Přední vidlice

Diskusní fórum pro příznivce motocyklů MZ
Odpovědět
streps77
Příspěvky: 20
Registrován: pon 07. říj 2019 10:21

Přední vidlice

Příspěvek od streps77 »

Ahojte, koupil jsem etz 150 a už při koupi na ní byli takové uskákané tlumiče (předchozí majitel říkal, že je tam nejspíš málo oleje, ale že je repasoval, ale byl to jouda.. ) nicméně jinak byla ve velmi dobrém stavu a pár km od výbrusu , tak jsem jí s těmito menšími neduhami vzal. Rozebral jsem teda tlumiče, pružiny byly prý nové, což i vypadaly, koupil jsem sadu na repas a vyměnil všechny vnitřní elementy včetně gufer. Do té chromované trubky jsem dal podle návodu v pořadí dorazová podložka, segerovka, kuželová pružina, druhá podložka ( tady se v příručce píše něco o ventilovém kotouči a z nákresu to není úplně jasné, usoudil jsem, že to bude ta druhá podložka), škrtící vložka a O kroužek. Oleje jsem tam dal 250 mll do každého tlumiče přesně. Pístní kroužky byly lehce větší a nechtěly se tam vlez, tak jsem je musel cca o 3mm zkrátit (i tak byl ale problém je dovnitř dostat a když jsem utahoval desítku matici dole, tak jsem ani nepotřeboval trubkový klíč, protože se to neprotáčelo. Tlumiče jsou ale hrozné uskákané, respektive na asfaltu to není moc poznat ale jak vjedu na polňačku nebo panelovou tak katastrofa, mlátí to jakoby o horní doraz, na spodní doraz mi tlumiče nikdy nešly. Pružiny unavené asi taky nebudou, protože jsem tam horko těžko dostával tu horní matici, pružiny prečnívaly tak o 7 cm.

Uživatelský avatar
Márty
Administrátor
Příspěvky: 1592
Registrován: úte 22. led 2013 15:41

Re: Přední vidlice

Příspěvek od Márty »

Co zkusit dát hustší tlumičovej olej?
Obrázek

streps77
Příspěvky: 20
Registrován: pon 07. říj 2019 10:21

Re: Přední vidlice

Příspěvek od streps77 »

Nalil jsem tam mogul silence, ten je k tomu určený, tak fakt nevim. Měl někdo podobné zkušenosti?

Uživatelský avatar
Márty
Administrátor
Příspěvky: 1592
Registrován: úte 22. led 2013 15:41

Re: Přední vidlice

Příspěvek od Márty »

Jo, ten liju do vidlic taky a je v pohodě...
Obrázek

streps77
Příspěvky: 20
Registrován: pon 07. říj 2019 10:21

Re: Přední vidlice

Příspěvek od streps77 »

Fakt nechápu čím to může být, má někdo nějaký nápad nebo nestalo se to někomu taky? Už mě to celkem štve, celkově jsem to rozebíral asi 3x :-(I

Uživatelský avatar
Márty
Administrátor
Příspěvky: 1592
Registrován: úte 22. led 2013 15:41

Re: Přední vidlice

Příspěvek od Márty »

Mně to mlátilo do horního dorazu taky, ale stačilo mi vyměnit olej a rapidně se to zlepšilo. Dal jsem jen nová gufera, zbytek jsem nechal původní...
Obrázek

Uživatelský avatar
AresMlok
Příspěvky: 703
Registrován: sob 24. kvě 2014 16:01

Re: Přední vidlice

Příspěvek od AresMlok »

Zatím jsem tedy neměl v ruce nový pružiny, ale aby koukaly 7 cm ze šavlí se mi zdá moc. Moje mám předepnutý silonovýma podložkama asi o 2 cm a matice do šavlí nechtějí jít. Na právě repasovaný 251 jsou pružiny téměř shodné délky jak mají být. Jestli budou tlouct ještě nevím, zatím je motorka na posteli. Moje trochu tlučou, ale 5 let jsem na ně nesáhl. Na jiný 150dině tlučou výrazně víc a majitel tvrdil, že vidlice je po repasi. Zkus z vidlic vytáhnout po 150 ml tlumičovýho oleje a nahradit hydraulickým. Třeba to pomůže.
Jinak s pístníma kroužkama shodná zkušenost. Reverzní inženýrství v podobě druhovýroby stojí za ...
Schválená červená milenka - MZ ETZ 150
Schválená stříbrná milenka - MZ ETZ 150

streps77
Příspěvky: 20
Registrován: pon 07. říj 2019 10:21

Re: Přední vidlice

Příspěvek od streps77 »

Díky na odpověď, zkusím zítra povolit ty matky a proměřím si ty pružiny, zatím se mně do toho jen tak zase lozit nechtělo, když jsem to horko těžko dotahoval. Jinak, taky jsi v příručce četl o tom ventilovém kotouči? Nemohl jsem za boha přijít na to, co to je, v sadě na repas byly jenom 2 podložky pro každý tlumič. Jak jsem to poskládal jsem popsal výše. Tak doufám, že není chyba v tom.

kafeacigaro
Příspěvky: 111
Registrován: pon 29. čer 2015 19:44

Re: Přední vidlice

Příspěvek od kafeacigaro »

Tlumiče bouchaj o horní doraz, když je málo oleje. Aby čouhaly pružiny o 7cm je divný, přikládam stránku z příručky, kde jsou rozměry pružin, tak je změř a stránku s nákresem vidlic v řezu.
Přílohy
034.jpg
033.jpg

streps77
Příspěvky: 20
Registrován: pon 07. říj 2019 10:21

Re: Přední vidlice

Příspěvek od streps77 »

Tak jsem na to přišel, pružiny byly delší o 5 cm, zkrátil jsem to, dolel pro jistotu půl deci oleje do každého a už to nebouchá. B)

aldamore
Příspěvky: 12
Registrován: čtv 18. čer 2020 13:47
Bydliště: Zábřeh

Re: Přední vidlice

Příspěvek od aldamore »

Pánové, mám dotaz. Dělám přední tlumiče. Těsnící kroužky mám celé rýhované. Tak jsem koupil nové z moto-prodejny. Ty tam však nešly narvat, jsou o cca 1,5 mm v průměru větší. Tak jsem ten jeden zkusil trochu obrousit, teď už jde nasadit, ale jsou vidět mezi šavlí a tím kroužkem mezery (což jsem tak nějak očekával). Takže funkce asi srovnatelná s těma starýma. Máte tip na nějaký kroužek z jiného obchodu, který by tam seděl lépe nebo jak to udělat jinak? Díky.

Uživatelský avatar
AresMlok
Příspěvky: 703
Registrován: sob 24. kvě 2014 16:01

Re: Přední vidlice

Příspěvek od AresMlok »

Pístní kroužky jsou dělaný na nový šavle, který maj vnitřní průměr o 1 mm větší než origo šavle DDR. Proto do starých šavlí nevlezou. Je potřeba je zkrátit a vypilovat nový zámky, pak se zkroutí a makaj celkem dobře. Já to budu shodou okolností páchat zítra na svý mašině.
Kupovat nový šavle pokud možno nee, rezatí... Tvrdochrom stojí jako obvykle za... Leda obrousit, nanýst novej a zase obrousit. Prostě druhovýroba je pecka!
Schválená červená milenka - MZ ETZ 150
Schválená stříbrná milenka - MZ ETZ 150

Uživatelský avatar
AresMlok
Příspěvky: 703
Registrován: sob 24. kvě 2014 16:01

Re: Přední vidlice

Příspěvek od AresMlok »

Jen pro upřesnění - výše napsané platí pro kroužky z motoprodejny. Koupil jsem z moto ústí a ty do starých šavlí vlezou. Za pomocí např. tenkého nože. Neřešit zvuky z vidle vycházející, projet a užívat... Ztichne to ;)
Oleje dvěstěpáďo do každý vidle. Je z toho jiná motorka. (tu)
Schválená červená milenka - MZ ETZ 150
Schválená stříbrná milenka - MZ ETZ 150

milosfurda1
Příspěvky: 28
Registrován: čtv 23. čer 2016 16:45

Re: Přední vidlice

Příspěvek od milosfurda1 »

Ahojte, mal by som otazku k repasu prednej vidlice. Ked po repase do vidice nalejem olej treba teleskop hned aj prepruzit aby sa odvzdušnila alebo nie ?

kafeacigaro
Příspěvky: 111
Registrován: pon 29. čer 2015 19:44

Re: Přední vidlice

Příspěvek od kafeacigaro »

Třeba to není, ale je dobrý zkusit jestli tlumí, než to všechno složíš.

Odpovědět