dovnitř se dalo jít jen s rumunským průvodcem, takže výklad byl takovej nijakej. Ale třeba to změnili.
MZ 251 ETZ -> Yamaha XJ 600S -> Yamaha FZS 600 Fazer -> Honda XL650V Transalp
Jezdit autem je jako chodit po čtyřech...

Jindra
Příspěvky: 715
Registrován: úte 22. led 2013 23:49
Bydliště: Brno

Re: Motovýlet 2022 - Rumunsko

Příspěvek od Jindra »

Čau, díky za tipy! Já osobně mám ty hrady a zámky spíš na podívání z venku, dovnitř na prohlídku nepotřebuju, ale nevím co Pete.
Transfagarasan - teď jsem v nějakém cestopisu četl, že je lepší ho projet ze severu na jih, že opačným směrem je horší asfalt. Vzpomínáš si jak jste ho jeli? Stojí za to jet ho tam a pak zase zpátky (to by mohl vědět i Viki)?
Cetățile Ponorului - to je dobrá připomínka. Já jsem si myslel že se u toho dá hned zaparkovat, ale když se dívám na cestopisy tak to vypadá fakt spíš na větší procházku. Ale asi by to stálo za to, průchod 400 metrovou jeskyní, vodou a dokonce bez vstupného.

Lord_Lee
Příspěvky: 350
Registrován: stř 23. led 2013 19:04
Bydliště: Königgrätz

Re: Motovýlet 2022 - Rumunsko

Příspěvek od Lord_Lee »

Transfagaran jsme jeli od severu na jih. Asfalt cestou nahoru byl docela ok, na druhý straně dolů to taky šlo, ale pak ta klikatice kolem jezera Vidraru byla hrozná, asfalt samá díra a záplata. Jinak cesta od severu nahoru je určitě zajímavější, a na motorce bych si to víc užil touhle cestou. Na jihu bylo pár pěkných vraceček, výhledů a pak jen klikatá cesta v lese.
Ty ponorné hrady k těm se asi dá přiblížit, ale určitě tam nevede asfaltka, někam sem by se mělo dát dojet https://goo.gl/maps/P2rXBpeLonhTEoZm8. Od tý cesty vede k jeskyním ještě docela prudká cesta dolů, když jsme tam byli tak byla poničená od dešťů nebo snad sesuvů a zajištěná řetězy. Ale i tak bych tam v motohadrech jít nechtěl.
MZ 251 ETZ -> Yamaha XJ 600S -> Yamaha FZS 600 Fazer -> Honda XL650V Transalp
Jezdit autem je jako chodit po čtyřech...

Uživatelský avatar
Viktor
Příspěvky: 1741
Registrován: pát 25. led 2013 12:24

Re: Motovýlet 2022 - Rumunsko

Příspěvek od Viktor »

Jééé, jasné zneužití mé osoby k propagaci... :D
Stihnout vše je nereálné... Když k tomu přičtu večerní pivko, tak tím tuplem :)-D Jet Transfagarasan tam i zpět bych asi úplně nechtěl... Ty zatáčky kolem jezera už pak jsou celkem únavné...
Ještě jsem si vzpomněl... Bacha na pojištění, některé pojišťovny v Rumunsku nechtějí plnit. Kolega z práce, který tam sebou plácl na motorce, si odtah do ČR musel platit sám, ikdyž si platil připojištění.

Heki
Příspěvky: 949
Registrován: stř 23. led 2013 12:11

Re: Motovýlet 2022 - Rumunsko

Příspěvek od Heki »

Hoši díky za pozvání, ale moc to nevidím. Sólo asi nepojedu - vzhledem k tomu, že mám jen 4 týdny dovolené mi přijde vůči rodině nefér jim na čtvrtinu z toho zdrhnout do Rumunska. A na rodinný výlet autem je Bětka podle mě ještě malá, aby z toho něco měla.
Heki z Opavy, member of HEDGEHOGS a člen hnutí za Kvadratizaci Velkého Kulového
BIG SINGLE - THAT'S RELIGION !
Správná motorka má lichý počet válců, přičemž 3 už jsou moc.
Obrázek

Uživatelský avatar
Viktor
Příspěvky: 1741
Registrován: pát 25. led 2013 12:24

Re: Motovýlet 2022 - Rumunsko

Příspěvek od Viktor »

Heki: 4 týdny? Minimum je 5,ne? Vyhlaš stávkovou pohotovost :-< (:D

Lord_Lee
Příspěvky: 350
Registrován: stř 23. led 2013 19:04
Bydliště: Königgrätz

Re: Motovýlet 2022 - Rumunsko

Příspěvek od Lord_Lee »

Viktore ty jsi ale zhýčkaný státní zaměstnanec :D- , normální dělný lid má ze zákona 4 týdny přičemž některý zaměstnavatel přihodí týden k dobru :-)
MZ 251 ETZ -> Yamaha XJ 600S -> Yamaha FZS 600 Fazer -> Honda XL650V Transalp
Jezdit autem je jako chodit po čtyřech...

Uživatelský avatar
Pete
Příspěvky: 383
Registrován: stř 23. led 2013 18:57

Re: Motovýlet 2022 - Rumunsko

Příspěvek od Pete »

Jindra píše:
úte 14. pro 2021 15:32
Čau, díky za tipy! Já osobně mám ty hrady a zámky spíš na podívání z venku, dovnitř na prohlídku nepotřebuju, ale nevím co Pete.
Transfagarasan - teď jsem v nějakém cestopisu četl, že je lepší ho projet ze severu na jih, že opačným směrem je horší asfalt. Vzpomínáš si jak jste ho jeli? Stojí za to jet ho tam a pak zase zpátky (to by mohl vědět i Viki)?
Cetățile Ponorului - to je dobrá připomínka. Já jsem si myslel že se u toho dá hned zaparkovat, ale když se dívám na cestopisy tak to vypadá fakt spíš na větší procházku. Ale asi by to stálo za to, průchod 400 metrovou jeskyní, vodou a dokonce bez vstupného.
Na vnitřky zámků moc nejsem.
S počtem válců je to jako s pracovním kolektivem, ideální je lichý počet, ale tři jsou už moc.
:HG

Heki
Příspěvky: 949
Registrován: stř 23. led 2013 12:11

Re: Motovýlet 2022 - Rumunsko

Příspěvek od Heki »

Náš zaměstnavatel bohužel přihodit nic nehodlá. Ten by tak nejraději, abychom chodili do fachy i o víkendu.
Heki z Opavy, member of HEDGEHOGS a člen hnutí za Kvadratizaci Velkého Kulového
BIG SINGLE - THAT'S RELIGION !
Správná motorka má lichý počet válců, přičemž 3 už jsou moc.
Obrázek

Uživatelský avatar
Viktor
Příspěvky: 1741
Registrován: pát 25. led 2013 12:24

Re: Motovýlet 2022 - Rumunsko

Příspěvek od Viktor »

Lord:A to nevíš o 14 dnech placené rehabilitace navíc... Odměnou ti pak je, že si o tebe nadřízený, povětšinou hloupý, ale o to loajálnější za každou číčovinu chce otřít boty :D
Pete: Bran je průchozí individuálně, bez průvodce.

Heki
Příspěvky: 949
Registrován: stř 23. led 2013 12:11

Re: Motovýlet 2022 - Rumunsko

Příspěvek od Heki »

Celé se to nějak sere. Když to půjde takhle dál, tak bude tou dobou benzin za stovku litr nebo hůř, když vidím co se děje na východě:

:-|--- :-|--- :-|--- :-|---

a dopadne to takle:

X(
Heki z Opavy, member of HEDGEHOGS a člen hnutí za Kvadratizaci Velkého Kulového
BIG SINGLE - THAT'S RELIGION !
Správná motorka má lichý počet válců, přičemž 3 už jsou moc.
Obrázek

Lord_Lee
Příspěvky: 350
Registrován: stř 23. led 2013 19:04
Bydliště: Königgrätz

Re: Motovýlet 2022 - Rumunsko

Příspěvek od Lord_Lee »

Buď v klidu, v létě bude po všem. Tohle rusák nemůže ekonomicky ustát, možná porazí a obsadí Ukrajinu ale zchudlí oligarchové, rusákova prázdná lednice a peněženka plná naprosto bezcenných papírků to tam ukončí. Už teď se to tam mění ze země která je navyklá na západní pohodlí a styl života na KLDR verze 2.0.
V lepším případě se pak Putin někam ztratí nebo jim omylem někde vypadne z okna. O tom horším kdyby se sebou chtěl vzít celý svět radši ani nepřemýšlím.
MZ 251 ETZ -> Yamaha XJ 600S -> Yamaha FZS 600 Fazer -> Honda XL650V Transalp
Jezdit autem je jako chodit po čtyřech...

Heki
Příspěvky: 949
Registrován: stř 23. led 2013 12:11

Re: Motovýlet 2022 - Rumunsko

Příspěvek od Heki »

No nechci tady z toho dělat politickou kavárnu, ale s tou variantou, že ho zaženou do kouta a on začne rozsévat hříbky se reálně pracuje...

A to jsme pak v :H
Heki z Opavy, member of HEDGEHOGS a člen hnutí za Kvadratizaci Velkého Kulového
BIG SINGLE - THAT'S RELIGION !
Správná motorka má lichý počet válců, přičemž 3 už jsou moc.
Obrázek

Jindra
Příspěvky: 715
Registrován: úte 22. led 2013 23:49
Bydliště: Brno

Re: Motovýlet 2022 - Rumunsko

Příspěvek od Jindra »

Třeba bude v Rumunsku levnější benzín než u nás :-)

Jindra
Příspěvky: 715
Registrován: úte 22. led 2013 23:49
Bydliště: Brno

Re: Motovýlet 2022 - Rumunsko

Příspěvek od Jindra »

Včera jsme měli plánovací večer a zjistili jsme, že obě transky jsou uzavřené, ale do prázdnin by je měli zprovoznit. Dále jsme zjistili, že dálniční známka je potřeba i na jízdu po jedničkách, ale stojí 3 € týdně, takže je to v klidu. No a poslední důležité zjištění bylo, že na to budeme potřebovat o jeden den navíc pokud poslední den nechceme dát 800 km.

Předběžný plán - mapa trasy https://www.google.com/maps/d/edit?mid= ... sp=sharing

1. Sobota
Brno - Oradea (660 km)
Nejhezčí by to bylo vzít přes slovenské vnitrozemí, ale pravděpodobně zvolíme naopak nejrychlejší variantu po dálnici přes Maďarsko. Uvidíme.

2. Neděle
Oradea - Salina Turda - Targu Mures - Sovata (335 km)
Navštívíme solné doly Salina Turda (zastávka na +- 3 hodiny). Úsek mezi Kluží a Targu Mures vede po dálnici, tím ušetříme trochu času a dojedeme až do města Sovata.

3. Pondělí
Sovata - slané jezero - Bicazská soutěska - Cartisoara (325 km)
Hned ráno se za městem Sovata vykoupeme ve slaném jezeře Lacul Ursu (něco jako mrtvé moře, otevírají v 10:00), pak si projedem tam a zpátky Bicazskou soutěsku. Večer dojedeme až do Cartisoary, což je začátek Transfagarasanu.

4. Úterý
Cartisoara - Transfagarasan - Novaci (250 km)
Měli bychom vyrazit velmi brzo ráno, abychom Transfagarasan projeli předtím než se ucpe turisty. Cestou se zastavíme na hrázi přehrady Vidraru (je tam i rozhledna), poté v Bistrita kde mají v jeskyni vytesané dva kostely a v klášteře Horezu. Večer dorazíme do města Novaci které je na začátku Transalpiny.

5. Středa
Novaci - Transalpina - jezero Vidra - Vulcan (odhadem 350 km)
Brzy ráno vyrazíme na Transalpinu, kterou projedeme celou nahoru až do města Sebes. Tam se otočíme a téměř celou si ji projedeme zpátky, pak si zajedeme k jezeru Lacul Vidra a zakončíme to ve městě Vulcan. U toho jezera asi není nic zajímavého a dalo by se vynechat, jen mě zaujalo že se kolem něj hezky klikatí silnice.
Druhá možnost (kdyby se nám ty zatáčky nechtěly jet 2x) je že odbočku k jezeru dáme už dopoledne a z města Sebes pojedeme do Petrosani naokolo přes Hunedoara (je tam hezký Korvínův hrad, ale už jsem tam byl). Kdybychom do Vulcanu dojeli včas, tak můžeme nahoru na Vulcan Pass vyjet ještě večer.
Odhaduji to na 350 km, protože je Transalpina zatím zavřená tak mně nechce mapa vypočítat správnou cestu.

6. Čtvrtek
Vulcan - Valcan Pass - Eibentál - Svatá Helena (300 km)
Ráno vyjedeme hned nad městěm Vulcan na Valcan pass. Jel se tama loňský Gumbalkán a podle fotek to bude hezký výlet, je to úzká asfaltka kterou vyjedeme do 1600 metrů kde se pravděpodobně rozdělíme. Pete pojede dál po šotolině do města Schela, já to sjedu zpátky a pojedu po silnici, ale zatím nevím kama. Při zkoumání mapy jsem zjistil, že silnice 66A kterou vidím v Google mapách kolem jezera Cerna/Iovanu na mapy.cz úplně chybí, je tam vyznačená pouze přerušovaně jako pěšina. Druhá možnost je vzít to východní stranou přes Targu Jiu.
Dále podél řeky na jih, mineme sochu Decebala a dorazíme do Banátu. Dáme si první večeři v Eibentálu, z tama bychom chtěli ještě ten den dojet až do Svaté Heleny, kde si dáme druhou večeři a přespíme.

7. Pátek
Svatá Helena - Temešvár - Segedín (320 km)
Kdybychom to nestihli předchozí večer, tak si ráno projdeme Svatou Helenu. Poté se přesuneme do Temešváru, kde bychom mohli omrknout centrum města, dát si oběd a pokračovat do Segedínu. Ideální by bylo cestou najít nějaké koupání, ale při rychlém zkoumání mapy jsem tam žádné jezero nenašel (dá se koupat hned ráno v Dunaji).

8. Sobota
Segedín - Brno (500 km)
Rychlý přesun do Brna.

Uvítám další tipy co do trasy přidat nebo změnit.

Odpovědět