Pozor na nekvalitní benzín po Zimě !!!

Diskusní fórum pro příznivce motocyklů MZ
suky1231
Příspěvky: 25
Registrován: pon 03. čer 2013 12:55

Pozor na nekvalitní benzín po Zimě !!!

Příspěvek od suky1231 »

Zdravím,
řikal jsem si, že to sem napíšu, aby se to nestalo i někomu jinému. Nevím jak vy, ale do teď sem byl zvyklý před zimou naplnit nádrž se směsí benzínu a oleje.

Jak jsem se pak dozvěděl, tak jakmile smícháte olej s benzínem, tak ten benzín ten olej ničí. I když tam olej je, tak prostě nemaže.
Čili od teď už na zimu dávám do nádrže pouze čistý benzín.

Nedávno totiž prý do benzínu začali přidávat 6% řepky a asi je to poznat, protože dříve sem neměl problém.

Po 5 měsících co sem tam ten benzín nalil, sem jí teď chtěl nastartovat nádrž jsem před tím celkem dlouho promíchával, ale motorka nechytala, tak sem jí roztlačil a když chytla, tak celá vibrovala a začal se valit z válce od kolena kouř a smrad, takže sem jí rychle chcíp a zpátky dotlačil. Vyměnil sem benzín, olej sem dal 1:33 a pak startoval znova, půl minuty ještě vibrovala, ale pak už v pohodě, tak se budu modlit.

Některý z vás to asi ví, ale já to třeba nevěděl, tak radši píšu ;)

Lord_Lee
Příspěvky: 350
Registrován: stř 23. led 2013 19:04
Bydliště: Königgrätz

Re: Pozor na nekvalitní benzín po Zimě !!!

Příspěvek od Lord_Lee »

Tak řepka se do benzínu přimíchává už poměrně dlouho, od kdy přesně ti to řekně třeba soudruh Bureš. Spíš bych řekl že ten olej po dlouhý době sedne na dno, takže po zimě bez zamíchání jedeš místo 1:50 třeba na 1:10. Ale přesně ti to řekně někdo technicky kovanější. Btw "biosložka" se prý nemíchá do některých "prémiových" paliv, třeba shell v-power apod..
MZ 251 ETZ -> Yamaha XJ 600S -> Yamaha FZS 600 Fazer -> Honda XL650V Transalp
Jezdit autem je jako chodit po čtyřech...

suky1231
Příspěvky: 25
Registrován: pon 03. čer 2013 12:55

Re: Pozor na nekvalitní benzín po Zimě !!!

Příspěvek od suky1231 »

Je to taky možný, že se to špatně promíchal, protože byla skoro plná nádrž, ale snažil sem se jí promíchat pořádně, riskovat už to znova nebudu.

Uživatelský avatar
Pete
Příspěvky: 383
Registrován: stř 23. led 2013 18:57

Re: Pozor na nekvalitní benzín po Zimě !!!

Příspěvek od Pete »

Jenom pro úplnost, do benzínu se dává ethanol, darivát řepky (methylester řepkového oleje, MEŘO) se cpe do nafty.
Ethanol, tedy chlast, váže vodu a ta pak kondenzuje ke dnu a logicky se s ní nemíchá olej, na dlouhodobé uložení motorky na zimu se dnešní naturály tedy nehodí, tyhle ty biosračky neobsahují stooktanové benzíny, třeba ten V-power turbo nebo jak od Shellu nebo Verva 100 od Benziny.
S počtem válců je to jako s pracovním kolektivem, ideální je lichý počet, ale tři jsou už moc.
:HG

hoj.73
Příspěvky: 93
Registrován: pát 08. úno 2013 10:51

Re: Pozor na nekvalitní benzín po Zimě !!!

Příspěvek od hoj.73 »

odborníci od monfildu doporočují u dvoutaktů nepoužívat benzín starší 30dnů od natankování prý odrovná kliku důvod obsah etanolu v palivu který nějaký způsobem mění jeho vlastnosti

Uživatelský avatar
Harry
Příspěvky: 1920
Registrován: úte 22. led 2013 19:16

Re: Pozor na nekvalitní benzín po Zimě !!!

Příspěvek od Harry »

spíš bych to viděl na problém vysrážení v karbecu, než v nádrži
Obrázek
Obrázek

Na sraz pojedu klidně i na Burgmanovi a nestydím se za to

Carotele
Příspěvky: 30
Registrován: stř 27. úno 2013 18:56

Re: Pozor na nekvalitní benzín po Zimě !!!

Příspěvek od Carotele »

Ona ta zmiňovaná biosložka je vlastně biolíh (z obilí), ten Ti krásně zvodnatí a je hotovo. Dělají přísady do benzínu ,třeba pro sekačky na zimu a ty by tomu měly zabránit. Nebo zkusit Velfobin. Ten vodu naváže a pak se spálí. Při tom dlouhým stání dochází ještě k tomu, že se zbytky v karburátoru odpaří a zbyde jen olej a humáč z benzínu a všechno vesele zahumusí a při puštění benzínu a nastartování se to dostane dál do motoru a vesele se to vypaluje. Takže je snad lepší po zimě karbec vyndat, vypláchnout a musí chytit na drc. Jinak že by olej degradoval, no je to možné, ale spíš si dlouhým stáním sedne ke dnu.

suky1231
Příspěvky: 25
Registrován: pon 03. čer 2013 12:55

Re: Pozor na nekvalitní benzín po Zimě !!!

Příspěvek od suky1231 »

Karbec sem měl rozebranej, takže byl uplně suchý než sem promíchal nádrž, ale sem rád za každý takový cenný rady :)

Heki
Příspěvky: 951
Registrován: stř 23. led 2013 12:11

Re: Pozor na nekvalitní benzín po Zimě !!!

Příspěvek od Heki »

Souhlas s Petem. Jinak myslím, že to moc řešíte. Po zimě zatřepat s motorkou, nakopnout a jet. MZ není kdovíjak hi-endový motor a nevěřím tomu, že loňským benzínem zadřete. Maximálně si to trochu začoudí a první nádrž stejně raz dva vyjedete a jste tam kde jste loni skončili :)
Heki z Opavy, member of HEDGEHOGS a člen hnutí za Kvadratizaci Velkého Kulového
BIG SINGLE - THAT'S RELIGION !
Správná motorka má lichý počet válců, přičemž 3 už jsou moc.
Obrázek

suky1231
Příspěvky: 25
Registrován: pon 03. čer 2013 12:55

Re: Pozor na nekvalitní benzín po Zimě !!!

Příspěvek od suky1231 »

Heki:
do teď sem to tak dělal, až letos prostě problém.

Až skoro neudržíš řidítka, uvidíš kouř a ucejtíš spáleninu motoru, tak uvidíš co se stalo mě a taky to budeš řešit, já už od teď na zimu olej do benzínu nedávam a asi teda budu tankovat tu 100, jak radí výše. :)

Uživatelský avatar
Márty
Administrátor
Příspěvky: 1592
Registrován: úte 22. led 2013 15:41

Re: Pozor na nekvalitní benzín po Zimě !!!

Příspěvek od Márty »

Jak píše Heki, s MZ jsem s tím nikdy problém neměl, ale Alpovi se nějak starý benzín minulý rok znelíbil... (td)
Obrázek

Uživatelský avatar
Viktor
Příspěvky: 1744
Registrován: pát 25. led 2013 12:24

Re: Pozor na nekvalitní benzín po Zimě !!!

Příspěvek od Viktor »

Márty: Ten tvůj Alp je hrozná cytlivka... :-BS (:P)

Draggoun
Příspěvky: 8
Registrován: ned 10. úno 2013 22:02

Re: Pozor na nekvalitní benzín po Zimě !!!

Příspěvek od Draggoun »

A proto je lepší jezdit celoročně :-)

Honda
Příspěvky: 27
Registrován: pát 01. bře 2013 06:33

Re: Pozor na nekvalitní benzín po Zimě !!!

Příspěvek od Honda »

Spíš jde voto jakový maras v dnešní podvodné době natankuješ.Prozatím nikdy nebyl problém po zimě kopnout a jet.Sice letos nebyla zima tak není co řešit.V odborné literatuře doporučují na jaře vylít a nalít nový čerstvý benál i v sekačce,nikdy jsem takou cypovinu na ničem nedělal,je to neekonomické a k životnímu prostředí otřesný nevděk.

GeorgeLD
Příspěvky: 235
Registrován: pát 24. kvě 2013 01:03

Re: Pozor na nekvalitní benzín po Zimě !!!

Příspěvek od GeorgeLD »

Tak to je fajn ze se to tu resi, protoze jsem mel celou zimu pořád ten samý benzín v nádrži. Já zase slyšel, že běžně u Hondy FMX 650 (a SLR 650, Domino 650 atd.) je vyloženě potřeba po dlouhém stání vylít z karbce benzín, protože ten odvětrává a nejde to s ním pak vůbec nakopnout.

Mimochodem ten smrad z výfuku, seš si jistý že je to nutně tím benzínem? spíš mi to připadá, jestli se ti postupně nedostal do válce motorový olej (přes tu zimu) a ten ti pak smrděl kdyžs to nakopl.

suky1231
Příspěvky: 25
Registrován: pon 03. čer 2013 12:55

Re: Pozor na nekvalitní benzín po Zimě !!!

Příspěvek od suky1231 »

Motor byl Generálkovanej minulou zimu, ven z něj nekápne ani kapka.
Převodovým olejem to fakt nebylo, to by to tolik nevybrovalo a cítit byla vyloženě spálenina.

Mechanik mi řikal, že ten zničenej olej se pak přilepí na kroužky a tak. Zase tim jak sem tam pak dal novej, tak že se do olejů přidávaj abraziva a mělo by se to z toho zase dostat.

Stalo se mi to poprví, benzín sem koupil na nezrovna nejlepší benzínce, ale tankuju tam často i s autem a hodně lidí, ale už tam tak často nepojedu, když nebudu vědět, že to hned vyjedu. :) Fakt se to ušetření pár korun nevyplatí.

Vapik
Příspěvky: 18
Registrován: čtv 02. kvě 2013 09:33

Re: Pozor na nekvalitní benzín po Zimě !!!

Příspěvek od Vapik »

Bohužel i prémiová paliva obsahují biosráč. Na závodech se to několikrát řešilo a jako benzín s nejmenším podílem biosrajdy byla označena Verva. Testoval to kluk bez spojitosti na jakoukoli společnost takže já tomu věřím.
Pokud se chce kdokoli zbavit jakéhokoli množství starého benzínu, oleje nebo snad vyjeté nafty nabízím své služby ekologické likvidace X(:D-x
:HG

Uživatelský avatar
Vladan
Příspěvky: 1103
Registrován: úte 29. led 2013 11:39

Re: Pozor na nekvalitní benzín po Zimě !!!

Příspěvek od Vladan »

na základě poznatků z tohoto vlákna jsem otestoval palivo ÖMW MaxxMotion 100 a byl jsem fakt překvapenej, jakej to je rozdíl - žádný zvonění v motoru a se starou ES jsem uletěl kámošové Jawě, že jsem zírali oba... ::o
MZ ES 250/0 (1959); MZ ES 250 lsw (1970); MZ ES 250/2 (1972); MZ TS 250/1 (1975); MZ 500 VR (1993); IWL TR 150 (1964)

Obrázek

Vapik
Příspěvky: 18
Registrován: čtv 02. kvě 2013 09:33

Re: Pozor na nekvalitní benzín po Zimě !!!

Příspěvek od Vapik »

To můžu jen potvrdit enormní nárůst výkonu je znát v podstatě na každém stroji. Když jsme byli s Hekim na Ukrajině tak jsem cestou domů natankoval do NX 500 shell V power a spotřeba klesla na takové minimum až jsem měl dojem, že mi trochu benzínu přibylo. A fakt nekecám Heki to může potvrdit. :)o

Majkl
Příspěvky: 783
Registrován: ned 27. led 2013 19:27

Re: Pozor na nekvalitní benzín po Zimě !!!

Příspěvek od Majkl »

O tom sem už taky dost slyšel a věřím tomu, že je na tom hodně pravdy!!!

Kámoš do své Hondy nedá nic jinýho, než 100 oktan

Uživatelský avatar
Harry
Příspěvky: 1920
Registrován: úte 22. led 2013 19:16

Re: Pozor na nekvalitní benzín po Zimě !!!

Příspěvek od Harry »

a co taknkuješ ty Majkle a u jaký benzinky?
Obrázek
Obrázek

Na sraz pojedu klidně i na Burgmanovi a nestydím se za to

Majkl
Příspěvky: 783
Registrován: ned 27. led 2013 19:27

Re: Pozor na nekvalitní benzín po Zimě !!!

Příspěvek od Majkl »

Já tam leju všechno, neřeším to... Kde je benzina a mám sucho, tak beru... 100 oktan sem tam ještě nelil, ale chcu zkusit, co to provede :)
Nikdy sem nějaký problémy po zimě neměl...

Uživatelský avatar
Pete
Příspěvky: 383
Registrován: stř 23. led 2013 18:57

Re: Pozor na nekvalitní benzín po Zimě !!!

Příspěvek od Pete »

Já tyhle zázračný zprávy potvrdit nemůžu, kdysi jsem to zkoušel v eMZetě a žádný rozdíl. Před zimou sem do bavoráka nalil vervu 100 a stejně jako minulou zimu nepozoruju při jízdě rozdíl oproti N95 a to beru benál i u tank ONO a JZD Fryšták :)

Bylo to ale znát když jsem ten stooktanový zázrak na nalil po směsi cca 50:50 N95 a E85 (bioethanol) rozdíl byl v rychlejší reakci motoru, ale výkon byl přibližně stejný.
S počtem válců je to jako s pracovním kolektivem, ideální je lichý počet, ale tři jsou už moc.
:HG

Uživatelský avatar
Vladan
Příspěvky: 1103
Registrován: úte 29. led 2013 11:39

Re: Pozor na nekvalitní benzín po Zimě !!!

Příspěvek od Vladan »

u Rotaxu ten rozdíl patrný není, ale zweitakty si chrochtaj - při nedělní vyjížďce si motor ani necinkl [img]http://www.brunensis.profitux.cz/smile/ms_0916.gif[/img]
MZ ES 250/0 (1959); MZ ES 250 lsw (1970); MZ ES 250/2 (1972); MZ TS 250/1 (1975); MZ 500 VR (1993); IWL TR 150 (1964)

Obrázek

Skorp
Příspěvky: 221
Registrován: stř 23. led 2013 20:45

Re: Pozor na nekvalitní benzín po Zimě !!!

Příspěvek od Skorp »

Jaro za dveřma, tak co se nekouknout do garáže... Technická na škorpovi propadla loni v květnu, tak už je pomalu čas to řešit. Baterku jsem oživoval přes zimu pravidelně, připojil a na ten rok starej benzín to nechytlo ani za prase. Tak nevim jesi je to potvrzeni toho co píšete o benzinu, nebo jen klasický rozmar MZ
Obrázek

Odpovědět