Jakou brzd. pumpu na MZ ETZ 251?

Diskusní fórum pro příznivce motocyklů MZ
Odpovědět
martin.mikusek
Příspěvky: 18
Registrován: úte 20. kvě 2014 11:27

Jakou brzd. pumpu na MZ ETZ 251?

Příspěvek od martin.mikusek »

Jednak mi ta origo tekla, druhak sem ji urval a navic neni zrejme ani moc k dostani (a kvalita je nevalna). Co tam rozumneho dat? Videl jsem nejakou Grimeca ale stoji pres dva litry.

Chci neco spolehliveho, co dobre vypada, nejlepe neco co mate overeno :-D

Uživatelský avatar
Márty
Administrátor
Příspěvky: 1592
Registrován: úte 22. led 2013 15:41

Re: Jakou brzd. pumpu na MZ ETZ 251?

Příspěvek od Márty »

No, já tam mám jawáckou, ale to až tak dobře nevypadá, protože má mohutnější páčku... ale spolehlivá je...
Obrázek

Uživatelský avatar
Harry
Příspěvky: 1920
Registrován: úte 22. led 2013 19:16

Re: Jakou brzd. pumpu na MZ ETZ 251?

Příspěvek od Harry »

jawácká je dobrá, víc pumpuje a když si upravíš origo páčku, tak tam jde pak taky, mám to tak na jedný MZ udělaný, když si pak vzpomenu, tak to nafotim
Obrázek
Obrázek

Na sraz pojedu klidně i na Burgmanovi a nestydím se za to

Címoš
Příspěvky: 118
Registrován: stř 01. kvě 2013 12:48

Re: Jakou brzd. pumpu na MZ ETZ 251?

Příspěvek od Címoš »

Hlasuju pro Jawáckou. Měl jsem jí v kombinaci s pancéřovou hadicí a brzdila famózně. Dva prsty a šel jsem na předek. Páčku je samozřejmě potřeba upravit. Nejlépe svařit z Jawí a eMZtí do jedné pěkné. Fotku ti mohu poslat na ímejl.

Címoš
Příspěvky: 118
Registrován: stř 01. kvě 2013 12:48

Re: Jakou brzd. pumpu na MZ ETZ 251?

Příspěvek od Címoš »

Mrkni sem : http://cimn.rajce.idnes.cz/MZ_251_ETZ Na některých fotkách je to pěkně vidět.

martin.mikusek
Příspěvky: 18
Registrován: úte 20. kvě 2014 11:27

Re: Jakou brzd. pumpu na MZ ETZ 251?

Příspěvek od martin.mikusek »

A tu Grimecu nikdo nema?

radek27
Příspěvky: 28
Registrován: ned 27. led 2013 13:28

Re: Jakou brzd. pumpu na MZ ETZ 251?

Příspěvek od radek27 »

Mám grimecu z novějších mz, je dobrá, dobře to brzdí akorát je tam taková ta páčka co je na jawě.

Uživatelský avatar
Harry
Příspěvky: 1920
Registrován: úte 22. led 2013 19:16

Re: Jakou brzd. pumpu na MZ ETZ 251?

Příspěvek od Harry »

gtimecu jsem měl, je to dobrá pumpa
Obrázek
Obrázek

Na sraz pojedu klidně i na Burgmanovi a nestydím se za to

tomik258
Příspěvky: 27
Registrován: ned 24. úno 2013 21:00

Re: Jakou brzd. pumpu na MZ ETZ 251?

Příspěvek od tomik258 »

Já mám nějakou pumpu z čínského skutra, stála mě něco málo přes litr (byla nová), akorat jsem musel upravit hadici (byla dlouhá a končila holendrem a ne závitem), ale brzdí supr, za ty peníze. I zpracování vypadá moc dobře. Měl jsem jawáckou, a udělal jsem tu velkou chybu, že jsem ji rozdělal. Pístek a gumičky totálně zarezlé, bordelu v tom bylo požehnaně. Celé jsem to vyčistil (sehnat novou sadu těsnění do jawa pumpy je nedlidský ukol) poskládal zase dohromady a ejhle, už nepumpovala :D Kdybych ji tam nechal, ani kapalinu neměnil, bude pumpovat navždy...

Uživatelský avatar
Vladan
Příspěvky: 1102
Registrován: úte 29. led 2013 11:39

Re: Jakou brzd. pumpu na MZ ETZ 251?

Příspěvek od Vladan »

mám tu Grimecu na Rotaxu a páčka se té jawácké rozhodně nepodobá. je štíhlejší, kratší a černá. kdyžtak se k ní dá dokoupit do páru stejná spojková cca za dvě kila. pumpa je bezproblémová a páčka snese i případné několikeré rovnání. akorát není zrovna laciná... :(
MZ ES 250/0 (1959); MZ ES 250 lsw (1970); MZ ES 250/2 (1972); MZ TS 250/1 (1975); MZ 500 VR (1993); IWL TR 150 (1964)

Obrázek

martin.mikusek
Příspěvky: 18
Registrován: úte 20. kvě 2014 11:27

Re: Jakou brzd. pumpu na MZ ETZ 251?

Příspěvek od martin.mikusek »

Tak uz jsem objednal tu Grimecu na MZ. Uvidime... ale je to penez...

em74
Příspěvky: 39
Registrován: stř 19. čer 2013 15:24
Bydliště: Prostějov 79603

Re: Jakou brzd. pumpu na MZ ETZ 251?

Příspěvek od em74 »

Mám JAWA pumpu, končí kulatým kovovým tělesem, z něhož jde hadice dolů. Jednak se těleso zarývá do budíků (řešit lze pootočením řídítek, ale tím se mění i poloha a není to ono), ale hlavně u té mé ač čirá tekutina a přední brzda i vidle údajně po repasi tak brzdný účinek dost slabý. Musím brzdit dost silou (občas) ale raději používám zadní brzdu, než bolící ruku. Proto žasnu že někomu to brzdí na 2 prsty (to mi taky ale jen to přibržďuje). Při 1 jízdě z prudšího kopce cca do 40km/h , přede mnou JAWA 350/640, sem zkoušel jestli to přední ubrzdí a celý sjezd (cca 1 min) sem bolestivě drtil pravou páčku a jediné co zvládla bylo udržovat konst.rychlost ale jakmile asfaltka o trochu víc padala nebyla schopná udržet a zrychlovala, musel sem na zadní (po výměně paken velmi ostrá ĺehce dávkovatelná brzda :) Kamarád (JAWA) zkoušel, koukal i na destičky a prý to tak stačí, že je to bezpečnější než kdyby brzdila ostře. Dle mého jsou podvozek a brzdy základ bezpečnosti, proto nesouhlasím a dost mi to vadí. Tolik má zkušenost s JAWA pumpou (jezdím jen sólo, ale Bandit v autoškole při jízdách ve 2ci s těžším instruktorem brzdil o dost lépe ale dle mého taky furt málo ale dostačoval (předek, tam sem zadní nikdy nepoužíval !) :)
Pak napiš kde jsi ji sehnal a jak ti to připadá v reálu ať mám co zvažovat, dík.
plešoun z r.1974, stavař, amatérský sváteční neschopný motojezdec (motonováček) sedlající červenou MZ 251 ETZ 1989 (naměřen tlak ve válci 9,1-9,3 jedn.)

Uživatelský avatar
Viktor
Příspěvky: 1741
Registrován: pát 25. led 2013 12:24

Re: Jakou brzd. pumpu na MZ ETZ 251?

Příspěvek od Viktor »

em74: To, že je lepší, když je přední brzda "tupá" než ostrá je totální kravina. Na motorce bys měl brzdit hlavně přední brzdou a pokud ti nebrzdí, je to dost o hubu. To, že máš zadní brzdu v pohodě je sice fajn, ale v krizové situaci se ti zadní kolo tak akorád zablokuje a je zle...

Lord_Lee
Příspěvky: 350
Registrován: stř 23. led 2013 19:04
Bydliště: Königgrätz

Re: Jakou brzd. pumpu na MZ ETZ 251?

Příspěvek od Lord_Lee »

Přední brzda která z kopce není schopná motorku zastavit je brzda na ho*no. 8-) s tím bych se skoro bál jezdit..
MZ 251 ETZ -> Yamaha XJ 600S -> Yamaha FZS 600 Fazer -> Honda XL650V Transalp
Jezdit autem je jako chodit po čtyřech...

martin.mikusek
Příspěvky: 18
Registrován: úte 20. kvě 2014 11:27

Re: Jakou brzd. pumpu na MZ ETZ 251?

Příspěvek od martin.mikusek »

Mne predni nebrzdila, proto jsem se vysekal a musim shaned druhou :-D Mam tu grimecu. Jedna vec me nastvala, je potreba tesneni na pripojeni hadice, neni to tak ze by tam dosedl kuzel. Dalsi vec, nelze tak jako na stare oprit teleso ovladani sytice a uchyceni brzdy... musim tam strcit nejaky kousek distancni trubky.

Dneska mozna otestuju jak to brzdi.

Címoš
Příspěvky: 118
Registrován: stř 01. kvě 2013 12:48

Re: Jakou brzd. pumpu na MZ ETZ 251?

Příspěvek od Címoš »

em74: Řekl bych, že máš něco špatně na brzdiči (pístky nechodí tak ja kmají...) nebo destičkách (zamaštěný po tekoucích vidlicích...) pokud jsi vše správně odvzdušnil.

martin.mikusek
Příspěvky: 18
Registrován: úte 20. kvě 2014 11:27

Re: Jakou brzd. pumpu na MZ ETZ 251?

Příspěvek od martin.mikusek »

Jaky je spravny postup po vymene brzdove pumpy a repasi trmenu (tedy zcela prazdny system)? Jde mi o to odvzdusneni, a naliti kapaliny do systemu...

em74
Příspěvky: 39
Registrován: stř 19. čer 2013 15:24
Bydliště: Prostějov 79603

Re: Jakou brzd. pumpu na MZ ETZ 251?

Příspěvek od em74 »

Tak já na to letos mrknu, řeči pův.majitele nemusí být pravda. Mám ji necelý rok, najel sem snad 2 tis.km a díky MZ se učím nebát se rozebírat a tak krom motoru,vidlic+př.brzdy,zapalování sem se hrabal skoro ve všem.
Prvně musím zadřený motor, pak repasi zad.tlumičů (nejdou povolit klíčem, matky mají malinko vůli vůči trubk.klíči i klasickému a ty hrany sem už malinko vzal když se smekl silou tak počkám na pomoc - na horní to nejde ani z 50% nasunout (je tam ten rám)), karb už mám třetí (zjistil sem že mechanik v servisu mi při výměně karbu (s montáží VAPE) za použitý tento nechal asi neseřízený - jehlu na 1.zářezu (zaražená že to víc nejde, tuším má být 4.zářez ten 1.karb ji tak měl), a ve 115ti (vepředu jen 19zub, taky vyměním za 21+řetěz) se seklo zadní kolo a bylo... Startovat nešla, nyní po 1,5 měs. mě kamarád donutil ji nastartovat (cca po 10+13min se fakt povedlo) aby dle zvuků usoudil jestli není vůle na klice, ložiskách atd.. a nedělal se zbytečně válec kdyby bylo něco KO, a nechce se mu zbytečně rozdělávat motor když já to neumím a on JAWAř nemá vybavení pro MZ a ani času..). Zvuk po nastartování normál, jen neudrží volnoběh (musí se pod plynem) a po chvíli (za studena ani v létě nechce nad 2-2,5tis.) sem se dostal na 4tis.ot a zvuk stejný jako dřív.
Tak nejezdím, a tak asi kouknu na př.brzdu, minulý majitel tvrdil že je zamaštěná od kapaliny, že pův.brzda tekla ale vyměnil ji za JAWA a je pokoj. Já nic potečeného neviděl, kamarád taky ne ale i po necelých 2 tis.km ten předek brzdí furt stejně - nic moc.
Musím předělat VAPE, mechanik MZtu asi dloooouho neviděl a namontoval ho tak blbě že si ho budu muset dát jinam (do schránky dal cosi s chladičem a ještě tam zvládl narvat autozásuvku, tím ji zabral "pri jiné účely ...) něco za sedlo, zbytek kde bude místo. Kdyby měl někdo fotky kde má plné VAPE umístěno, byl bych rád.
Díky všem za rady ale hlavně zkušenosti a postřehy.
plešoun z r.1974, stavař, amatérský sváteční neschopný motojezdec (motonováček) sedlající červenou MZ 251 ETZ 1989 (naměřen tlak ve válci 9,1-9,3 jedn.)

Uživatelský avatar
AresMlok
Příspěvky: 703
Registrován: sob 24. kvě 2014 16:01

Re: Jakou brzd. pumpu na MZ ETZ 251?

Příspěvek od AresMlok »

Zdravím borci,
mám dotaz, jakej krok má brzdová páka na Jawácký pumpě?
Je to podobný jako u origo MZ nebo je kratší'? Jednu jsem měl u sebe doma a sice to brzdí dost dobře, ale páka má krok cca 1 cm a to je vše. MZťácká 3 - 4 cm a je podstatně lépe dávkovatelná.
Netušíte, jestli do toho jdou sehnat střeva?
Díky za nápovědu... :H
Schválená červená milenka - MZ ETZ 150
Schválená stříbrná milenka - MZ ETZ 150

Tomáš S.
Příspěvky: 87
Registrován: čtv 15. zář 2016 21:47
Bydliště: Brno

Re: Jakou brzd. pumpu na MZ ETZ 251?

Příspěvek od Tomáš S. »

U MZ mám krok 3 až 5 cm v závislosti na stupni zpuchřelosti manžety a těsnících kroužků a množství vzduchu v systému. Co jsem zkoušel u jawy, tak tam je to obdobné. Některá má krátký krok, jiná delší. Teď jsem v MZ měnil kroužky ve třmenu a dost to zkrátilo krok.
Kroužky do jawáckýho třmenu jsou, manžeta do HBV nevím, ale snad taky.

Uživatelský avatar
skypan
Příspěvky: 65
Registrován: ned 21. zář 2014 20:14
Bydliště: Smržovka
Kontaktovat uživatele:

Re: Jakou brzd. pumpu na MZ ETZ 251?

Příspěvek od skypan »

Javáckou brzd.pumpu mám na MZetě co jsem ji koupil,kdyš mi začal téci olej ze šavle,účinost přední brzdy se podstatně změnila v horší,ale po celkovém odmaštení i destiček ve třmenu zase brzdí dost dobře, na pumpu jsem za celou dobu nemusel šáhnout,neteče,brzdí jak má,tak proč taky do ní vrtat,vůle páky asi 1 cm.ale budu muset asi trochu zvětšit páč přijízdě kdyš za mnou jela žena v autě,tak prý problikává zadní světlo.
k odvdušnění,dělám to tak,připravím si na dosah rukou pixlu nové brzdovky,pod třmen dám pixlu se starou brzdovkou,hadičku napojím na holendr,druhý konec utopím v hladině brzovky pod třmenem,povolím ho a pumpuji a sleduji jak hladinu v nádobce pumpy tak vzduch v hadičce(bublinky jsou vidět v pruhledné hadičce),no a páka pumpy po tom i ztvrdne po té dotáhnu holendr,doleju brzdovku do pumpy a hotovo. :B

Uživatelský avatar
AresMlok
Příspěvky: 703
Registrován: sob 24. kvě 2014 16:01

Re: Jakou brzd. pumpu na MZ ETZ 251?

Příspěvek od AresMlok »

Dneska jsem měl možnost zkusit jinou Jawáckou brzdu a krok má v podstatě stejný, jako ta předchozí, jen má "lepší" průběh.

Díky za ochotu.
Schválená červená milenka - MZ ETZ 150
Schválená stříbrná milenka - MZ ETZ 150

Uživatelský avatar
Harry
Příspěvky: 1920
Registrován: úte 22. led 2013 19:16

Re: Jakou brzd. pumpu na MZ ETZ 251?

Příspěvek od Harry »

skypan píše:Javáckou brzd.pumpu mám na MZetě co jsem ji koupil,kdyš mi začal téci olej ze šavle,účinost přední brzdy se podstatně změnila v horší,ale po celkovém odmaštení i destiček ve třmenu zase brzdí dost dobře, na pumpu jsem za celou dobu nemusel šáhnout,neteče,brzdí jak má,tak proč taky do ní vrtat,vůle páky asi 1 cm.ale budu muset asi trochu zvětšit páč přijízdě kdyš za mnou jela žena v autě,tak prý problikává zadní světlo.
k odvdušnění,dělám to tak,připravím si na dosah rukou pixlu nové brzdovky,pod třmen dám pixlu se starou brzdovkou,hadičku napojím na holendr,druhý konec utopím v hladině brzovky pod třmenem,povolím ho a pumpuji a sleduji jak hladinu v nádobce pumpy tak vzduch v hadičce(bublinky jsou vidět v pruhledné hadičce),no a páka pumpy po tom i ztvrdne po té dotáhnu holendr,doleju brzdovku do pumpy a hotovo. :B
Pokud ti problikává světlo, tak neřeš vůli na páčce, ale nastavení spínače... asi bych začal tím, že bych si ujasnil, kterej spínač to dělá a ten nastavil...
Obrázek
Obrázek

Na sraz pojedu klidně i na Burgmanovi a nestydím se za to

Uživatelský avatar
skypan
Příspěvky: 65
Registrován: ned 21. zář 2014 20:14
Bydliště: Smržovka
Kontaktovat uživatele:

Re: Jakou brzd. pumpu na MZ ETZ 251?

Příspěvek od skypan »

dik,totiž jsem na přední brzdu kupoval novej spinač,budu muset ještě výce povyšroubobat ten spinač by byla větší vůle avybracemi se ten spinač nepropojoval (tu) ;)

kafeacigaro
Příspěvky: 111
Registrován: pon 29. čer 2015 19:44

Re: Jakou brzd. pumpu na MZ ETZ 251?

Příspěvek od kafeacigaro »

Spíš zašroubovat, než vyšroubovat,

Odpovědět