Teče olej z předních tlumičů

Diskusní fórum pro příznivce motocyklů MZ
Odpovědět
Uživatelský avatar
AresMlok
Příspěvky: 703
Registrován: sob 24. kvě 2014 16:01

Teče olej z předních tlumičů

Příspěvek od AresMlok »

Zdar borci,
chci se optat, řešil jste někdo lapování šavlí?
Love story je takovéto:
Komplet rozborka MZ ETZ 251. Zažila pole, les a asi ne jeden držkopád. Nejspíše hnutej rám (kyvku vůči motoru jsem srovnal - řetězová linka v ose), zřejmě pokroucený brejle. Měl jsem to sundaný různě jsem to měřil, ale něčeho smysluplnýho se nedoměřil. Vybavení je zatím velmi skromné. Po složení nešla nastavit stopa.Přední kolo je podseklý cca o 2,5 cm doprava. Majitel s tím pojede ke známému na geometrii, případně mu srovná hlavu rámu nebo doporučí výměnu brejlí...
Já ho upozornil, že má pravou šavli prohnutou o 0,06 mm - v notách je max. 0,05 mm. Šavli jinak nic nebylo, tak jsem to namontoval, protože to nebyla nijaká tragédie.
Tragédie byla, že po 30 km jízdy vyletělo nový vitonový gufero (podlepený silikonem) z levýho kluzáku a vytekl olej. Tím došlo k podrápání šavle.
Majitel rozhodl koupit nový šavle. Přehodil jsem to, dal nový gufera opět podlepený silikonem. Levej kluzák má o 0,1 mm větší díru pro gufero.
Pominu-li, že nový šavle maj o 1 mm větší vnitřní průměr a nestržený groty po soustružení zápichů pro vnitřnosti, tak po necelých 100 km jízdy nejen, že zase povylezlo gufero, ale navíc byly obě šavle orazítkovaný od gufera stejně, jako ty 30 let starý. Začal rosit olej, tak jsem tam dal černý úplně obyčejný gufera. Najel jsem na tom cca 140 km stylem brzda plyn na podhorských silničkách - záplaty. Tlumiče si pochrochtaly a sucho.
Teď se mi ozval majitel, že to zase teče...
Ještě jsem to neviděl, ale začínám mít tušení, že budou poškrábaný šavle podélnými rýhami.

Trochu mě to děsí, protože moje poškrábaný a orazítkovaný šavle na černejch guferách začnou rosit po roce a půl...

Máte někdo zkušenost s novýma šavlema z druhovýroby, případně s guferama, co stojí za...?
Lapoval jste někdo šavle?
Schválená červená milenka - MZ ETZ 150
Schválená stříbrná milenka - MZ ETZ 150

Tomáš S.
Příspěvky: 87
Registrován: čtv 15. zář 2016 21:47
Bydliště: Brno

Re: Teče olej z předních tlumičů

Příspěvek od Tomáš S. »

AresMlok píše:
stř 22. črc 2020 18:10
Přední kolo je podseklý cca o 2,5 cm doprava.
Štafle bych srovnal nakroucením zadní kyvky. Vyhodit zadní kolo, dlouhou tyč vzepřít mezi ramena zadní vidlice a zabrat. Pokud není rám úplný banán tak je to jednodušší než rovnat předek.

Ohnutá šavle o 0,05 mm je v poho. Sám jsem rovnal šavli s průhybem cca 8 mm a vyrovnal ji do 0,1 mm.Dal jsem obyčejné gufera NBR s prachovkou a po 2 000 km nic neteče a tlumí jak má. Padající gufero bych přilepil středně pevnostním Loctitem.

Nelapoval, ale nevidím to moc nadějně. Raději sehnat jiné vidle.

Uživatelský avatar
AresMlok
Příspěvky: 703
Registrován: sob 24. kvě 2014 16:01

Re: Teče olej z předních tlumičů

Příspěvek od AresMlok »

Když zkroutíš kyvku vůči hnutýmu předku, nebude Ti sedět v lajně řetězová linka. Taky do toho nedáš osu... Rovnal jsem teď dvě kyvky a je to pěkný bláto.
Schválená červená milenka - MZ ETZ 150
Schválená stříbrná milenka - MZ ETZ 150

kafeacigaro
Příspěvky: 111
Registrován: pon 29. čer 2015 19:44

Re: Teče olej z předních tlumičů

Příspěvek od kafeacigaro »

Jo u etz 250 byly ty kyfky o dost tužší oproti etz 251, tam je to vyrobený z hovnitu, jednou si jí tam do 251 nacpu.

Uživatelský avatar
Harry
Příspěvky: 1920
Registrován: úte 22. led 2013 19:16

Re: Teče olej z předních tlumičů

Příspěvek od Harry »

řešit rovnoběžnost u 30 let starý motorky, co má zkroucený držáky motoru, vymlácený uložení ohnuté kyvky, osmice na kolech a případně chycený ložiska, mi přijde zbytečný :D-x
Obrázek
Obrázek

Na sraz pojedu klidně i na Burgmanovi a nestydím se za to

Címoš
Příspěvky: 118
Registrován: stř 01. kvě 2013 12:48

Re: Teče olej z předních tlumičů

Příspěvek od Címoš »

Štafle bych srovnal nakroucením zadní kyvky. Vyhodit zadní kolo, dlouhou tyč vzepřít mezi ramena zadní vidlice a zabrat. Pokud není rám úplný banán tak je to jednodušší než rovnat předek.

Dej si facku, dobytku. Pak nemají být ty motorky tak dokurvený, když se v tom vrtají lidi takovým stylem.

Uživatelský avatar
AresMlok
Příspěvky: 703
Registrován: sob 24. kvě 2014 16:01

Re: Teče olej z předních tlumičů

Příspěvek od AresMlok »

Tak to zatím bez ztráty kytičky vyřešily gufera ARI 012 s břitem máznutým KAYABA-KYB Vazelínou GREASE KYB. Sucho na dvou mašinách. Šavle tak, jak byly.
Schválená červená milenka - MZ ETZ 150
Schválená stříbrná milenka - MZ ETZ 150

Odpovědět