Eletronické zapalování

Diskusní fórum pro příznivce motocyklů MZ
Odpovědět
Uživatelský avatar
Z00RS
Příspěvky: 56
Registrován: stř 08. úno 2017 19:28

Eletronické zapalování

Příspěvek od Z00RS »

Zdravím hoši jak je to s tím elektronickým zapalovanim chtěl bych si ho pořídit ale nevím co přesně objednat na své MZ ETZ 251 mám klasické zapalování a co vše to obnáší a zda je to plug a play ? Případně co vše se musí upravit. Dekuji za vaše rady
Sere na mě s pojízdností, štastnější je když se v ní rochním :D

Tomáš S.
Příspěvky: 87
Registrován: čtv 15. zář 2016 21:47
Bydliště: Brno

Re: Eletronické zapalování

Příspěvek od Tomáš S. »

UTFG: https://eshop.vape.cz/cs/souprava-zapal ... z09-a-sz09
Nahrazuje to jen zapalovací soupravu, alternátor zůstává. A pokud v tom popisu nekecají, tak na emzetu se nic jiného nedodává. Jestli tam má někdo naprasený kompletní vape včetně alternátoru, tak to bez úprav nepůjde.
Osobní zkušenost s vape nemám, to přenechám zoufalým amatérům.
Původní zapalování s hallovým snímačem považuji za kvalitní a i na dnešní dobu moderní soupravu se solidním výkonem. Pokud z něj odstraníte to kurvítko, co nám tam enderáci zanechali, vyřešíte celý problém za zlomek ceny.

kafeacigaro
Příspěvky: 111
Registrován: pon 29. čer 2015 19:44

Re: Eletronické zapalování

Příspěvek od kafeacigaro »

Tohle Vape tam mám, akorát to chce snímač s opačnou polaritou, než standardně dodávají. Původní altik je výkonnější než ten vapackej a problémy s ním nejsou.

Uživatelský avatar
AresMlok
Příspěvky: 703
Registrován: sob 24. kvě 2014 16:01

Re: Eletronické zapalování

Příspěvek od AresMlok »

Origo zapalování je relativně citlivý na napájecí napětí. V případě nemožnosti doladění mechanického regulátoru dobíjení je možnost výměny za elektronický ze Škody 120 nebo lépe přímo k tomu určený maďarský - https://www.moto-ustinl.eu/katalog/zboz ... ic_ma=3028. Ten funguje velmi dobře a není potřeba řešit origo DDR Hallovu sondu. Vše platí za předpokladu, že zbytek elektriky je OK.

Malý VAPE, jak již bylo zmíněno, je dobrý vybavit snímačem S01T. Možná by stačilo prohodit polaritu uhlíků na altíku, ale nepamatuju, jestli jsem to zkoušel - pak by mohl snímač S03 makat dobře. Tohle malý VAPE umí dávat jiskru i s téměř vybitým akumulátorem. Nehřešit na stav dobíjecí soustavy...

Velký VAPE je imunní vůči stavu akumulátoru. U něj je ovšem potřeba mít řádně vycentrovanou klikovku... Taky ušetříš jednu pojistku. Výkon alternátoru je víc než dostatečný. Mě s přehledem dobíjí polomrtvý 9 Ah akumulátor.

Při správném zapojení jsou obě VAPE bezúdržbový. DDR sem tam něco málo potřebuje, ale to je kus od kusu.
Co se zapojení VAPE týče, pokud postupuješ dle návodu, není co zmastit. Je dobrý popřemýšlet o umístění komponentů.
Schválená červená milenka - MZ ETZ 150
Schválená stříbrná milenka - MZ ETZ 150

kafeacigaro
Příspěvky: 111
Registrován: pon 29. čer 2015 19:44

Re: Eletronické zapalování

Příspěvek od kafeacigaro »

Prohodit uhlíky stačí, ten jejich snímač S03 je totiž kompatibilní s 6v dynamama, ale 12 v altik potřebuje opačnou polaritou, nebo prohodit uhlíky. Velký Vape je zbytečný, je drahý, baterka stojí pár stovek a vydrží v poho 10 let. Navíc původní altik je o něco výkonnější než Vape.

Tomáš S.
Příspěvky: 87
Registrován: čtv 15. zář 2016 21:47
Bydliště: Brno

Re: Eletronické zapalování

Příspěvek od Tomáš S. »

AresMlok píše:
čtv 01. črc 2021 23:05
...V případě nemožnosti doladění mechanického regulátoru dobíjení je možnost výměny za elektronický ze Škody 120 nebo lépe přímo k tomu určený maďarský
Výměna regulátoru neřeší podstatu problému původního zapalování, spíš jeho následek. Takže hledej dál, třeba na to přijdeš.

Výhody vape jsou snadná montáž a relativní spolehlivost. Tím to ale končí, dál jsou už je samá negativa:
Vysoká cena.
Zastaralý systém s magnetickým snímačem neumožňuje snadnou kontrolu základního předstihu. Při pomalém otáčení motoru to nehodí jiskru.
Složitá elektronika pro kompenzaci zkreslení signálu snímače.
A v neposlední řadě montáží vape utrpí originalita verglu.

Uživatelský avatar
AresMlok
Příspěvky: 703
Registrován: sob 24. kvě 2014 16:01

Re: Eletronické zapalování

Příspěvek od AresMlok »

Tomáš S.:
"Výměna regulátoru neřeší podstatu problému původního zapalování, spíš jeho následek. Takže hledej dál, třeba na to přijdeš."

Máš to přesně obráceně. Mě verky jezdí, nic hledat nemusím.

"Původní zapalování s hallovým snímačem považuji za kvalitní a i na dnešní dobu moderní soupravu se solidním výkonem. Pokud z něj odstraníte to kurvítko, co nám tam enderáci zanechali, vyřešíte celý problém za zlomek ceny."

Mohl bys nám neznalým prozradit, jaká zázračná pilulka řeší kurvítko, který si dovolili skopčáci nasadit do ostrého provozu bez Tvé odborné konzlutace za zlomek ceny? Tím zřejmě originalita verglu neutrpí...
Schválená červená milenka - MZ ETZ 150
Schválená stříbrná milenka - MZ ETZ 150

Tomáš S.
Příspěvky: 87
Registrován: čtv 15. zář 2016 21:47
Bydliště: Brno

Re: Eletronické zapalování

Příspěvek od Tomáš S. »

Ares Mlok: Verky ti jezdí potože máš vape, jinak bys byl namydlenej.

Zatím neprozradím ať je to napínavější.
Soudruzi z NDR dobře věděli co udělali i bez konzultace se mnou. Byl to důsledek tehdejšího nedostatku a tak to prostě zbastlili z to co měli k dispozici. Proč asi tak předepisovali elektrodovou vzdálenost na svíčce zcela proti všem zvyklostem na 0,6 mm? Když pomineme zapalovací magnetky, tak všechny indukční bateriová zapalování mají elektrodovou vzdálenost 0,7 mm nebo víc.

Welik76
Příspěvky: 1
Registrován: čtv 29. črc 2021 13:30

Re: Eletronické zapalování

Příspěvek od Welik76 »

Ahoj,
odešla mi halova sonda ,tak jsem pořídil komplet Vape,
bohužel po zapojení nejsem schopen zprovoznit.
Není tu někdo z okolí Kolín,kutna Hora kdo by se mi na tu moji MZetku podíval ?
t.č. 721881687
Předem díky

kafeacigaro
Příspěvky: 111
Registrován: pon 29. čer 2015 19:44

Re: Eletronické zapalování

Příspěvek od kafeacigaro »

S čím máš problém? Dyť tonení nic složitého.

Uživatelský avatar
Z00RS
Příspěvky: 56
Registrován: stř 08. úno 2017 19:28

Re: Eletronické zapalování

Příspěvek od Z00RS »

Jelikož jsem zapomněl ze jsem založil tuto diskuzi tak se to tu dost rozepsalo jinak všem dekuji za odpovědi.

Nakonec jsem pořídil malý VAPE a objednal komplet novou el. Při montáži jsem postupoval podle schémat vše se tak nějak povedlo až na dvě věci 😂

První závada: Motorka startuje na lehké proslapnuti což je dobře ale při měření dobíjení což motorka dobíjí svítí stále bez přerušení kontrolka dobíjení a nemohu přijít na to proc 😳

Druhá závada nebo spíše otázka 🧐 :
Při tom měření dobíjení přiložením měřáku na baterii mi to ukazuje na 12v baterii až 21v 😱 není tohle až přehnaně moc ? V klidném stavu samodrejme spadne zpět na 13-14v
Sere na mě s pojízdností, štastnější je když se v ní rochním :D

Uživatelský avatar
AresMlok
Příspěvky: 703
Registrován: sob 24. kvě 2014 16:01

Re: Eletronické zapalování

Příspěvek od AresMlok »

Stav dobíjení, který popisuješ OK určitě není.
Kontrolka dobíjení může maximálně problikávat na volnoběh a to ještě v případě, že je motor ohřátý - drobný pokles volnoběžných otáček. Jestli nezhasne, je potřeba domluvit regulátoru. Vycházím z napětí, který pouští do soustavy. Oněch 21 V je opravdu špatně... Na volnoběh by dobíjení mělo dávat (dle stavu baterie a dle toho ve který poloze máš klíček) napětí mezi 11 až asi 13 V. Regulátor reálně ve spolupráci s alternátorem makaj asi od 1800 - 2000 otáček.
Projdi zapojení, někde tam bude chyba - nejspíše.
Schválená červená milenka - MZ ETZ 150
Schválená stříbrná milenka - MZ ETZ 150

Odpovědět