pomoc s výběrem motorky

Diskusní fórum pro příznivce motocyklů MZ
Lister
Příspěvky: 8
Registrován: stř 03. črc 2013 02:16

pomoc s výběrem motorky

Příspěvek od Lister »

Ahoj,
potřeboval bych poradit s výběrem své první motorky. Je mi 20, vážím okolo 75 kg. Řidičák na motorku jsem právě dodělal, ale autem už mám dost naježděno.
Váhám mezi několika motorkami: MZ ETZ 251, ČZ 175/487 a JAWA 350/640. Mohli byste mi, prosím dát pár rad, kterou (a proč) bych si měl vybrat?
Jezdit budu především sám, většinou na kratší vzdálenosti (do 50 km), ale nevylučuji pár výletů ve dvou i dál (max. 3 do roka). Jinak žádné ,,dělo" nepotřebuji, přes 100 půjdu výjimečně. Spíš bych preferoval odpich a ovladatelnost - to ukazuje na 251.
Dále jestli máte nějaké jiné tipy, sem s nimi. Ještě jsem uvažoval o starších typech 350ky nebo MZ ETZ 150, ale ty jsem zavrhl kvůli zastaralé technologii (JAWA 350/638 atd.) nebo slabému výkonu (150).

Díky :)

Uživatelský avatar
Pete
Příspěvky: 383
Registrován: stř 23. led 2013 18:57

Re: pomoc s výběrem motorky

Příspěvek od Pete »

Z tvého výběru jasně že MZ 251 B)

se divím že vůbec uvažuješ o ČZ 175 když má i slabý výkon i zastaralé technologie jak píšeš, brzdy hlavně.
A proč? jednak proto že jsi na MZ fóru a my jsme tudíž přesvědčeni o tom že MZ je nejlepší a těžko ti budem cpát jawu.
No a hlavně eMZeta je lehčí, lépe ovladatelná, má víc kvaltů, lepší akceleraci, no prostě za mě 350 nebrat
S počtem válců je to jako s pracovním kolektivem, ideální je lichý počet, ale tři jsou už moc.
:HG

Majkl
Příspěvky: 783
Registrován: ned 27. led 2013 19:27

Re: pomoc s výběrem motorky

Příspěvek od Majkl »

MZ ETZ 251

sám jí mám a sem maximálně spokojenej, je to živej lehkej stroj, mám jí už pár let a nepřestalo mě to na ní bavit...
Pokud chceš jezdit občas ve dvou, tak to taky není problém, ta mašina uveze dva v pohodě...
Jestli máš 75kg, tak to s tebou poletí jako čert (tu)

Lister
Příspěvky: 8
Registrován: stř 03. črc 2013 02:16

Re: pomoc s výběrem motorky

Příspěvek od Lister »

díky za tak rychlé odpovědi
no přeci jen jsem se chtěl ujistit, jestli není lepší alternativa, o motorkách přeci jenom nevím nic - blbej nejsem ,tak se to snad na své mašině naučím :)
ještě bych měl dotaz, jak je to s cenou ND a jejich dostupností a popřípadě servisu u MZ? přeci jen jsem chudý student, motorku plánuji pořídit za cenu okolo 15tis. takže to šrot nebude, ale velká sláva taky ne, takže s nějakou tou opravou počítám (nadšení samouka)

Uživatelský avatar
Viktor
Příspěvky: 1741
Registrován: pát 25. led 2013 12:24

Re: pomoc s výběrem motorky

Příspěvek od Viktor »

Lister: Nebudu komentovat, v čem všem si v tom co jsi napsal protiřečíš, ale asi takhle: U Jawy je docela jedno jaký model zvolíš, zastaralé jsou všechny, jen model 634 a pak až 640 alespoň vypadají k světu. Pokud ale chceš jezdit jen sám a ve dvou jen výjimečně, tak se na Jawu vyprdni. Jediná její výhoda oproti ETZ 251 je ta, že je o něco větší a tudíž pro dva lidi pohodlnější... Ale všechno je o penězích, nenapsal jsi, kolik bys za ní chtěl dát a to je dost podstatné při výběru... Máš-li na to 6000 Kč, tak je jasné, že koupíš ČZ 175...

Lister
Příspěvky: 8
Registrován: stř 03. črc 2013 02:16

Re: pomoc s výběrem motorky

Příspěvek od Lister »

Pokud narážíš na zmínku o zastaralosti, asi máš pravdu. O ČZ například nevím zhola nic.
Jinak rozpočet jsem uvedl v jednom z příspěvků :)

Lister
Příspěvky: 8
Registrován: stř 03. črc 2013 02:16

Re: pomoc s výběrem motorky

Příspěvek od Lister »


Uživatelský avatar
Harry
Příspěvky: 1920
Registrován: úte 22. led 2013 19:16

Re: pomoc s výběrem motorky

Příspěvek od Harry »

Zdar, řekněmě, že všechny argumenty, proč vzít ETZ 251 padly. Pro studenta asi ideální stroj, sám jsem taky tak volil. Je to postivě udělanej stroj, když to nezmrví nějakej domácí kutil, tayk jezdí věčně.
Ohledně výběru bych si dal ale pozor... pokud je po celkové GO, tak to znamená, že tam bude spousta druhovýrobových dílů, kde kvalita stojí zaprd. Raději bych možná volil třeba víc otlučenou, ale v původním stavu a drobné nedostatky si poladíš sám. Proč by někdo prodával motorku po GO? na kšeft? nedflákl to, když věděl, že se toho bude chtít zbavit?
Nevím odkud jsi, ale pokud jsi někde z nedaleka, klidně s tebou nějaký konkrétní kusy zajedu omrknout. Nikdo ti nezaručí, že na takové MZtce budeš jezdit bez závad věčně, ale vše se dá opravit v domácích podmínkách.
Pokud máš nějaký další dotazy, tak je rádi zodpovíme. Každopádně na závěr MZ ETZ 251 je parádní stroj, pokud neprošel zásahem Tima kutila Taylora.
Obrázek
Obrázek

Na sraz pojedu klidně i na Burgmanovi a nestydím se za to

Lister
Příspěvky: 8
Registrován: stř 03. črc 2013 02:16

Re: pomoc s výběrem motorky

Příspěvek od Lister »

takže beru MZ :) máte radost, že? No především mám radost já, že jsme mi potvrdily tak pěknou motorku.
jinak jsem z Ústí nad Orlicí, ale motorku bych bral klidně i z daleka, pokud to bude výhodná nabídka (přeci jen 251 na trhu moc není) - někoho s sebou bych ocenil, za úplatu samozřejmě :) až to bude aktuální, ozvu se a snad se někdo ochotný najde
díky moc všem :)

Heki
Příspěvky: 949
Registrován: stř 23. led 2013 12:11

Re: pomoc s výběrem motorky

Příspěvek od Heki »

Jop taky jsem pro MZ.

Kdybys jezdil ve dvou, tak bych doporučil Jawku, páč se na ni líp poskládáte a má lepší krouťák. Ve všem ostatním je lepší MZ. Jen jak tu už padlo je třeba dobře vybírat a bacha na Polské, Turecké.... díly. ČZ 175, pokud se bavíme o novějších modelech, má už brzdy slušné, v předu kotouč... ale těch nových typů se v inzerátech moc nepotká a když, tak jsou drahé. Motor je zastaralý klepající dlouhozdvih s výkonem cca jak MZ 150, ale jen se čtyřma kvaltama, takže to bych vůbec neřešil.

Jinak vesměs souhlas s tím co tady padlo.

Nebo přišetři a kup si nějaké starší japonské pětikilo...
Heki z Opavy, member of HEDGEHOGS a člen hnutí za Kvadratizaci Velkého Kulového
BIG SINGLE - THAT'S RELIGION !
Správná motorka má lichý počet válců, přičemž 3 už jsou moc.
Obrázek

Lister
Příspěvky: 8
Registrován: stř 03. črc 2013 02:16

Re: pomoc s výběrem motorky

Příspěvek od Lister »

Na tak velký objem si zatím netroufnu, ještě jsem uvažoval o Hondě NSR 125, ale za tu cenu by nebyla v nejlepším stavu a opravy bych asi neuživil. Navíc, asi jsem divný, ale MZ nebo ta nová(:D) JAWA 350 se mi líbí mnohem víc, než kupa plastů.

Uživatelský avatar
Harry
Příspěvky: 1920
Registrován: úte 22. led 2013 19:16

Re: pomoc s výběrem motorky

Příspěvek od Harry »

NSR je splašenej komár v plechovce od fazolí :D-x
Obrázek
Obrázek

Na sraz pojedu klidně i na Burgmanovi a nestydím se za to

Uživatelský avatar
Márty
Administrátor
Příspěvky: 1592
Registrován: úte 22. led 2013 15:41

Re: pomoc s výběrem motorky

Příspěvek od Márty »

Jinak jen tak pro zajímavost, co všechno se dá na MZ odvézt B)-

[img]https://fbcdn-sphotos-b-a.akamaihd.net/ ... 7943_n.jpg[/img]

[img]https://fbcdn-sphotos-e-a.akamaihd.net/ ... 5934_n.jpg[/img]
Obrázek

Uživatelský avatar
Viktor
Příspěvky: 1741
Registrován: pát 25. led 2013 12:24

Re: pomoc s výběrem motorky

Příspěvek od Viktor »

Na NSR se vykašli, to už si kup opravdu nějaké to pětikilo, ruky ti to neutrhne...

SID
Příspěvky: 150
Registrován: čtv 18. dub 2013 20:41

Re: pomoc s výběrem motorky

Příspěvek od SID »

.....koupit MZ po celkové GO motoru a bez nějakého delšího provozu po ní bych se bál téměř nejvíc ze všeho.

Uživatelský avatar
Márty
Administrátor
Příspěvky: 1592
Registrován: úte 22. led 2013 15:41

Re: pomoc s výběrem motorky

Příspěvek od Márty »

Tak já koupil MZ, která v podstatě taky byla po opravě motoru, ale tam snad byly (doufám) dělány jen výbrusy a měněna ložiska, pár much měla, ale to byly jen prkotiny, jinak jezdí jak drak. Určitě to nechce vzít první kus, který se ti nabídne, ale prohlédnout a projet si jich vic.
Obrázek

Uživatelský avatar
Márty
Administrátor
Příspěvky: 1592
Registrován: úte 22. led 2013 15:41

Re: pomoc s výběrem motorky

Příspěvek od Márty »

Jinak Alp už druhou sezonu tráví v garáži a já jezdím všude na MZ, ta motorka je fakt zábavná B)-
Obrázek

Lister
Příspěvky: 8
Registrován: stř 03. črc 2013 02:16

Re: pomoc s výběrem motorky

Příspěvek od Lister »

No já už internet projíždím cca měsíc. Hlavně z toho důvodu, že čekám, až mi zaplatí z brigád :D
Jinak docela koukám, co vše uveze. To může být pěkná dovolená :)

jindrap
Příspěvky: 96
Registrován: pon 04. úno 2013 19:02

Re: pomoc s výběrem motorky

Příspěvek od jindrap »

http://img8.rajce.idnes.cz/d0801/7/7713 ... .jpg?ver=2

Já vozím jen stan pro sebe a ne garáž pro MZ jako Marty (:P)
MZ 251 - > Honda XL600V Transalp

Lister
Příspěvky: 8
Registrován: stř 03. črc 2013 02:16

Re: pomoc s výběrem motorky

Příspěvek od Lister »

krása :)

Uživatelský avatar
Vladan
Příspěvky: 1102
Registrován: úte 29. led 2013 11:39

Re: pomoc s výběrem motorky

Příspěvek od Vladan »

taky používám MZ jako náklaďák ;)

Obrázek
Naposledy upravil(a) Vladan dne čtv 29. zář 2016 19:16, celkem upraveno 1 x.
MZ ES 250/0 (1959); MZ ES 250 lsw (1970); MZ ES 250/2 (1972); MZ TS 250/1 (1975); MZ 500 VR (1993); IWL TR 150 (1964)

Obrázek

tomMZ
Příspěvky: 8
Registrován: stř 28. zář 2016 22:42

Re: pomoc s výběrem motorky

Příspěvek od tomMZ »

Zdravím Vás,

Tak nějak mě osvítilo retro.
Rád bych si pořídil MZ 150 na chalupu a s ní zavzpomínal na krásné projíždky šumavou (tenkrát pionýr, ČZ 150, stela).
Jsem autovej, takže 150ccm mě bude stačit (náhrada za skutr).

Mám prosbu na Vás zkušený, koukám po inzerátech v cenovém rozmezí 9-13tis Kč. Opravit si umít ,,téměř,, vše. 8-)
Jsem velice překvapenej, že se dají pořít náhradní díly....asi skoro všechny.
http://www.moto-prodejna.cz/nahradni-dily-mz/
proto bych volil mzetu v pěkným stavu co se týče vzhledu, abych nemusel lakovat a případné technické neduhy si opravím, či vyměním za nové díly.

Poradili by jste mě na co si dát při obhlídce pozor? Co se nedá opravit, či co se za díl již neprodává....

Děkuji za cené informace :)-D

Uživatelský avatar
Márty
Administrátor
Příspěvky: 1592
Registrován: úte 22. led 2013 15:41

Re: pomoc s výběrem motorky

Příspěvek od Márty »

Něco jsme s Harrym a spol. shrnuli tady: viewtopic.php?f=10&t=3309

A co se blbě shání jsou nové origo díly do motoru, píst, válec, hlava, ojnice, karburátor... U dílů, kde tak nezáleží na přesnosti a které nejsou v pohybu, je to vcelku jedno, od jakého výrobce se to koupí (Polsko, Maďarsko, Taiwan...atd.)...

Jinak, čím více je na MZ-tě původních dílu a čím méně je napadená domácím kutilem, tím lépe...
Obrázek

Tomáš S.
Příspěvky: 87
Registrován: čtv 15. zář 2016 21:47
Bydliště: Brno

Re: pomoc s výběrem motorky

Příspěvek od Tomáš S. »

Souhlas s Márty. Jen bych při koupi ojetiny na první místo dal kontrolu dokladů, počet majitelů a měla-li motorka pravidelné STK. Vzhled taky hodně napoví. Jakékoli úpravy by měly být varující. Původní stav je vždy nejlepší.
V každém případě tyto stroje už mají nějaké roky a s opravami musíte počítat. Cenové rozpětí bych viděl 13 až 20 tisíc. Vše co je pod a nad je podezřelé.
Náhradní díly se prodávají ale, jak bylo zmíněno, je to druhovýroba a většinou aušus. Ideální je mít vlastní vybavenou dílnu a poškozené díly si repasovat nebo přímo vyrobit.

tomMZ
Příspěvky: 8
Registrován: stř 28. zář 2016 22:42

Re: pomoc s výběrem motorky

Příspěvek od tomMZ »

Děkuji za realitu jak je to s díly a odkaz na soupis co zkontrolovat (tu)
Pokud je kvalita dílů, tak mizerná euforie mě opadla....i sem se těšil na go motoru (i převodovky), repas vidlice atd....když se díly prodávají.

Uvidím jestli něco vhodnýho vůbec najdu.

Odpovědět