MZ-150 Tečie olej pri reťazi

Diskusní fórum pro příznivce motocyklů MZ
Odpovědět
milosfurda1
Příspěvky: 28
Registrován: čtv 23. čer 2016 16:45

MZ-150 Tečie olej pri reťazi

Příspěvek od milosfurda1 »

Dobry den, chcel by som sa poradit kde by mohla byt chyba ked tečie olej pri retazi. Dal som všetko dole, vyčistil som retaz,kryty retaze a rozetu.
Vymenil som gufero ale teraz ked som sa previezol že to vyskúšam tak zase som tam videl kvapky oleja.

Uživatelský avatar
adoid
Příspěvky: 169
Registrován: ned 04. říj 2015 18:04

Re: MZ-150 Tečie olej pri reťazi

Příspěvek od adoid »

olej u řetězu:
a) z řetězu - odstředivou silou za jízdy z řetězu cáká olej
b) z díry, kudy vede tyčka od spojky.

Nikdy mi prostor kolem řetězu nevydržel čistý a beru to jako normální věc a neřeším to.

milosfurda1
Příspěvky: 28
Registrován: čtv 23. čer 2016 16:45

Re: MZ-150 Tečie olej pri reťazi

Příspěvek od milosfurda1 »

Aha dakujem za info. Ked som pred 2 dnami dal dole kryt tak bolo vsetko od oleja. Myslim si ze by to tak nemalo byt :/
To gufero na retazy som už vymenil tak skusim este pozriet tu tyčku, ale mne sa zda že to ide od tej retaze

Robert
Příspěvky: 73
Registrován: pát 19. črc 2013 16:03

Re: MZ-150 Tečie olej pri reťazi

Příspěvek od Robert »

Když si prostuduješ video s rozborkou a sborkou motoru na youtube, při kompletaci motoru technik poklepe hřídel ze strany spojky. Tento detail mi pomohl. Měl jsem trochu problém, že jsem měnil malé kolečko na sekundáru a naklepal jsem je na hřídel, protože nešlo. Potom mi začal pouštět olej na řetěz, celkem znatelně. Takže jsem sundal levý kryt motoru (se spojkou) a poklepal hřídel zpět (jemně). Potom to přestalo.
Dřív jsem byl obyčejný zeťák... Teď je ze mě MZ-ťák!!!

milosfurda1
Příspěvky: 28
Registrován: čtv 23. čer 2016 16:45

Re: MZ-150 Tečie olej pri reťazi

Příspěvek od milosfurda1 »

Ahaa toto by ma nenapadlo. Skusim sa s tym ešte zajtra pohrať a dam vediet.

milosfurda1
Příspěvky: 28
Registrován: čtv 23. čer 2016 16:45

Re: MZ-150 Tečie olej pri reťazi

Příspěvek od milosfurda1 »

Tak dal som dnes zase dole to koliesko a tiez aj toto s guferom. Jemne som buchol po tom kde sa dava to male koliesko, vsetko som nasadil. Presiel som asi tak 4 km a kedbsom dal dole kryt tak bolo tam tlko oleja
Přílohy
20160826_115843.jpg

milosfurda1
Příspěvky: 28
Registrován: čtv 23. čer 2016 16:45

Re: MZ-150 Tečie olej pri reťazi

Příspěvek od milosfurda1 »

A retaz bola taktiez dost mastná. Je to v poriadku ??

Uživatelský avatar
AresMlok
Příspěvky: 703
Registrován: sob 24. kvě 2014 16:01

Re: MZ-150 Tečie olej pri reťazi

Příspěvek od AresMlok »

Množství odstředěného oleje je v pořádku. Barva by měla být světlejší, ale to bys musel umejt řetěz. Ona to je směs pilin, prachu a kdoví čeho ještě.
Na spojkovou hřídel se klepe kvůli usazení hřídele a vymezovacích podložek, aby vznikla vůle 0,2 mm. Já to nedělal a motor si po ohřátí vůli vytvořil v pohodě sám. Jestli Vám teče v nějaké velké míře olej kolem spojkové hřídele a pomůže tomu poťukání kladivem, pak tam nebude vše zcela OK...
Olej na karteru a deklu by měl být především ze řetězu. Kolem tyčky, hřídele a futra hřídele by moc vytékat neměl. Malinko sáknout ano.
V reálu by karter a dekl zespoda měl být suchý.
Přílohy
P1040761.JPG
Schválená červená milenka - MZ ETZ 150
Schválená stříbrná milenka - MZ ETZ 150

milosfurda1
Příspěvky: 28
Registrován: čtv 23. čer 2016 16:45

Re: MZ-150 Tečie olej pri reťazi

Příspěvek od milosfurda1 »

Ale stale nwm odkial ten olej tecie. Ci od tycky alebo od gufera. Retaz som komplet cistil ale zase je spinava. To kde je gufero som uz asi 4 krat rozobral a zlozil a chybu tam nevidim. Len to papierove tesnenie som nemenil lebo nove nemam

milosfurda1
Příspěvky: 28
Registrován: čtv 23. čer 2016 16:45

Re: MZ-150 Tečie olej pri reťazi

Příspěvek od milosfurda1 »

Ale mam dalsi problem. Vymenil som olej PP80 a ked idem tak na 3,4 a 5 prevodovom stupni ked pridam plyn naplno tak otačky vyletia hore ale motorka nezrychluje. Možno to tu už bolo riešene ale prosim o radu. Sú to zalepene spojky alebo co to je ?

Uživatelský avatar
AresMlok
Příspěvky: 703
Registrován: sob 24. kvě 2014 16:01

Re: MZ-150 Tečie olej pri reťazi

Příspěvek od AresMlok »

Ono to je komplikovaný, kolem gufera to je velmi nepravděpodobné - leda by bylo pomordované. Spíš to bude mezi výstupní hřídelí kola č. 18: http://www.a-zobchod-eshop.cz/a-zobchod ... vka-MZ-150 a futrem č. 20. Pak při vyšší hladině oleje v převodovce by sáknul kolem tyčky spojky. To by šlo řešit vazelínou...

PP80-tku vylej a kup Mogul Trans 80W nebo Paramo Gyrol 80W - je to "stejný". Tohle maká dobře i v zimě.
PP80 je řidší a PP90 zase lepivej. To bys nezařadil za 1...

Řetěz buď vytáhni z kardanu chudých nebo ho nečisti, šmír leze z pozder článků. Poleze dokud budeš řetěz mazat.
Schválená červená milenka - MZ ETZ 150
Schválená stříbrná milenka - MZ ETZ 150

milosfurda1
Příspěvky: 28
Registrován: čtv 23. čer 2016 16:45

Re: MZ-150 Tečie olej pri reťazi

Příspěvek od milosfurda1 »

diki a k tej spojke. Co teraz ? mam to rozobrat ?

Uživatelský avatar
adoid
Příspěvky: 169
Registrován: ned 04. říj 2015 18:04

Re: MZ-150 Tečie olej pri reťazi

Příspěvek od adoid »

Bohužel, budeš muset vypustit olej a sundat levý kryt, kde je spojka - z nějakého důvodu ti prokluzuje. Mně pomohlo přidat pár vymezovacích podložek.

milosfurda1
Příspěvky: 28
Registrován: čtv 23. čer 2016 16:45

Re: MZ-150 Tečie olej pri reťazi

Příspěvek od milosfurda1 »

Aha tak to zajtra skusim. A kde si dal tie vymedzovacie podložky ?

Uživatelský avatar
adoid
Příspěvky: 169
Registrován: ned 04. říj 2015 18:04

Re: MZ-150 Tečie olej pri reťazi

Příspěvek od adoid »

Tady je návod na opravy MZ:
http://mz-world.cz/forum/faq/bible/eMZetabible.zip
Na stránce 130 na obrázku 2.15.41 jsou ty "vyrovnávací podložky" označeny číslem 3.
Na stránce 148 je popis, jakou tloušťku mají ty podložky mít. (20,7mm minus hloubka od místa, kam dáš podložku do začátku závitu pro šrouby, které spojku drží pohromadě.

milosfurda1
Příspěvky: 28
Registrován: čtv 23. čer 2016 16:45

Re: MZ-150 Tečie olej pri reťazi

Příspěvek od milosfurda1 »

Dobre diki moc za radu. Skusim to

Uživatelský avatar
AresMlok
Příspěvky: 703
Registrován: sob 24. kvě 2014 16:01

Re: MZ-150 Tečie olej pri reťazi

Příspěvek od AresMlok »

Jestli Ti začala prokluzovat spojka až s výměnou oleje, tak bych jen vyměnil olej. PP80-ka se po chvíli smíchá (zbytek na lamelách) s novým olejem a mělo by to přestat prokluzovat.

Jestli to ale rozebereš, tak hlavně pořádně nastav vůli mezi klecí a unašečem. Bez lamel... Klec se musí zcela volně otáčet a hrk mezi klecí a unašečem musí být neznatelný!
To může znamenat i několikrát matici unašeče povolit a celý to rozebrat. Taky se koukni jestli klec, až s ní zatočíš má kruhový tvar. Případně sikovkama dorovnat do kruhu. Lamely COSSID nebo pertinax musí v kleci hrkat - podélný chod nesmí nikde váznout - řeší to opilování obvodu lamel.
Pokud si s tím vyhraješ bude spojka chodit lehce a plynule.

Rozměr A změř na všech třech dírách a pak z toho vem nějaký průměr. Až to složíš, tak nasucho zkus chod spojky a pozoruj, jestli přítlačák chodí v ose hřídele. Nesmí vybočovat = rozebrat a znova poskládat lamely - různě pootočit vůči sobě. Pokud by byly vymačkané drážky v unašeči - projet pilníkem...

Jo a taky zkontroluj nýty na kleci, případně jim přes tyčku dej šlupku kladivem.

Slícuj kola primárního převodu.

Ať se daří ;)
Schválená červená milenka - MZ ETZ 150
Schválená stříbrná milenka - MZ ETZ 150

Uživatelský avatar
adoid
Příspěvky: 169
Registrován: ned 04. říj 2015 18:04

Re: MZ-150 Tečie olej pri reťazi

Příspěvek od adoid »

Nýty v kleci jsou sice potvory, ale k tomu by už musel sundat i kolečko z klikovy, to předpokládám, že se mu nebude chtít dělat.

milosfurda1
Příspěvky: 28
Registrován: čtv 23. čer 2016 16:45

Re: MZ-150 Tečie olej pri reťazi

Příspěvek od milosfurda1 »

okey, tak najprv skusim tam dat ten novy olej ktory odporučate(Mogul Trans SAE 80W) a uvidim čo to spravy. Do vtedy ako som vymenil olej spojka išla krásne.

milosfurda1
Příspěvky: 28
Registrován: čtv 23. čer 2016 16:45

Re: MZ-150 Tečie olej pri reťazi

Příspěvek od milosfurda1 »

Už je vsetko v poriadku. Presmykovanie spojky spôsobilo asi priliš našpanovane spojkove lanko. Na dekly som povolil tu šrubu a už je všetko v pohode hoci nechapem ako sa to stalo pretože som s tym vôbec nič nerobil.

Uživatelský avatar
AresMlok
Příspěvky: 703
Registrován: sob 24. kvě 2014 16:01

Re: MZ-150 Tečie olej pri reťazi

Příspěvek od AresMlok »

Nemáš někde roztřepený lanko? Nebo rezatý?
Schválená červená milenka - MZ ETZ 150
Schválená stříbrná milenka - MZ ETZ 150

Odpovědět