snímač otáčok ETZ (bezkontakt)

Diskusní fórum pro příznivce motocyklů MZ
Odpovědět
lapinj
Příspěvky: 48
Registrován: stř 06. úno 2013 18:56

snímač otáčok ETZ (bezkontakt)

Příspěvek od lapinj »

Zdar borci, dnes sa mi stala nepríjemná vec, 6km od domu mi motorka zacala vynechavat, najprv sem tam potom to slo 50/50 a potom to obcas strelilo a zhaslo. skusal som to startovat asi 100 krat som to prekopol no z toho to asi 3-4 krat strelilo do vyfuku a od vtedy ani tuk, nedava to iskru, sviecok som skusal 5 roznych, v mojej moto nejde ani jedna, v druhej moto idu skoro vsetky, kable na inducke som prekontroloval su OK kontakty neporusene kable maju neporusenu izolaciu boli premerane ziaden kabel neskratuje ani nieje zlomeny, robil som kotnroly nasledovne:)
1. fajku von a prekopnut, Iskra ziadna
2. prst do fajky prekopnut, nekoplo, zo zaciatku kopalo no velmi nepravidelnepiest vybehol hore asi 5 krat z toho raz koplo
3. fajku dolu a draty na ruku a na sviecku, ziadna iskra,
4. skratit oba konce svieckoveho kabla o asi 1cm, ziadna iskra
5. ine sviecky ziadna iskra

kedze na ceste som toho viac urobit nevedel tlacil som to do najblizsej dediny odkial ma chlapik na pickupe doviezol domov a doma sa pokracovalo:

6. kontrola kablov a konektorov OK vsetko v poriadku
7. premeranie baterky s vypnutym zapalkom 12,3V, so zapnutym zapalkom 12,2V, so zapnutymi svetlami cca 12V cize baterka OK
8. vizualna kontrola snimaca otacok, plosak povoleny na nitoch tie som sklepol uz tam drzi pevnejsie, prepajkoval som mikropajkov kontakty na nom stale je to mrtve ani tuk
9. kontrola ci do inducky ide prud, odpojil som kable z inducky z kontaktov 1 a 15, pripojil ziarovku zapol zapalko zo snimaca som odpojil zeleny kabel prilozil som ho k ramu zarovku zaplo cize do inducky stava ide
10. pozapajal vsetko nazad, pripojil sviecku aj zeleny kabel na miesto tocil motorom nic, odpojil som zeleny kabel od snimaca prilozil ho k ramu sviecka dostala iskru to znamena ze zapalovacia jednotka a inducka su OK no nedostava to impulz...

preto sa obraciam s radou o pomoc, nemusite mi radit co kontrolovat pretoze na motorke som uz prekontroloval kazdy jeden kablik, hladam radu a nejaky navod ako opravit ten snimac nechcem to cele prerabat a davat novy plosak pokial mozno postacilo by keby sa vymenila hal sonda? a ked uz tak nejaku schemu od toho nema so zoznamom suciastok co tam sa nachadzaju co by som asi tiez vymenil, dik za akekolvek rady

Carotele
Příspěvky: 30
Registrován: stř 27. úno 2013 18:56

Re: snímač otáčok ETZ (bezkontakt)

Příspěvek od Carotele »

Snímač v háji, původní NDR-ácký Hally pracují na hraně svých možností a jednou jim prostě dojde dech. Nápady na opravu jsou třeba tady http://www.mz-faq.ic.cz/ nebo jsem viděl na Allegro.pl prodávat ty originál Hally. Nebo předělat na kladívka, nebo koupit VAPE. Já osobně jsem doma vyštrachal EBZA z Trabanta a trochu poupravil destičku snímače a zase jezdím. Ono toho na tý origo MZ destičce moc není, jen Hall a zenerka, při točení magnetem by mělo být na konektoru na zelený drátek buď 0V nebo 4,5-5V a střídat se. Viz návody na opravy na Youtube.

lapinj
Příspěvky: 48
Registrován: stř 06. úno 2013 18:56

Re: snímač otáčok ETZ (bezkontakt)

Příspěvek od lapinj »

jo diky už som si písal s jedným kamošom poradil mi aj on ten mz-faq navod co tam je chlapik tam pisal ze pouzil hall sondu z ventilatora no kamos radil ze sa daju zohnat kvalitnejsie hall sondy ci co este sa s nim budem radit co a ako a snad to do mesiaca vyriesim a budem znovu jazdit, inak ten original snimac vydrzal zhruba skoro 44000km aspon tolko je na tacho kolko ma MZ v reale ktovie

lapinj
Příspěvky: 48
Registrován: stř 06. úno 2013 18:56

Re: snímač otáčok ETZ (bezkontakt)

Příspěvek od lapinj »

ešte ma napadlo, stator zapalka s bezkontaktom je ten isty ako na kladivkovom zapalku? rozmyslam ze to teraz vyriesim lacnejsim sposobom prave kladivkovim zapalkom :)

Uživatelský avatar
AresMlok
Příspěvky: 703
Registrován: sob 24. kvě 2014 16:01

Re: snímač otáčok ETZ (bezkontakt)

Příspěvek od AresMlok »

Zdravím,
úvodem: brácha koupil 150-ku a hurá jezdit. Standardně musel koupit novou baterku. Chvíli jezdil a pak přišel, že to nějak nechce dobíjet. Do práce to má 1,4 km. Půjčil jsem si to, najel cca 70 km a nic. Dokonce jsem i tlačil, protože DDR regulátor nestíhal dobíjet... Vyměnili jsme ho za regulátor pro Škodu 120 a bomba, 150 lítala jak divá. Potom mě zase napadlo, že bych si ji mohl půjčit. Po ujetí asi 5-ti km začala zlobit a hodně a stále se to zhoršovalo, přesně jak to popisuješ Ty. Zase jsem tlačil a po proměření celý elektriky - kaput snímač. Pohled bráchy vidím dodnes... :-|---
Protože jsem neměl správný součástky - ty měl táta, tak mu vyrobil snímač z větráčku, co se mu doma válel. Hallovu sondu a ostatní součástky zalil do pryskyřice a od tý doby pokoj až do okamžiku, kdy mašina bráchovi na dlaždicích sletěla na zem - stojánek se sklouzl do mezery. Prasklé zrcátko a vylitý elektrolit z baterky.
Proč to píšu? Brácha tenkrát taky uvažoval dokonce o předělání na dynamo - to jsem mu rozmluvil a myslím, že se vracet ke kladívku není úplně správná cesta. Sežeň někoho, kdo se trochu v elektrice vyzná a ať Ti snímač opraví. Táta je hračička, tak si s tím hrál dva dny.
Brácha koupil skútr a MZ mi postoupil. Teď ji budu trápit já :-heart
Přeji hezký den.
Schválená červená milenka - MZ ETZ 150
Schválená stříbrná milenka - MZ ETZ 150

Carotele
Příspěvky: 30
Registrován: stř 27. úno 2013 18:56

Re: snímač otáčok ETZ (bezkontakt)

Příspěvek od Carotele »

to lapinj: Statory by měly být stejný, taky jsem zkoušel udělat kladívka místo elektroniky, mám doma ještě zbytky z Trabiho (desky a kladívka), jen jsem dokoupil vačku z Jawy, jak je psaný v jednom z návodů, ale je menší než z MZ a tak jsem se na to vykvajz. Jinak jsem našel různý návody na bezkontakt s použitím optozávory ... Nebo jestli máš v okolí rozumnýho opraváře televizí ,tak to zkus u něj, Hally jsou prý i v hlavách videí, myslím že by si za opravu moc neřekl. Nebo jedině koupit http://moto-ustinl.eu/katalog/zbozi/pop ... ic_ma=3828

lapinj
Příspěvky: 48
Registrován: stř 06. úno 2013 18:56

Re: snímač otáčok ETZ (bezkontakt)

Příspěvek od lapinj »

no tak páni od kamoša som dostal jedno kladivkove zapalko ktore mal doma na zvys, on ma 250 ETZ s kladivkom ked ju kupoval dostal jeden motor navyse k motorke aj so zapalkom nosnik kladivko kondik co tam bol mi venoval, zvykneme si takto pomahat v nudzi navzajom raz on mne raz ja jemu no a teraz som sa do nudze dostal ja :) kladivkove zadara? no nezober to :) on si to nemoze vynachvalit motorku ma uz treti rok doladoval to asi len raz alebo dva krat a inak stale na tom lieta este s tym nemal ziaden problem tak som sa rozhodol ze predsa to skusim a uvidim co to bude akurat som dosiel z garaze pred pol hodinkou nahodil to na stator pozapajal a dalej uvidime co sa bude diat ci to pojde ci nie, nechcem riesit momentalne novy snimac s elektronikou je to tak ze vekom to starne ma to predsa uz 25 rokov a podla na to je uz ako casovana bomba ;) nechcem po poslednej skusenosti riskovat ze sa vyberiem niekam na vylet a 200km od domu ma zapalovacia jednotka napriklad necha vysiet na ceste a co potom, ak ma necha 200km od domu kladivko alebo kondik ziadna velka zavada proste to vymenim na ceste doladim a ide sa dalej :)

no a v buducnosti sa uvidi co s MZ, ak budu peniaze mozno zainvestujem do VAPE

jo inak ked sme uz pri tom, nijak mi to momentalne nechce davat iskru, poistky OK, baterka OK, inducka OK, mám podozrenie na kondenzátor, nejaký dobrý trik jak to otestovať či to je práve kondík alebo nie? bolo by možné kondenzátor zameniť za kondenzátor z jawy350 napríklad?

Carotele
Příspěvky: 30
Registrován: stř 27. úno 2013 18:56

Re: snímač otáčok ETZ (bezkontakt)

Příspěvek od Carotele »

Podle mě kondík z Jawy klidně můžeš použít, pokud Ti to hází spíš jiskru na kontaktech než na svíčce, tak to vypadá že je v pytli. Hlavně ho dobře ukostři.

Odpovědět