ETZ 150 - Renovace

Diskusní fórum pro příznivce motocyklů MZ
Odpovědět
tomas.89
Příspěvky: 4
Registrován: ned 23. srp 2015 15:28

ETZ 150 - Renovace

Příspěvek od tomas.89 »

Zdravím všechny fanoušky MZ :-) Tak nějak mi už v garáži zůstala 150tka, chtěl jsem se jí zbavit, ale nakonec jsem vyměknul :-) Není v úplně nejlepším stavu, spíš naopak... Zajímalo by mě, jestli je tu někdo kdo by byl schopný z toho zase udělat spolehlivou motorku, nějaké finance samozřejmě mám, ale bojím se, že servis za 250 Kč/hodina by asi byl nereálný. Idea je taková, že někde v republice je určitě někdo kdo si rád něco přivydělá a motorky ho baví, ale dělá to jako melouch nebo jako hobby. Seženu tu někoho takového nebo jsem uplně mimo? :D Díky

Uživatelský avatar
Harry
Příspěvky: 1920
Registrován: úte 22. led 2013 19:16

Re: ETZ 150 - Renovace

Příspěvek od Harry »

a co všechno bys s tím chtěl dělat?
Obrázek
Obrázek

Na sraz pojedu klidně i na Burgmanovi a nestydím se za to

Uživatelský avatar
Pete
Příspěvky: 383
Registrován: stř 23. led 2013 18:57

Re: ETZ 150 - Renovace

Příspěvek od Pete »

Nahoď foto a popis závad a do jakýho stavu to chceš dostat
S počtem válců je to jako s pracovním kolektivem, ideální je lichý počet, ale tři jsou už moc.
:HG

tomas.89
Příspěvky: 4
Registrován: ned 23. srp 2015 15:28

Re: ETZ 150 - Renovace

Příspěvek od tomas.89 »

Problém asi bude, že možná ani sám nejsem schopný říct co všechno je špatně.

Určitě je potřeba opravit:
1) Motorka samovolně zvyšuje otáčky, až vyletí a musí se vypnout motor
2) Prasklý zadní napínák, řetěz dře o kyvku
3) Utěsnit výfuk, v okolí kolena (v tom spoji) to profukuje.
4) Opravit přední brzdu, mám pumpu z nsr 125

Nejsem si ale jistý, jestli není potřeba udělat generálka celého motoru, spojka zabírá taky dost podivně.

tomas.89
Příspěvky: 4
Registrován: ned 23. srp 2015 15:28

Re: ETZ 150 - Renovace

Příspěvek od tomas.89 »

O kosmetiku mi vůbec nejde, spíš hrotím funkčnost. Prostě aby když někam vyjedu, tak abych i dojel zpátky.

Uživatelský avatar
Harry
Příspěvky: 1920
Registrován: úte 22. led 2013 19:16

Re: ETZ 150 - Renovace

Příspěvek od Harry »

1) saje falešnej vzduch... buď příruba, nebo gufero pod zapalováním
2) dá se to poštelovat i bez napínáku... ale stojí pár korun, nebo se dá vyrobit, když máš šroub a svářečku
3) měděneý těsnění za pár korun + sikovky
4) u brzdy záleží, co je špatně... můžou to bejt jen zatuhnutý pístky
U spojky bych prvně zkusil nastavení pod pod gumovou krytkou z pravé strany motoru, záleží, jestli nevypíná, nebo prokluzuje
Obrázek
Obrázek

Na sraz pojedu klidně i na Burgmanovi a nestydím se za to

tomas.89
Příspěvky: 4
Registrován: ned 23. srp 2015 15:28

Re: ETZ 150 - Renovace

Příspěvek od tomas.89 »

Já se bojím, že nejsem až tak moc technicky zdatný :D Nejhorší je asi, že nemám vůbec žádnou možnost porovnání - nikdy jsem nejel na MZ v dobrém stavu :D To zadní kolo tam vůbec nedrží :D Je třeba možný, že to ve finále budou třeba položky za několik stovek nebo max do dvou tisíc... ale stejně bych to dal raději někomu kdo to nedodělá ještě víc, jako bych to udělal já :D

Zdenda67
Příspěvky: 9
Registrován: stř 25. dub 2018 21:27
Bydliště: Odry

Re: ETZ 150 - Renovace

Příspěvek od Zdenda67 »

Caute,nechci zakládat nové téma tak to prsknu sem...dokazal by mi někdo spravit mz?jedna se o elektriku,vbc tomu nerozumim..po go motoru uz mi nedava jiskru..bud jsem spatne zapojil nebo nevím...uvažuji i o komplet Vape...lokalita Morava..Díky

Uživatelský avatar
Yuri
Příspěvky: 340
Registrován: úte 03. led 2017 12:14

Re: ETZ 150 - Renovace

Příspěvek od Yuri »

No jde o to jaké máš zápalko , staré kladívkové nebo novější indukční ?
Tu je krásné schema podle kterého to zvládne i méně zdatný člověk na elektriku http://home.tiscali.cz/mahin/mz/el/el.jpg , ( pozor v tom schématu je právě kontaktkní a elektronické je tam dole ) jinak je to stejný .
Vape je podle mě zbytečný luxus , zatím jediný problém co jsem řešil se zapalováním byl vadný regulátor kdy jsem ho vyměnil za elektronický a opět to funguje bez problémů.
Projdi zapojení a uvidíš.

Zdenda67
Příspěvky: 9
Registrován: stř 25. dub 2018 21:27
Bydliště: Odry

Re: ETZ 150 - Renovace

Příspěvek od Zdenda67 »

IMG_20180426_204337.jpg
Mam tohle,,mrkni nato prosim jestli to mam ok zapojene..děkuji

Zdenda67
Příspěvky: 9
Registrován: stř 25. dub 2018 21:27
Bydliště: Odry

Re: ETZ 150 - Renovace

Příspěvek od Zdenda67 »

Spodek
Přílohy
IMG_20180426_204616.jpg

Zdenda67
Příspěvky: 9
Registrován: stř 25. dub 2018 21:27
Bydliště: Odry

Re: ETZ 150 - Renovace

Příspěvek od Zdenda67 »

Pojistky,,par jich chybí
Přílohy
IMG_20180426_204648.jpg

Uživatelský avatar
Yuri
Příspěvky: 340
Registrován: úte 03. led 2017 12:14

Re: ETZ 150 - Renovace

Příspěvek od Yuri »

Z tyristorů to máš správně , spodek zápalka máš hnědý Labem , kam ten jde ? Tam má být zapojeny ( od výroby zelený z regulátoru ) , zem má být navrchu , ale můžeš mít jinou barvu kabelu jestli už to někdo předělával , takto podle fotek těžko říct , tohle je potřeba projít vizuálně kabel po kabelu..

Zdenda67
Příspěvky: 9
Registrován: stř 25. dub 2018 21:27
Bydliště: Odry

Re: ETZ 150 - Renovace

Příspěvek od Zdenda67 »

Jeste tadyk grosku z vrchu...jj je me to jasne...zitra si vytisknu ten obrazek co si mě poslal a skusim to prolezt kabel po kabelu jak pises...jen co si pamatuju,jak jsem dal baterku,zapojil tak mě to vždy odvarilo jednu z pojistek...
Přílohy
IMG_20180426_195905.jpg

Uživatelský avatar
AresMlok
Příspěvky: 703
Registrován: sob 24. kvě 2014 16:01

Re: ETZ 150 - Renovace

Příspěvek od AresMlok »

Jen stručně, sice máš snímač otáček správně zapojený z řídící jednotky, ale máš ho obráceně namontovaný... I kdyby vše ostatní bylo OK, tak by Ti házel jiskru v dolní úvrati.

Respektive neházel by vůbec nic, protože by magnet nijak neovlivnil Hallovu sondu. Je moc daleko. Dej to někomu, kdo ví co a jak. Otoč snímač a třeba zkrat zmizí...
Sorry, že to je na dvakrát, byl jsem na rentgenu s pacientem.
Schválená červená milenka - MZ ETZ 150
Schválená stříbrná milenka - MZ ETZ 150

Uživatelský avatar
AresMlok
Příspěvky: 703
Registrován: sob 24. kvě 2014 16:01

Re: ETZ 150 - Renovace

Příspěvek od AresMlok »

Ještě jsem na to koukal, Tobě to nebude ani dobíjet. Projdi kabely. Nejlepší je to celý rozpojit a dle schema zapojit. Ve schematu si odškrtnout po kontrole co je už zapojený. MZta je trochu elektrárna.
Schválená červená milenka - MZ ETZ 150
Schválená stříbrná milenka - MZ ETZ 150

Uživatelský avatar
Yuri
Příspěvky: 340
Registrován: úte 03. led 2017 12:14

Re: ETZ 150 - Renovace

Příspěvek od Yuri »

Toho snímače opačně jsem si nevšiml , to bude proč nedává jiskru , pojistky ti hoří protože máš kabel na buzení z regulátoru zapojeny na kostru a kostru místo buzení , prohodit zelený a hnědý a pojistky by neměli už hořet , pak otočit to čidlo a pro jistotu ještě projít vše podle toho schématu.

Zdenda67
Příspěvky: 9
Registrován: stř 25. dub 2018 21:27
Bydliště: Odry

Re: ETZ 150 - Renovace

Příspěvek od Zdenda67 »

Díky moc za radu ...mrknu nato odpoledne a pak dám vědět co a jak.. ;)

Zdenda67
Příspěvky: 9
Registrován: stř 25. dub 2018 21:27
Bydliště: Odry

Re: ETZ 150 - Renovace

Příspěvek od Zdenda67 »

Tak pojistky už mě nehoří,obratil jsem i ten snimac a jiskra nikde :X ...boha to je elektrarna fakt...jeste projdu vsechny kable..ale mel jsem rozhozeny jen spodek...

Uživatelský avatar
adoid
Příspěvky: 169
Registrován: ned 04. říj 2015 18:04

Re: ETZ 150 - Renovace

Příspěvek od adoid »

Hele a není problém jen v tom, že špatně zapojenou elektrikou jsi si vybil baterii a ta je teď slabá a neháže to jiskru?

Zdenda67
Příspěvky: 9
Registrován: stř 25. dub 2018 21:27
Bydliště: Odry

Re: ETZ 150 - Renovace

Příspěvek od Zdenda67 »

Měl jsem to i přes nabíječku,a ani ťuk...ani kontrolka neutralu nesvítí..jakoby tam nešla vubec šťáva...to je těžko,prd tomu rozumím no..a v okolí nikdo kdo by nato přijel aspon mrknout...ps:neznate nejakeho mechanika z okolí?můžu to i dovest +- 100km (odry)

Zdenda67
Příspěvky: 9
Registrován: stř 25. dub 2018 21:27
Bydliště: Odry

Re: ETZ 150 - Renovace

Příspěvek od Zdenda67 »

Tož tak elektrika už mě chodí,ale jiskra nikde...znamej mi říkal že pokud to delší dobu stálo,tak je třeba nabudit magnet nebo co,ale to jsem ještě neslyšel..co vy nato?jinak mě ještě napadla inducka jestli jsem ji neodpalil jak jsem měl prehozene ty kable...?!

Uživatelský avatar
AresMlok
Příspěvky: 703
Registrován: sob 24. kvě 2014 16:01

Re: ETZ 150 - Renovace

Příspěvek od AresMlok »

Na magnet nesahat, nebo bude vymalováno!!! Přepóluješ to nebo póly posuneš a jiskru nedoženeš...
Indukčku změř Ohmmetrem. Mezi vývody pro kabely elektroinstalace bys měl naměřit asi 2,5 - 4,5 Ohmu a mezi vysokonapěťovým (kabel ke svíčce) kontaktem a jedním (kterýmkoli) vývodem pro elektroinstalaci asi 5 - 7,5 kiloOhmu.
Voltmetrem proměř při zapnutým zapalování Hallovu sondu. Zem na faston bílýho kabelu, plus na červenej - mělo by tam být cca 12 Voltů. Pak dej plus voltmetru na faston zelenýho kabelu a dle stavu Hallovy sondy (tj. dle otáčení kliklovkou) by na ní mělo být cca 0 Voltů nebo asi 4,5 Voltu. Ona NULA je spekulativní, nejspíš tam budou nějaký miliVolty.
Taky by šlo faston zeleného kabelu ze snímače odpojit a škrtnout jím o faston červeného kabelu. To by taky mělo hodit jiskru.

Pokud nemáš měřák, lze přes primární vinutí indukčky zapojit třeba žárovku z blinkru. Svítí dobrý, nesvítí kaput. Sekundár takhle nezměříš...
Schválená červená milenka - MZ ETZ 150
Schválená stříbrná milenka - MZ ETZ 150

Uživatelský avatar
Yuri
Příspěvky: 340
Registrován: úte 03. led 2017 12:14

Re: ETZ 150 - Renovace

Příspěvek od Yuri »

Teď se zeptám ještě já , řešil jsem že MZ prestala házet jiskru , hlavně po pár km jízdy, pak se objevovala sporadicky a mizela , vyměnil jsem inducku a tyristor a od té doby jede , jak poznám či ne v pořádku tyristor ?
Případně je nejaka šance jo opravit ? Mám znalosti elektřin, slaboproud , tedy umím schémata pájet měřit , ale od školy jsem se tomu už moc nevěnoval ....

Uživatelský avatar
AresMlok
Příspěvky: 703
Registrován: sob 24. kvě 2014 16:01

Re: ETZ 150 - Renovace

Příspěvek od AresMlok »

Tady: http://www.mz-world.cz/forum/faq/ si stáhni příručku a koukni na stranu 45...
Schválená červená milenka - MZ ETZ 150
Schválená stříbrná milenka - MZ ETZ 150

Odpovědět