Rovnání rámu a ráfků

Diskusní fórum pro příznivce motocyklů MZ
Odpovědět
tomik258
Příspěvky: 27
Registrován: ned 24. úno 2013 21:00

Rovnání rámu a ráfků

Příspěvek od tomik258 »

Ahoj chlapi, chci se zeptat, jestli nevíte, kde by se dal trošku porovnat rám, když jsem eminu kupoval za pár šušnů, nepředpokládal jsem, že se dostane dál než na pole, nicméně jsem na ni začal jezdit i legalne. Při překlápění do levotočivé zatáčky vždycky ztrácím jistotu ovladatelnosti. Ale taky to muze byt gumama, nebo práve ráfkama, jsou dodrbané děsně, nevím jestli pomuže jenom centrování. Tak se chci zeptat tedan a to rovníní ráfků, jestli to vubec nějak jde, a jestli je v republice nějaká provozovna, kde by mi přeměřili rovnost rámu. Díky draci :)

Uživatelský avatar
Harry
Příspěvky: 1920
Registrován: úte 22. led 2013 19:16

Re: Rovnání rámu a ráfků

Příspěvek od Harry »

to je otázka na Vladana :D-
Obrázek
Obrázek

Na sraz pojedu klidně i na Burgmanovi a nestydím se za to

Uživatelský avatar
Viktor
Příspěvky: 1744
Registrován: pát 25. led 2013 12:24

Re: Rovnání rámu a ráfků

Příspěvek od Viktor »

To musí být zajímavý stroj s křivým rámem i ráfky :D-x. Každopádně ráfky bych sehnal nějaké starší na inzerci a pokud máš ten rám hodně křivý, tak asi taky... Jednou ohnutá trubka už nikdy nevydrží to, co nepoškozená...

Heki
Příspěvky: 951
Registrován: stř 23. led 2013 12:11

Re: Rovnání rámu a ráfků

Příspěvek od Heki »

Ráfky vyhoď z motorky a zanes to někam na centrovací stolici. Pokud to neháže moc, dá se to dát dokupy. Pokud jsou dojebané, máš asi levnější koupit jiné.

Rám z eMzy jde při troše šikovnosti srovnat i doma.

Nabízí se otázka, jestli to je taková hujda, tak není lepší koupit celou druhou motorku?
Heki z Opavy, member of HEDGEHOGS a člen hnutí za Kvadratizaci Velkého Kulového
BIG SINGLE - THAT'S RELIGION !
Správná motorka má lichý počet válců, přičemž 3 už jsou moc.
Obrázek

Uživatelský avatar
Márty
Administrátor
Příspěvky: 1592
Registrován: úte 22. led 2013 15:41

Re: Rovnání rámu a ráfků

Příspěvek od Márty »

Heki: Je by mne zajímalo, kde mu to vycentrují, kdysi jsem to chtěl centrovat taky a byl problém sehnat někoho, kdo dělá motocyklová kola, resp. na to má centrovací vidlici, tak jsem si to nakonec nějak udělal sám.... :-)T
Obrázek

Uživatelský avatar
Viktor
Příspěvky: 1744
Registrován: pát 25. led 2013 12:24

Re: Rovnání rámu a ráfků

Příspěvek od Viktor »

Márty: Koupil sis centrofix? :D-x

Uživatelský avatar
Márty
Administrátor
Příspěvky: 1592
Registrován: úte 22. led 2013 15:41

Re: Rovnání rámu a ráfků

Příspěvek od Márty »

Viktor: To taky :D
Mám doma vidlici na centrování normálních cyklo kol, do té se to samozřejmě nevešlo, tak jsem to zhruba vycentroval na takovém bazmeku, co jsem si sestrojil...
Obrázek

Uživatelský avatar
Vladan
Příspěvky: 1103
Registrován: úte 29. led 2013 11:39

Re: Rovnání rámu a ráfků

Příspěvek od Vladan »

Centrování motocyklových kol je celkem běžná záležitost a rovnání plechovýho rámu ETZ je proveditelný i v domácích podmínkách. Stabilitu při jízdě může zhoršit vůle v uložení kyvky, nestejnoměrnost účinku zadních tlumičů, vůle v ložiskách řízení, v ložiskách kol a taky stav přední vidlice a pneu. Nejsnazší je zkontrolovat stopu, zákryt kol, pak třeba rovinu brýlí a čepu kyvky. Strojní nebo laserovou vodováhou můžeš porovnat rovnoběžnost čepů kol, horních a dolních brýlí, kolmost osy krku proti čepům kol a kyvky atd., atd., atd. Nesmíš se ale hned při malé nerovnosti vyděsit, málokterej rám bude po letech provozu rovnej s přesností na desetiny stupně. Spousta lidí jezdí na křivejch rámech a ani o tom neví. ;)
MZ ES 250/0 (1959); MZ ES 250 lsw (1970); MZ ES 250/2 (1972); MZ TS 250/1 (1975); MZ 500 VR (1993); IWL TR 150 (1964)

Obrázek

Uživatelský avatar
Márty
Administrátor
Příspěvky: 1592
Registrován: úte 22. led 2013 15:41

Re: Rovnání rámu a ráfků

Příspěvek od Márty »

Vladan: Možná u vás v Brně je to běžná záležitost, ale tady kolem Práglu se do centrování kol motoservisy moc nehrnou... :( ale je pravda, že při troše šikovnosti a pokud člověk ví, jak se centrují kola, se to dá udělat doma.... :-)T
Obrázek

Uživatelský avatar
Harry
Příspěvky: 1920
Registrován: úte 22. led 2013 19:16

Re: Rovnání rámu a ráfků

Příspěvek od Harry »

tak já si dycky centroval kola sám... liťáky teda ne :D ještě bych sand našel i klíče :D přecejen mi ta puberta na kole něco přiinesla... je teda fakt, že kola na motorce jdou maličko víc ztuha, ale princip je stejnej
Obrázek
Obrázek

Na sraz pojedu klidně i na Burgmanovi a nestydím se za to

Heki
Příspěvky: 951
Registrován: stř 23. led 2013 12:11

Re: Rovnání rámu a ráfků

Příspěvek od Heki »

Márty: Mi netvrď, že v Práglu není nikdo, kdo by centroval kola. Podle mě když něco někde je, tak je to v Praze. Jen je třeba to najít muhehe :D Já centroval kola u jednoho důchodce, co to dělal po večerech doma za pár šupů. Jenže bohužel už umřel. Kola z DR - když jsem měnil špice, tak jsem si to vypletl sám, a možná bych to i vycentroval, ale obrostl by mě u toho mech, tak jsem to dal jednomu maníkovi z Krnova, co taky umí kde co (a prodává i díly na MZ).
Heki z Opavy, member of HEDGEHOGS a člen hnutí za Kvadratizaci Velkého Kulového
BIG SINGLE - THAT'S RELIGION !
Správná motorka má lichý počet válců, přičemž 3 už jsou moc.
Obrázek

Uživatelský avatar
Márty
Administrátor
Příspěvky: 1592
Registrován: úte 22. led 2013 15:41

Re: Rovnání rámu a ráfků

Příspěvek od Márty »

Heki: V Práglu už je prd, spíš tak na okraji nebo v obcích okolo...
Obrázek

tomik258
Příspěvky: 27
Registrován: ned 24. úno 2013 21:00

Re: Rovnání rámu a ráfků

Příspěvek od tomik258 »

Praha je pro mě hodně z ruky, já jsem zlínský kraj. Asi si zkusim vyrobit nějaké rovné prkna, v závislosti rozdílů širky přední a zadní gumy si to prkno rozšiřim, uvidím jak mi budou vychazet řídítka... nebo projet kaluží no... ale zas tak hrozné to doufám není, že bych musel přehodit rám... Navíc dneska kupovat 20 let starý rám, to taky není žádná jistota TOPstavu.... Když při jizdě pustím řídítka, tak mírně to táhne no.... Stála mě pár šupů, ale chtěl bych na tom jezdit do práce a na výlety, tak to chci mit trochu v pohodě. Zkusim jedinou "radu k nečemu" od Vladana, čímž mu děkuju, celé to poměřím, no a kdyžtak ji nechám rozprodat na díly maximálně... :D

Heki
Příspěvky: 951
Registrován: stř 23. led 2013 12:11

Re: Rovnání rámu a ráfků

Příspěvek od Heki »

Opravdu hodně taky dělají ložiska v krku řízení.
Heki z Opavy, member of HEDGEHOGS a člen hnutí za Kvadratizaci Velkého Kulového
BIG SINGLE - THAT'S RELIGION !
Správná motorka má lichý počet válců, přičemž 3 už jsou moc.
Obrázek

Uživatelský avatar
Pete
Příspěvky: 383
Registrován: stř 23. led 2013 18:57

Re: Rovnání rámu a ráfků

Příspěvek od Pete »

Zlínský kraj? Že to neřekneš rovnou. V malenovicích je tento borec: http://www.motodilyph.cz/index.php
Kola vyvažuje za dobrý peníze a možná by Ti i ten rám narovnal.

Další dobrej mechanik je v Kašavě: http://www.motoservis-jakuba.cz/
S počtem válců je to jako s pracovním kolektivem, ideální je lichý počet, ale tři jsou už moc.
:HG

Odpovědět