Brzdová pumpa

Diskusní fórum pro příznivce motocyklů MZ
Odpovědět
Uživatelský avatar
Yuri
Příspěvky: 340
Registrován: úte 03. led 2017 12:14

Brzdová pumpa

Příspěvek od Yuri »

Ahoj , neporadil by mi někdo jak složit brzdovou pumpu ?
Jde mi hlavně o to jak tam má být pístek a ty věci v něm , vršek je mi jasný , z nákresu na motoprodejně to nejde poznat.

kafeacigaro
Příspěvky: 111
Registrován: pon 29. čer 2015 19:44

Re: Brzdová pumpa

Příspěvek od kafeacigaro »

070.jpg

Duracell
Příspěvky: 140
Registrován: ned 07. říj 2018 17:55

Re: Brzdová pumpa

Příspěvek od Duracell »

Zrovna si jednu repasuju na sklad dílů. Na ten pist patří těsnicí kroužek s manžetou a pak gufero 20.9.7.
20200614_203738.jpg

kafeacigaro
Příspěvky: 111
Registrován: pon 29. čer 2015 19:44

Re: Brzdová pumpa

Příspěvek od kafeacigaro »

Gufero místo vnější manžety určitě použít, pak to nechčije, měl jsem ho tam taky, dokonce jsem kdysi někde četl, že někdo použil dvě tenčí gufera zasebou, ale jedno bohatě postačí.

Uživatelský avatar
Harry
Příspěvky: 1920
Registrován: úte 22. led 2013 19:16

Re: Brzdová pumpa

Příspěvek od Harry »

To gufero je rozhodně dobrá volba... za ním je pak ještě zajišťovací kroužek... co se týká té "manžety" tak ta na fotce není... to je vlastně ten mechanizmus, co tlačí kapalinu z nádobky do hadice
Obrázek
Obrázek

Na sraz pojedu klidně i na Burgmanovi a nestydím se za to

Uživatelský avatar
Yuri
Příspěvky: 340
Registrován: úte 03. led 2017 12:14

Re: Brzdová pumpa

Příspěvek od Yuri »

Někde jsem četl že to s tím původním co prodávají zlobí tak jsem tam dal gufero , ale zmizela mi segrovka , jak vypadá a hlavně kam se dá , není tam nikde žádný zářez.

Uživatelský avatar
AresMlok
Příspěvky: 703
Registrován: sob 24. kvě 2014 16:01

Re: Brzdová pumpa

Příspěvek od AresMlok »

Segerovka tam nepatří, jen pojistný kroužek.
Gufero by tam mělo tuším být 9 x 20 x 7 mm. Já kdysi sehnal o mm tlustší a pojistný kroužek nešel nainstalovat, tak jezdím bez něj. Nic neteče.
Je to ten rezatej kroužek u šroubu na foto. Je udělaná drážka v těle ovládání brzdy - není moc vidět a je přerušená otvorem pro páku. Bývá taky dost vymletá...
Manžeta na pístku patří břitem k pružině.
Segerovka patří na čep páky - asi velikost 5.

Jo a dírky v na dně nádržky protáhni třeba vlasem ze štětce, klidně to umej v jaru. Kontrola čistoty - nejlépe pusť slunce do díry pro pístek (tu)

Pístek pořádně vylešti - drobné rýhy neva. Manžeta patří do zápichu hned za pružinu - viz foto.
Schválená červená milenka - MZ ETZ 150
Schválená stříbrná milenka - MZ ETZ 150

Uživatelský avatar
Yuri
Příspěvky: 340
Registrován: úte 03. led 2017 12:14

Re: Brzdová pumpa

Příspěvek od Yuri »

Díky všem za odpovědi už se to povedlo dát dohromady tak snad to bude těsnit , teď mě čekají ještě striknout do laku třmeny a snad to bude držet .
Ještě téma gumičky ve třmenech , mám nechat původní nebo dát kupované , dost jsem četl že to lidem pak teklo

Uživatelský avatar
AresMlok
Příspěvky: 703
Registrován: sob 24. kvě 2014 16:01

Re: Brzdová pumpa

Příspěvek od AresMlok »

Jo, s největší pravděpodobností to poteče. Může za to povrchová koroze třmenu v místě uložení manžet pístů.
Pokud máš starý těsnění tvrdý či zpuchřelý a origo pístky, kup to jinde než v motoprodejně. Oni to mají zřejmě vyrobený na nový písty. Podobně jako pístní kroužek do předních tlumičů. Tohle umí týct i kolem pístku.
Mázni trochu silikonu na vnější plochu těsnění a strč to do třmenu. Usaď to a pak přebytečný silikon otři hadrem. Nech to chvíli zavadnout a teprve potom zatlač písty do třmenu. Břit těsnění musí směřovat do třmenu. Písty klidně mázni brzdovkou. Než nandáš prachovky, taky dej kapku brzdovky do mezery mezi píst a třmen. Utřít a nasadit prachovku.

Tu barvu doporučuji brzdovce odolnou...
Schválená červená milenka - MZ ETZ 150
Schválená stříbrná milenka - MZ ETZ 150

Duracell
Příspěvky: 140
Registrován: ned 07. říj 2018 17:55

Re: Brzdová pumpa

Příspěvek od Duracell »

Jak píše Mlok, tak jest. Jen pro upřesnění. Ten silikon použij do vysokých teplot, červený . Nechej to zapadnout klidně přes noc. Stejný postup používám i já a nikdy to neteče a drží to 100%.

kafeacigaro
Příspěvky: 111
Registrován: pon 29. čer 2015 19:44

Re: Brzdová pumpa

Příspěvek od kafeacigaro »

Já měnil manžety před půl rokem, bo pístky byly po osmi letech zalepený žlutým kekelem z brzdofky, manžety i předchozí z motoprodejny a origo pístky a neteklo a neteče nic, manžety a vnitřek třmenu taky doporučuju namáznout silikonovou vazelínou pro tento ůčel určenou. Jinak origo pístky a ty nový z motoprodejny jsou úplně stejný, porovnával jsem je, jeden jako druhej.

boortel
Příspěvky: 9
Registrován: stř 23. pro 2020 21:19

Re: Brzdová pumpa

Příspěvek od boortel »

Nemohli by jste mi někdo prosím poradit, kde sehnat těsnící manžetku na pístek pumpy? Kupoval jsem tady: https://www.motokramek.cz/gumicka-valce-brzdy-mz-mala a pumpě se po nalití kapaliny a odvzdušnění nechce brzdit - podezírám těsnění, že je trochu menší a není schopno vyvolat dostatečný tlak. Přemýšlel jsem nad motoprodejnou, ale bojím se stejného problému.

Jinak jsem si všimnul, že hadice po příšroubování do pumpy nejde úplně kolmo na její těleso - může to být z výroby, nebo to někdo v minulosti našrouboval šikmo přes závit? Přemýšlím, pokud to něčemu vadí - téct nic neteče a vnitřek závitu vypadal poměrně slušně, ale přece jenom to je brzda a rád bych se vyhnul případným překvapením.

Díky za radu!

Címoš
Příspěvky: 118
Registrován: stř 01. kvě 2013 12:48

Re: Brzdová pumpa

Příspěvek od Címoš »

Skoro bych dal ruku do ohně, že to gufero je 10x20x8. Já tenkrát použil dvě 10x20x4, protože 8 neměli.

kafeacigaro
Příspěvky: 111
Registrován: pon 29. čer 2015 19:44

Re: Brzdová pumpa

Příspěvek od kafeacigaro »

boortel píše:
ned 23. kvě 2021 20:32
Nemohli by jste mi někdo prosím poradit, kde sehnat těsnící manžetku na pístek pumpy? Kupoval jsem tady: https://www.motokramek.cz/gumicka-valce-brzdy-mz-mala a pumpě se po nalití kapaliny a odvzdušnění nechce brzdit - podezírám těsnění, že je trochu menší a není schopno vyvolat dostatečný tlak. Přemýšlel jsem nad motoprodejnou, ale bojím se stejného problému.

Jinak jsem si všimnul, že hadice po příšroubování do pumpy nejde úplně kolmo na její těleso - může to být z výroby, nebo to někdo v minulosti našrouboval šikmo přes závit? Přemýšlím, pokud to něčemu vadí - téct nic neteče a vnitřek závitu vypadal poměrně slušně, ale přece jenom to je brzda a rád bych se vyhnul případným překvapením.

Díky za radu!
Dost často zůstane bublinka v pumpě, který se blbě zbavuvuje, hodně pomůže protlačit kapalinu zespodu přes odvzdušňovák nahoru do pumpy.

Uživatelský avatar
AresMlok
Příspěvky: 703
Registrován: sob 24. kvě 2014 16:01

Re: Brzdová pumpa

Příspěvek od AresMlok »

Já to kdysi koupil tady: https://www.moto-ustinl.eu/katalog/zboz ... ic_ma=6182 a maká to dodnes ve dvou MZtách. Pokud nenastala nějaká změna...

MZťácká brzda na rozdíl od Jawácký jde odvzdušnit třikrát rychlejc a je samoodvzdušňovací, stačí nechat řidítka otočený doleva.

Jak psal Cimoš, vnější gufero stačí i jedno 10x20x4, 10x20x8 je širší než zápich pro pojistný kroužek původní manžety o rozměrech 10x20x7. Ničemu to ale neva, oba rozměry v díře drží jak Helvécká víra. Pístek jako takový doporučuji přeleštit lapovacím šmirglem - 1500 - 2000 např.

Hadice by měla být našroubována k pumpě kolmo, ale je tam poměrně jemný závit. Jetli je přes závit, tak bych spíš řešil jetli teče nebo ne. To bys poznal hned. Píšeš, že neteče. Na funkci živočicháře to mít vliv nebude, vzhledem k průtoku brzdovky spojem.
Schválená červená milenka - MZ ETZ 150
Schválená stříbrná milenka - MZ ETZ 150

boortel
Příspěvky: 9
Registrován: stř 23. pro 2020 21:19

Re: Brzdová pumpa

Příspěvek od boortel »

Díky za rady, zkusím s tím ještě polaborovat a v nejhorším ji nahradím Grimecou z PL. Ještě mě zarazilo, že i přes předchozí vyčištění (mám za to, že celkem pečlivé) se brzdovka po několika zapumpováních zakalila skoro do černa (mám za to, že taková nebyla ani původně). Hadice a všechna těsnění jsou nová, hliníky byly před sestavením čisté, tak nevím co tomu může být.

Brzdovku jsem jinak tlačil spodem přes stříkačku.

kafeacigaro
Příspěvky: 111
Registrován: pon 29. čer 2015 19:44

Re: Brzdová pumpa

Příspěvek od kafeacigaro »

Grimeca je Pecková, akorát se mi u ní hůř zbavovalo bublinky před pistkem. Ale brzdí se s ní o dost líp, ještě by to chtělo pancerovou hadici.

Odpovědět