spojka etz 251

Diskusní fórum pro příznivce motocyklů MZ
litrik
Příspěvky: 3
Registrován: stř 04. úno 2015 16:24

spojka etz 251

Příspěvek od litrik »

Zdravím, dal jsem se do GO motoru, a ještě před jeho rozebíráním, mi šla blbe nastartovat, jako kdyby klouzala spojka. Někde jsem se docetl, ze se toci spolkový kos na klice. Nemáte někdo nějakou zkušenost, popř. radu na odstranění problému? Dekuji

hoj.73
Příspěvky: 93
Registrován: pát 08. úno 2013 10:51

Re: spojka etz 251

Příspěvek od hoj.73 »

Pokud budeš mít štěstí tak jedině přilepit např. loctaite, jinak nový koš a nová klika, pokud nemáš možnost výroby nové hřídelky na klice a opravit kužel ve spojce

litrik
Příspěvky: 3
Registrován: stř 04. úno 2015 16:24

Re: spojka etz 251

Příspěvek od litrik »

MNO tak budu muset něco vymyslet, mel jsi na mysli třeba tekutým kovem?

Majkl
Příspěvky: 783
Registrován: ned 27. led 2013 19:27

Re: spojka etz 251

Příspěvek od Majkl »

Loctite 648 - to mi poradili kluci tady a drží to pak jako přivařený...

Hynek
Příspěvky: 56
Registrován: čtv 21. úno 2013 18:20

Re: spojka etz 251

Příspěvek od Hynek »

Ahoj,uz jsem to tady popisoval,tak to shrnu.Nejdriv se mrkni v jakem stavu je ten kuzel kliky co drzi spojku.Je-li castecne vytrhany,ma lehci drazky a pricne 4 drazky tam jeste jsou,tak ty 4 drazky lehce profrezuj,pak sundej to velke primarni kolo,protikolo aby jsi mel volnou hridel,zastav pist,strc vyfuk kanalem nad pist dreveny spalik,nasadu aj.Potom dej na kuzel hrubsi brusnou pastu,nasad spojku az dosedne na kuzel a toc s ni,aby se stycne plochy poradne sobe prizpusobily-zalapovaly.Trva to dele a je to nudne,ale funguje to.Az to budes mit,tak to pred montazi nekolikrat PERFEKTNE odmasti kuzel i vnitrni kuzel spojky nitrem,cisty hadr nesmi byt pak umazany.Pak dej prvni vymez.podlozku-pozor,vyrezem smerem ke klice,pak lozisko,dvojkolo,podlozka a perova podlozka.Ted pritlac rukou tu prohnutou podlozku a skus jestli ma dvojkolo nepatrnou vuli-0,05-0,1 a dvojkolo se musi lehce tocit. Nasad velke primar.kolo a pridelej.Na spojku namontuj stahovak,vyndej z nej sroub a nasad spojku.Ted JEDNIM silnym uderem velkym kladivem dej silnou ranu do stahovaku a spojka musi sedet.Vymontuj stahovak a vse smontuj.Az budes utahovat matku sneku otackomeru,tak taky hodne golou utahni.Zatim se mi nestalo aby mi spojka proklouzla,i kdyz byl kuzel predtim castecne ponicen.Mnoho zdaru a trpelivosti H.

GeorgeLD
Příspěvky: 235
Registrován: pát 24. kvě 2013 01:03

Re: spojka etz 251

Příspěvek od GeorgeLD »

Utáhl jsi momentovým klíčem spojku na těch tuším 90Nm? Nebo jsi to dělal od oka?

Hynek
Příspěvky: 56
Registrován: čtv 21. úno 2013 18:20

Re: spojka etz 251

Příspěvek od Hynek »

90Nm je malo,kdyz jsem zkousel co je to s golou 90Nm tak se nedivim,ze se spojky protoci.To je mozna tak kdyz mas novou kliku,spojku a vse licuje a orig DDR, tak mozna.Zkousel jsem to na zniceny klice na 120Nm a nic neprasklo,ani snek. matka se nestrhla,tak od ty doby to utahuju fest.Chce to taky,treba po roce skusit dotahnout,prece jen jsou to kovy co se teplem smrstujou a roztahujou.Brachovi se klika protocila pri beznem provozu,mel MZ v roce1989 novou z kramu jako ja a ujel 25000km.Matka sneku byla uple volna,tak bud to pri vyrobe nedotahli,nebo nevim,takze rozebrat,skouknout,zalapovat,ODMASTIT,narazit a hotovo.Motorku prodaval kdyz mela 42000 km a nikdy uz se spojkou nebyl problem,lamely v pohode atd.Ja jeste nez dam viko spojky utahnu spojku po narazeni.Mam ze stareho loziska vika spojky vnitrni cast a tim simuluju lozisko.Dotahnu fest neni-li nekde zrada,povolim,dam viko a pak znova utahnu.H

Uživatelský avatar
Harry
Příspěvky: 1920
Registrován: úte 22. led 2013 19:16

Re: spojka etz 251

Příspěvek od Harry »

Nejprve se podívej, jestli ti spokja skutečně spadla z kuželu... pokud jo, tak při zpětný montáži doporučuju to lepidlo. Prvně se to ale musí pořádně odmastit... ideálně tetrachlorákem, ale to asi neseženeš. Jebat se s broušením by mě fakt nebavilo a navíc ti ta spojka pak zajede hluboko a mohlo by to dělat problémy
Obrázek
Obrázek

Na sraz pojedu klidně i na Burgmanovi a nestydím se za to

litrik
Příspěvky: 3
Registrován: stř 04. úno 2015 16:24

Re: spojka etz 251

Příspěvek od litrik »

Zdravim , děkuji za rady momentálně čekám az se mi klika vrátí, mela vuly ložiska, tak o víkendu na to vlitnu, pak dam vědět jak to dopadlo, ale děkuji za rady.

Hynek
Příspěvky: 56
Registrován: čtv 21. úno 2013 18:20

Re: spojka etz 251

Příspěvek od Hynek »

Kdyby ses rozhodl zalapovat brusnou pastou kuzel misto lepeni,nasad spojku na kuzel,predtim pomaz brus.pastou,nasad stahovak bez sroubu,misto sroubu dej kus zavitu,ktery das do vrtacky a pohodlne pravotocivym smerem udelas alespon nejake presne dosedaci plochy,ktere po radnem narazeni a utazeni drzi dobre.Zkontroluj vuli ozub.dvojkola.kdyby se vule zmensila natolik(jeste se mi to nestalo),je potreba zbrousit nepatrne na magnet.brusce tu podlozku co je u kliky a to stranu smerem ke spojce.Odmasteni nepodcenit.Ahoj H.

Hynek
Příspěvky: 56
Registrován: čtv 21. úno 2013 18:20

Re: spojka etz 251

Příspěvek od Hynek »

Ješte dodám,že i kdyby při opravdu velikém broušeni(což s brusnou pastou nehrozi) spojka "zajela hluboko"nestane se vůbec nic. Zmačkne se vic ta velká plochá pérová podložka k tomu určená mezi spojkou a větši vymezovací podložkou pro ozubene dvojkolo.Vůle pro dvojklo je dána osazenim na klice a lze ji změnit pouze slabši,nebo silnejši vymezovací podložkou 0,90-0,95 a 2,00,která je u kliky. Strojaři brousi,lepiči lepí.H

Uživatelský avatar
Harry
Příspěvky: 1920
Registrován: úte 22. led 2013 19:16

Re: spojka etz 251

Příspěvek od Harry »

strojaří strojí, MZťáci jezdí :D-x
Obrázek
Obrázek

Na sraz pojedu klidně i na Burgmanovi a nestydím se za to

Hynek
Příspěvky: 56
Registrován: čtv 21. úno 2013 18:20

Re: spojka etz 251

Příspěvek od Hynek »

Až MZtˇáci dojezdí jdou za strojaři a kruh se uzavírá.

Uživatelský avatar
Harry
Příspěvky: 1920
Registrován: úte 22. led 2013 19:16

Re: spojka etz 251

Příspěvek od Harry »

no tak fajn pane strojaři... asi ti nemusím vysvětlovat něco o tom, kde a proč je jaká vůle... zaručíš tím broušením, aby to bylo v ose? Nemělo by se to náhodou celý sundat, potáhnout kovem, vytvrdit, opracovat, smontovat? Netvrdím, že to tvým způsobem nejde, ale je to zbytečně pracný a výsledek bude asi stejnej, jako to lepidlo. Tím lepidlem už to tu pořešil nejeden klučina (včetně mě) a funguje to. Možná máš pocit, že moje motorky musí bejt šílenej bastl, nebo že tu lidem radíme pičoviny, ale tohle je opravdu funkční a ověřená věc.
Obrázek
Obrázek

Na sraz pojedu klidně i na Burgmanovi a nestydím se za to

Hynek
Příspěvky: 56
Registrován: čtv 21. úno 2013 18:20

Re: spojka etz 251

Příspěvek od Hynek »

Jak pises,cely sundat,potahnout kovem-chrom,vytvrdit,opracovat atd,tak by se to melo spravne udelat,nekdo ale nema ty moznosti,prachy aj,tak proto tady popisuji funkcni a financne nenarocnou opravu a jestli je nekdo liny to trochu zabrousit at to lepí.Setkal jsem se taky s pripadem ze se nechala vyfrezovat drazka do kliky a unasece spojky a dan klinek.Kdyz se pak motorka zadrela ve vyssi rychlosti utrha se castecne drazka,klinek,drazka v unaseci a vse bylo k nepouzití,tak tento zpusob nedoporucuji.Naopak pri zadreni,rázu,štosu se roztocena tezka spojka sice protocí,ale je to vlastne dobre,ze se toho neznici vic.Tim brousenim se nevyosi nic,to by musel na jedne strane chybet velkej kus materialu.Tvoji motorku jsem videl na fotce a bastl to rozhodne na pohled neni a ocenuji tvoje nasazeni pro motorky a jejich priznivce.Jen je mi lito kdyz nekdo opravuje motorku zpusobem tu neco pridratovat,slepit,zavarit,jen tak aby to jelo.Pak prichazeji zavady a nakonec dotycny rekne,ze to je srač a zbavi se toho.Az pojedete nekdy do Kacova,dej vedet,ne kvuli tomu abych se podival jestli si nahodou pred pivovarem neusteles,ale jezdim tam casto,mam tam pribuzny tak by jsme dali pivo a pokecali.ahoj H

Uživatelský avatar
Márty
Administrátor
Příspěvky: 1592
Registrován: úte 22. led 2013 15:41

Re: spojka etz 251

Příspěvek od Márty »

Hynek: Škoda žes neřekl dříve, v Kácově jsme byli na exkurzi na jarním MZ srazu, myslím, že to bylo před dvěma roky...
Obrázek

Uživatelský avatar
Harry
Příspěvky: 1920
Registrován: úte 22. led 2013 19:16

Re: spojka etz 251

Příspěvek od Harry »

z kácova do mezihoří to je kousek
Obrázek
Obrázek

Na sraz pojedu klidně i na Burgmanovi a nestydím se za to

Uživatelský avatar
Vladan
Příspěvky: 1103
Registrován: úte 29. led 2013 11:39

Re: spojka etz 251

Příspěvek od Vladan »

...a taky si tam kdosik ustlal (:P)
MZ ES 250/0 (1959); MZ ES 250 lsw (1970); MZ ES 250/2 (1972); MZ TS 250/1 (1975); MZ 500 VR (1993); IWL TR 150 (1964)

Obrázek

Skorp
Příspěvky: 221
Registrován: stř 23. led 2013 20:45

Re: spojka etz 251

Příspěvek od Skorp »

Co? Kácov? A to je jako kde? Tam jsme nikdy nebyli... :-(I
Obrázek

Uživatelský avatar
Viktor
Příspěvky: 1744
Registrován: pát 25. led 2013 12:24

Re: spojka etz 251

Příspěvek od Viktor »

Skorp: Nepříjemné zážitky se musí vytěsnit... Vladan už si taky nepamatuje, že byl někdy v Mezihoří :D-x

Skorp
Příspěvky: 221
Registrován: stř 23. led 2013 20:45

Re: spojka etz 251

Příspěvek od Skorp »

Být, či blít? To je oč v Mezihoří běží? :B
Obrázek

Uživatelský avatar
Márty
Administrátor
Příspěvky: 1592
Registrován: úte 22. led 2013 15:41

Re: spojka etz 251

Příspěvek od Márty »

Skorp: Si myslím, že Viki měl spíš na mysli Vladanovo extempore s brašuleho KTM-kou :P
Obrázek

Uživatelský avatar
Viktor
Příspěvky: 1744
Registrován: pát 25. led 2013 12:24

Re: spojka etz 251

Příspěvek od Viktor »

Márty: Přesně tak, kdyby to mělo být jen o tom blití, tak by si chudák Harry nepamatoval, že kdy na nějakém MZ srazu byl, tedy blil :D-

Skorp
Příspěvky: 221
Registrován: stř 23. led 2013 20:45

Re: spojka etz 251

Příspěvek od Skorp »

No tak u posledního srazu v Mezihoří jsem nebyl, ale pamatuju ten před tim, kdy jel Vladan další den dom plnou dodávkou jako překupník mrtvejch motorek... :D-
Obrázek

Uživatelský avatar
Vladan
Příspěvky: 1103
Registrován: úte 29. led 2013 11:39

Re: spojka etz 251

Příspěvek od Vladan »

se přiznám, že mě další Mezohoří trochu děsí - co bude následovat, jak daleko to až zajde, jak nakonec pojedu domů... :S
MZ ES 250/0 (1959); MZ ES 250 lsw (1970); MZ ES 250/2 (1972); MZ TS 250/1 (1975); MZ 500 VR (1993); IWL TR 150 (1964)

Obrázek

Odpovědět