Přednost v jízdě na více proudovém vjezdu na kruháč

Diskusní fórum pro příznivce motocyklů MZ
Odpovědět
Uživatelský avatar
adoid
Příspěvky: 169
Registrován: ned 04. říj 2015 18:04

Přednost v jízdě na více proudovém vjezdu na kruháč

Příspěvek od adoid »

Dneska jsem cestou do práce málem boural (autem) a pak jsme s kolegy v práci řešili přednost v jízdě:
Přijížděl jsem po dvouproudové silnici ke kruháči, kde levý pruh se spojoval s pruhem na kruháči a můj pravý se s žádným nespojoval a plynule pokračoval kruháčem, ale před vjezdem na kruháč je značka dej přednost v jízdě.
Já osobně to chápu tak, že mám dát přednost v jízdě na místě, kde se křižují dva a více pruhů, tudíž, když můj pravý pruh se nekřižuje s jiným, nemám komu dát přednost a řidič jedoucí po kruháči a chtějící vjet do mého pruhu, musí naopak dát přednost mě, protože vjíždí do mého pruhu (podobně, jako když jedu v přípojném pruhu na dálnici, tak dávám přednost až při vjíždění do průběžného pruhu). No a nějaký řidič tam na mě najel vyloženě s úmyslem "vyškolit" mě a vybrzdit. Takže v podstatě bylo na mě, zda budu intenzivně brzdit, nebo se bočně srazíme.

Jaký je váš názor na přednost v tomto typu kruháčů?
Přílohy
kruhac.png

Uživatelský avatar
Viktor
Příspěvky: 1741
Registrován: pát 25. led 2013 12:24

Re: Přednost v jízdě na více proudovém vjezdu na kruháč

Příspěvek od Viktor »

Dáváš přednost jen v případě, že najíždíš přímo na ten kruháč, pokud pokračuješ souběžně nebo sjíždíš hned následujícím sjezdem vpravo, nikomu přednost nedáváš a naopak vozidla jedoucí po tom kruháči dávají přednost tobě. Dle tvého obrázku má modré auto přednost před červeným, teda pokud modré neodbočuje vlevo a nenajíždí na ten kruháč, v takovém případě má přednost červené vozidlo sjíždící mimo kruhový objezd.

Uživatelský avatar
adoid
Příspěvky: 169
Registrován: ned 04. říj 2015 18:04

Re: Přednost v jízdě na více proudovém vjezdu na kruháč

Příspěvek od adoid »

Ano, toto mi přijde logické, jen mě zaráží, kolik lidí na tomto kruháči (v pravém pruhu) zastaví na hranici kruháče a čeká, až nepojede auto v prostředním pruhu. Takže podle mě existuje nemalá část řidičů, která si myslí opak. Bohužel.

Uživatelský avatar
Viktor
Příspěvky: 1741
Registrován: pát 25. led 2013 12:24

Re: Přednost v jízdě na více proudovém vjezdu na kruháč

Příspěvek od Viktor »

Ono se není moc čemu divit, navíc lidé co byli v autoškole před 20ti lety mají v hlavě mnohem víc omylů a polopravd podle kterých jezdí... Tady v Ostravě máme tři podobné kruháče u dálnice D1, Policie musela žádat Ministerstvo dopravy aby jim napsalo jednotný postup, jak řešit nehody, protože to bylo nejednoznačné...

Uživatelský avatar
adoid
Příspěvky: 169
Registrován: ned 04. říj 2015 18:04

Re: Přednost v jízdě na více proudovém vjezdu na kruháč

Příspěvek od adoid »

A co tam bylo nejednoznačné? (toto co jsem popsal, nebo něco ještě jiného, co je dobré vědět...)

Uživatelský avatar
Viktor
Příspěvky: 1741
Registrován: pát 25. led 2013 12:24

Re: Přednost v jízdě na více proudovém vjezdu na kruháč

Příspěvek od Viktor »

Myslím že u nás není před těmi kruháči značka "dej přednost v jízdě", nebo tak něco, nejsem si teď jistý, nedostanu se na Google mapy abych si to prohlédl :-)

Uživatelský avatar
Yuri
Příspěvky: 340
Registrován: úte 03. led 2017 12:14

Re: Přednost v jízdě na více proudovém vjezdu na kruháč

Příspěvek od Yuri »

Jsme bohuzel v cechach kde jezdi spousta kktu a jim podobnych a vedi proste sve a maji pravdu , tvuj pripad to ukazuje.
Ten tvuj pruh je klasika pro urychleni odbockyaby jsi nemusel vjizdet na kruhac a ten co prijizdel se mel zaradit za tebe a ne ti to tam strihnout , ty si defakto na kruhac ani nevjel.
Jinak mas to videt tu v Boleslavi , jsou tu dvouproudove kruhace a silnicice ,ale lidi se boji vject do rychleho s vsichni jak ovce v rade jedou za sebou v pravem , protoze nevedi jak se chovat a jak ject po techto kruhacich.

Uživatelský avatar
Vladan
Příspěvky: 1102
Registrován: úte 29. led 2013 11:39

Re: Přednost v jízdě na více proudovém vjezdu na kruháč

Příspěvek od Vladan »

Díky Viktorovi jsem si uvědomil, kdy jsem dělal autoškolu, takže se k tématu radši ani nevyjádřím...
btw. tos mi připomínat nemusel (:P)
MZ ES 250/0 (1959); MZ ES 250 lsw (1970); MZ ES 250/2 (1972); MZ TS 250/1 (1975); MZ 500 VR (1993); IWL TR 150 (1964)

Obrázek

Uživatelský avatar
Viktor
Příspěvky: 1741
Registrován: pát 25. led 2013 12:24

Re: Přednost v jízdě na více proudovém vjezdu na kruháč

Příspěvek od Viktor »

Vladan: Ty přece chodíš na pravidelné školení, jsi profík (:D

Odpovědět