MZ 150 nejde vytočit a střílí do výfuku

Diskusní fórum pro příznivce motocyklů MZ
Odpovědět
Miloš
Příspěvky: 8
Registrován: stř 17. dub 2019 14:22

MZ 150 nejde vytočit a střílí do výfuku

Příspěvek od Miloš »

Dobrý den,
mám problém s MZ 150 etz,Motorka byla odstavena cca 5 let kvůli neidentifikovatelné poruše a kamarád ji koupil a přivezl mi ji na dílnu abych mu ji zprovoznil.Motorka chytne ne druhé šlápnutí ale nejde vytočit do otáček,jen tak brblá s plným plynem a pak chcípne a střelí do výfuku. Vyměnil jsem gufera na klice,přetěsnil přírubu karburátoru,,nová jehla,,šoupátko,,těsnění plovákové komory,jehlový ventil,vzduchový filtr.Vše bylo zoxidované a opotřebované,,karburátor sem vyčistil v ultrazvuku.Výfuk čistý ale motorka pořád nic.když sem seřizoval předstih na 2,5 mm , všiml sem s že je snímač dost volný a př horní úvrati se sním rukou zahýbalo tak to házelo jak chtělo..Vyměněn snímač s palcem od firmy PVL mám ho na své už několik let a funguje bez problémů.Ale stále nic.Tak indukční cívka,,relé dobíjení a stále nic.Dnes jsem prolezl celou elektriku,všechny kabely a konektory a nic. tak už nevím.Mohl by někdo poradit????????Už sem se za řekl že mi MZ nesmí do dílny.Díky Miloš

Uživatelský avatar
Yuri
Příspěvky: 340
Registrován: úte 03. led 2017 12:14

Re: MZ 150 nejde vytočit a střílí do výfuku

Příspěvek od Yuri »

No to je pěkný servisní úkon a k vzteku když to pak nejede.
Mě 150ka střílela do výfuku když to bylo moc bohatý a hladina moc vysoko .
Pak ještě 251cka když Polák špatně utahl snímač otáček a během jízdy se mi posunul předstih a začalo to pálit moc pozdě.
No zkusil bych vyměnit svíčku , pak přeměřit předstih či se to nehlo a je furt takový jak má , hladina čí je OK , u druhovýroby není problém se seknout u všeho , trysky v karburátoru jsi taky měnil ?

Miloš
Příspěvky: 8
Registrován: stř 17. dub 2019 14:22

Re: MZ 150 nejde vytočit a střílí do výfuku

Příspěvek od Miloš »

Vše je nastavené jak má to sem kontroloval snad stokrát.Karburátor sem tam zkusil dát z jiné pojízdné a nic.Tohle je v elektrice.Včera sem ještě znova prolezl kabely svorky,konektory a nic.Mám podezření na to že je probitej alternátor a tlučeto do kostry.Ale nevím je to jen nápad.......

Uživatelský avatar
AresMlok
Příspěvky: 703
Registrován: sob 24. kvě 2014 16:01

Re: MZ 150 nejde vytočit a střílí do výfuku

Příspěvek od AresMlok »

Zdravím,
pokud by byl zkratovaný alternátor, tak by kloudně nedobíjel, někde by něco uhořelo a motorka by vesele vrčela dál. Baterie by to celkem v pohodě vyhladila.
U svý Milenky jsem na to zatím nepřišel, budu to ladit a vztekat se zítra. Koupil jsem totiž nový válec 10,5 kW a od tý doby nejde kloudně nastavit karbec. Chová se to stejně debilně jako Tobě, akorát, že já se svezu. Sice to jede jak Simson, ale jede. Buď je v poho volnoběh a nejede to v tahu, nebo to jede v tahu a nedrží volnoběh. Na posrání. Stejně vymatlaně se chovají Taiwanský karburátory - to je taky požer nastavit. Pohybuješ se v rozsahu čtvrt otáčky vzdušníku...
Měnil jsem i trysky a nesmyslný chování je buď větší nebo menší. 9 kW verzi jsem ohřál na základním nastavení, pak karbec nastavil během 2 minut a rok si toho nemusel všimnout... Chytalo to na brnknutí a za plynem to šlo okamžitě.
Prdel je, že to celkem jede, pak přijedeš na křižovatku a jako debil 10 minut ladíš plyn, aby se to zvedlo z volnoběhu a pak to zase jede. Pokud to chcípneš, tak na brnk chytne.
Všechno čistý, ale to znáš.
Zejtra bude laborování s jehlou. Až na to přijdu, tak to sem hodím, protože to je fakt pakárna.
Co bys mohl zkusit, nechat to na volnoběh ohřát, zkusit postupně povolit vzdušník tak, že buď motorka chcípne nebo se podaří plynem zvednout otáčky. Prostě ochuzovat směs.
Schválená červená milenka - MZ ETZ 150
Schválená stříbrná milenka - MZ ETZ 150

Uživatelský avatar
AresMlok
Příspěvky: 703
Registrován: sob 24. kvě 2014 16:01

Re: MZ 150 nejde vytočit a střílí do výfuku

Příspěvek od AresMlok »

Hoď sem fotku snímače zapalování, sundej dekl a cvakni to. Dík.
Schválená červená milenka - MZ ETZ 150
Schválená stříbrná milenka - MZ ETZ 150

Miloš
Příspěvky: 8
Registrován: stř 17. dub 2019 14:22

Re: MZ 150 nejde vytočit a střílí do výfuku

Příspěvek od Miloš »

tady je ten snímač.Na své ho mám přes patnáct let a najeto cca 30 tis. km
IMG_20180916_143750_BURST001_COVER.jpg

Uživatelský avatar
AresMlok
Příspěvky: 703
Registrován: sob 24. kvě 2014 16:01

Re: MZ 150 nejde vytočit a střílí do výfuku

Příspěvek od AresMlok »

Díky,
zajímavej werk. Mě šlo o to, že jsem měl doma jednu 150dinu s Vape zapalováním. Při demontáži jsem zjistil, že v rotoru altíku je pomordovanej závit, protáhl jsem ho závitníkem. Při montáži si rotor alias střeva Vape lépe sedly na čep kliky a Vape přestalo Vapovat. Lehce člověk zjistí, že oválné díry pro nastavení snímače ve svislém i obloukovém směru jsou blbě vylisovaný. Málem jsem musel krajní polohy vzít pilníkem, aby Vape hodilo jiskru...
Jsem nevěděl, jak PVL vypadá.
Možná zkus trochu ubrat na předstihu. Třeba na 2 mm.

A asi bych dodal, že origo je origo.
Schválená červená milenka - MZ ETZ 150
Schválená stříbrná milenka - MZ ETZ 150

Uživatelský avatar
trasnaxle75
Příspěvky: 17
Registrován: stř 02. srp 2017 21:04

Re: MZ 150 nejde vytočit a střílí do výfuku

Příspěvek od trasnaxle75 »

napadla ma taká blbosť. Na simsona sa predáva riadaca jednotka kde sa dal predzápal ešte doladiť pomocou poteciometra. Nebude niečo podobné aj tu? Myslím, že ak by to bolo predzápalom, musel by byť veľmi veľmi malý, mimo rozsah nastavenia polohy snímača, či? Lebo mám odskúšané s VAPE-om [originál staror,rotor] že nech natočím snímač akokoľvek voči palcu [okrem krajných polôh], vždy sa dá nejako aspoň odviezť.
Přílohy
Snímka.PNG

Uživatelský avatar
AresMlok
Příspěvky: 703
Registrován: sob 24. kvě 2014 16:01

Re: MZ 150 nejde vytočit a střílí do výfuku

Příspěvek od AresMlok »

150dina slušně jede s předstihem 1,37 - 2,6 mm.

Dneska jsme se s bráchou byli projet. Ráno jsem do karbce vrátil 30-ti letou zkroucenou jehlu, 120-tku trysku místo 125-tky, nastavil základní nastavení karbce, trochu to ohřál, poladil bohatost směsi a čekal na bráchu.
Půlka projížďky bylo trápení s roztočením motoru z volnoběhu. Maximálka byla 70 km / hod. Pravda trochu foukalo.
Zvedl jsem trochu volnoběh, kterej padal k 1 000 otáčkám a povolil vzdušník o půl otáčky.
10 - 20 km žádná změna. Potom začala MZta jet jak o život - valila se mnou 120 km / hod po rovině a hulila jak fabrika. Brácha mě dojel před křižovatkou a říká, že má na sobě nějakou kapalinu. Myslel, že to je benol. Povolil jsem vzdušník ještě o čtvrt otáčky. Chvíli na to dostala MZta znova čočku a přestala hulit. Opět začínám poznávat svoji Milenku. Na trojku táhne do 8 000 otáček.
Podezřívám ji, že opět vychlastala polovinu oleje z převodovky. Pokaždý, když to udělá, tak změní zvuk a výrazně pookřeje.
Z volnoběhu se jí sice nechce, ale není to na 10 minut. Poťukám plyn a otáčky se zvednou. Pak už letí jako střela. Ještě zbývá poladit kopce, tam zatím na čtyřku nemá sílu, ale má teprve 1350 km od instalace novýho válce.
Uvidíme, jak to bude vypadat zítra...
Schválená červená milenka - MZ ETZ 150
Schválená stříbrná milenka - MZ ETZ 150

Uživatelský avatar
Yuri
Příspěvky: 340
Registrován: úte 03. led 2017 12:14

Re: MZ 150 nejde vytočit a střílí do výfuku

Příspěvek od Yuri »

trasnaxle75 píše:napadla ma taká blbosť. Na simsona sa predáva riadaca jednotka kde sa dal predzápal ešte doladiť pomocou poteciometra. Nebude niečo podobné aj tu? Myslím, že ak by to bolo predzápalom, musel by byť veľmi veľmi malý, mimo rozsah nastavenia polohy snímača, či? Lebo mám odskúšané s VAPE-om [originál staror,rotor] že nech natočím snímač akokoľvek voči palcu [okrem krajných polôh], vždy sa dá nejako aspoň odviezť.
no ja když měl vadnou ř.j. zapalování na MZtě tak mi to prostě zdechlo , jel jsi a čau najednou přestala házet jiskru .
Na origo zápalku MZ to ladíš jemně pomocí kolíku na zapalování. Na hrubo umístěním snímače do požadované polohy Kliky.

Miloš
Příspěvky: 8
Registrován: stř 17. dub 2019 14:22

Re: MZ 150 nejde vytočit a střílí do výfuku

Příspěvek od Miloš »

Tady je to trochu jinak.Když se tam dá snímač s palcem od PVL tak se vyřadí teristor a je napojený přímo na indukční cívku jako třeba u jawy 350.Sem v koncích ani elektrikář nepomohl.Další pokus a velký omyl se mi dělat nechce.......... :_(

Uživatelský avatar
AresMlok
Příspěvky: 703
Registrován: sob 24. kvě 2014 16:01

Re: MZ 150 nejde vytočit a střílí do výfuku

Příspěvek od AresMlok »

To jako dvouvývodový smínač otáček PVL je napojený bez kompenzace na původní řídící jednotku?
Nebo je "tyristor" taky od PVL...
Schválená červená milenka - MZ ETZ 150
Schválená stříbrná milenka - MZ ETZ 150

Uživatelský avatar
AresMlok
Příspěvky: 703
Registrován: sob 24. kvě 2014 16:01

Re: MZ 150 nejde vytočit a střílí do výfuku

Příspěvek od AresMlok »

Nemáš čirou náhodou odpálený jeden zesilovací stupeň v řídící jednotce či ve snímači? To by pak totiž otočilo fázi a pálilo by to v dolní úvrati a při "šikovným nastavení" by se i motor mohl točit pozpátku...
Schválená červená milenka - MZ ETZ 150
Schválená stříbrná milenka - MZ ETZ 150

Uživatelský avatar
trasnaxle75
Příspěvky: 17
Registrován: stř 02. srp 2017 21:04

Re: MZ 150 nejde vytočit a střílí do výfuku

Příspěvek od trasnaxle75 »

nedalo by sa to originálne zapalovanie skontrolovať tak ako píšu v príručke?
Přílohy
zap.jpg

Miloš
Příspěvky: 8
Registrován: stř 17. dub 2019 14:22

Re: MZ 150 nejde vytočit a střílí do výfuku

Příspěvek od Miloš »

Snímač je napojen přímo na indukční cívku,teristor se tím vyřadí.Měl jsem někde návod na zapojení ještě z doby kdy sem ho kupoval do své MZ ale nemůžu ho najít.Ale takhle to mám na své zapojené už hodně dlouho a nikdy s tím nebyl problém.Vše fungovalo jak má až do teď.

Miloš
Příspěvky: 8
Registrován: stř 17. dub 2019 14:22

Re: MZ 150 nejde vytočit a střílí do výfuku

Příspěvek od Miloš »

Tak sem dnes na jednu radu přehodil polaritu uhlíků a motorka normálně funguje.Svítí dobíjí startuje a kupodivu jede do předu.Ale nevím co to znamená a co je tedy špatně.Nevíte náhodou někdo???????????

Uživatelský avatar
AresMlok
Příspěvky: 703
Registrován: sob 24. kvě 2014 16:01

Re: MZ 150 nejde vytočit a střílí do výfuku

Příspěvek od AresMlok »

Ahoj Miloši,
jednoznačná odpověď na Tvoji otázku jistě existuje. Dopracovat se k ní bude ovšem trochu složitější.
Předně, MZta nikdy žádný tyristor ani teristor neměla. Má tzv. řídící jednotku, což je dvoustupňový tranzistorový zesilovač s omezením výstupního napětí pomocí varistoru. Tedy ŘJ a hotovo. Je velký rozdíl mezi tranzistorem a tyristorem.
Dále z popisu problému a následné diskuse ne zcela jasně vyplynulo, co jsi na které motorce dělal a co za co v daném okamžiku měnil. Pro Tebe to bylo jasné, ale pro druhé to již byly pouze domněnky a tušení stínu.
Po proběhlé anabázi víme, že motorka vrčí, dokonce i správným směrem, ale která?
Ta co jsi měl opravit, nebo Tvoje, která se taky v průběhu operace točila pozpátku?
Elektřina je ženská, která umí příst jako koťátko, ale taky prskat jako tygr, když se jí něco nelíbí.
Píšeš, že snímač PVL se připojuje přímo na indukčku. Potom to musí být elektronická podoba kladívka, je otázka, zda by pomohlo přehodit kabely na indukčce. Je-li to nějaké elektronické relé, možná ano, možná by se zakouřilo.
Přehodil jsi napájení uhlíků a tím otočil polaritu magnetického pole rotoru alternátoru. Na dobíjení to nemá vliv, ale magnetrické pole rotoru evidentně ovlivňuje snímač otáček. To by mohlo znamenat, že jsi majitel (nebo kamarád) obráceně vinutého rotoru alternátoru. Opět nulový vliv na dobíjení a u původního DDR zapalování opět nulový vliv na funkci.
Předpokládám, že v PVL palci je nalisován či přilepen magnet. To ale opět hádám, protože se mi nepodařilo na netu najít PVL snímač.
Nemáš nějaký odkaz?
Zapojení by bodlo...
No a pokud jsi u kamarádovy MZty měnil zapalování, tak to původní DDR od Tebe za rozumný peníz koupím.
Schválená červená milenka - MZ ETZ 150
Schválená stříbrná milenka - MZ ETZ 150

kafeacigaro
Příspěvky: 111
Registrován: pon 29. čer 2015 19:44

Re: MZ 150 nejde vytočit a střílí do výfuku

Příspěvek od kafeacigaro »

Tenhle bordel s polaritou dělá i vape a proto prodavají dva různé snímače a taky píšou, že stačí přehodit kable od uhlíků.

Miloš
Příspěvky: 8
Registrován: stř 17. dub 2019 14:22

Re: MZ 150 nejde vytočit a střílí do výfuku

Příspěvek od Miloš »

zdravím pánové,omlouvám se že jsem na nic tak dlouho nereagoval ,ale MZ šla na chvíli k ledu abych si od toho odpočinul.A ukázalo se to jako dobré řešení. Závada byla nalezena.Byl vadnej diodovej můstek a lítal mi tam střídavej proud a tak mi to jednou běželo normálně a jednou couvalo.Ale co ho odpálilo sem už nezjišťoval. Ale upřímně byl to docela očistec.Teď už mají obě MZ nalítáno něco přes 1000 KM a obě fungujou jak mají.Tak že děkuji všem za rady.A doufám že to i někomu pomůže při řešení záhad.

Odpovědět