MZ 251 - spojka se po zahřátí občas nechce vrátit + divný zvuk

Diskusní fórum pro příznivce motocyklů MZ
Odpovědět
Uživatelský avatar
Pulec
Příspěvky: 8
Registrován: čtv 09. čer 2016 18:09
Kontaktovat uživatele:

MZ 251 - spojka se po zahřátí občas nechce vrátit + divný zvuk

Příspěvek od Pulec »

Zdarec všici,

před rokem jsem od kolegy koupil garážovanou MZ 251, kde byla měnená spojka, ale jak a kdy a jestli vůbec není jisté, páč to dělal kolegy švára.

Jel jsem s tím z Brna kde makám do Východních čech a po dojezdu a chcípnutí se spojka zasekla a nechtěla se vrátit, po chvilce schladnutí a povolení celého toho bloku u motoru už to bylo vcajku. Pak byl dlouho klid.

Zajímavá příhoda před zimou"

Po prvních 500km mě vylít šroub co se utahuje v zapalování na pravé straně motoru a ještě jsme při amatérské opravě roz*****i magnet.
Je to rok výroby 1990 tak tam je jsou dva magnety v sobě a pár elektro destiček, magnety mají pozici a když přejedou přes čidlo, hodí to jiskru.
Po zprovoznění a následně po nezdařeném pokusu o svaření se musel sehnat nový kus a to byl kumšt, a pak byla zima.

Po zimě a novém pneu a oleji v převodovce (teď něvím co tam otec automechanik dal, ale jeli jsme podle manuálu) a laku jsem dal tak 200km po Orlických horách a pak s tím jel do Brna, dojedu tu dálku teď v květnu kdy bylo tak 20 stupňů a po dojezdu to samý, naštěstí po 10ti minutách jsem prostě spojku zmáčkl a něco tam přeskočilo a zase cajk.

Pak jsem dal jízdu tak 30km kolem Přehrady, Kuřim a zpět po té polo dálnici a cajk, no ale o týden pozdějc, jsem jel k okruhu což je z Krpole tak 20km a když už jsem sjel dolů tak na křižovatce spojka zaseklá a zdarec.
Tak čekám 20 minut, že to schladne a bude to dobrý a houby, čekal jsem skoro hodinu a motor byl pořád horký (Hlava schladla tak po 10ti minutách).
Těžko říct jestli byl motor hodně horký nebo ne, předtím jsem to nezkoušel, ale hlava byla určite chladnější než celý blok motoru.
Když byla spojká sepnutá a motor byl chcíplý tak šla zařadit jen jednička a dvojka, tak jsem si po hodině řek, že to prostě dojedu zpět na dvojku a hotovo, no a nakopnu a pohoda.

Zatím dobrý ale od té doby co jsem najel těch 200km v horách slyším při více jak cca 300 otáčkách takový zvonivý zvuk, blb náhon otáčkoměru (původní matka u motoru se totálně rozpadla, tak nové), tak jsem ho na zkoušku vyndal a je to stejný. Na MZ není nic volného, takže myslím, že je to něco vevnitř. :-/

Sezóna sotva začíná tak bude třeba jezdit, ale samozřejmě to nechci do****t.

Je možné, že jak jsou nové lamely tak se to musí ochodit?
I když je motor v převodovce celkem jistě správný, může to mít takový vliv (dělalo to i před výměnou po čerstvých 200km)?

Můžu s tím dojet zpět do Východních čech za otcem automechanikem co to hold rozdělá a zkontroluje, ale je to kus a není jisté jestli s tím fakt něco je.
Není někdo tak v okruhu 100km Brna, kdo by to mohl projet, poslechnout, případně rovnou svlíknout a prohlídnout?
Můžu nabídnout protislužbu cokoliv s IT, Windows blbiny, všelijaký linux, HTPC, web, hry, whatever.

MZ je jinak v cajku, točí pěkně, žere málo, pětku neřadím skoro vůbec, bych to musel jóó točit, elektria vcajku, chytne hned, ale zaseknout se někde po 200km se spojkou by bylo hodně na prd.

EDIT: Na sraz bych dojel, jestli do té doby MZ přežije a jestli tam vůbec dojede.
Naposledy upravil(a) Pulec dne čtv 09. čer 2016 18:56, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Márty
Administrátor
Příspěvky: 1592
Registrován: úte 22. led 2013 15:41

Re: MZ 251 - spojka po zahrati se obcas nechce vratit + divny zvuk

Příspěvek od Márty »

Brňáků tu pár je, tak třeba se ti někdo ozve ;)
Obrázek

Majkl
Příspěvky: 783
Registrován: ned 27. led 2013 19:27

Re: MZ 251 - spojka se po zahřátí občas nechce vrátit + divný zvuk

Příspěvek od Majkl »

Nejspíš něco blbě složenýho a občas se tam něco někde šprajcne.

Jinak z Brna jsem, tak když bude čas, můžem se domluvit a hodit na to oko, ale beztak se to bude muset vodmašlit...

Počkej co Ti na to řeknou jiní ;)

Uživatelský avatar
Harry
Příspěvky: 1920
Registrován: úte 22. led 2013 19:16

Re: MZ 251 - spojka se po zahřátí občas nechce vrátit + divný zvuk

Příspěvek od Harry »

Jak se může rozpadnout matka u motoru? No každopádně když to dovezeš ke grandu, tak se na to můžeme podívat a poslechnout.
Obrázek
Obrázek

Na sraz pojedu klidně i na Burgmanovi a nestydím se za to

Majkl
Příspěvky: 783
Registrován: ned 27. led 2013 19:27

Re: MZ 251 - spojka se po zahřátí občas nechce vrátit + divný zvuk

Příspěvek od Majkl »

Grandu? To myslíš k tomu "baru" ???
Naposledy upravil(a) Majkl dne pon 13. čer 2016 05:20, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Pulec
Příspěvky: 8
Registrován: čtv 09. čer 2016 18:09
Kontaktovat uživatele:

Re: MZ 251 - spojka se po zahřátí občas nechce vrátit + divný zvuk

Příspěvek od Pulec »

To rozpadnuti povolenim je blbost, povolilo to nahodou jak to schladlo.

Grand = sraz?

No z Brna to nakej kilak je, tak to tam snad dojede, pristi vejkend bude otestovana vyletem do Kyjova, tak uvidime.

Proste to zahrat, zaradit trojku a moc neblbnout a dojedu snad daleko.

EDIT: Tak po dnesni projizdce cca 50km, z Brna na Sobesice-Vranov-Lelekovice-Kurim a kolem Veveri jsem se zasekl na prechodu v Bystrci, lidi ucpali cestu tak zastavim, cumim na peknou policajtku u prechodu a nedojde mi ze nemam neutral a pustim spojku a chcipnuto a hle spojka zasekla.

Tak to odtlacim k policajtce, parkrat protahnu lanko a po 2 minutach cvak a cajk, spojka se vratila.

Dneska bylo tak +- 20 stupnu ale odhadem blok motoru nebyl tak zahraty jako tehda u okruhu po 20km, hlava byla znatelne teplejsi.
Divny zvuk jsem bud nejak prestal vnimat nebo proste temer zmizel, objevuje se pri cca vic jak 3000 otackach a kdyz je drzim stale, jinac klid.

Neni tohle bezne chovani po vymene lamel?

Porad ale nejde vyloucit ze to "pani opravari" nejak dodrbali, puvodni majitel(e) s tim svihly o zem a podle problemu s nedotazenym sroubem u zapalovani nevim co si mam o oprave spojky myslet.

Majkl
Příspěvky: 783
Registrován: ned 27. led 2013 19:27

Re: MZ 251 - spojka se po zahřátí občas nechce vrátit + divný zvuk

Příspěvek od Majkl »

Odkud jsi? Zítra se pudu někam projet, jestli chceš, dáme společnou projížďku někam, u Grandu je Undead Coffee - to asi myslí Harry, jinak tohle co popisuješ je divný, tam prostě je něco špatně, divnej zvuk nad 3tis. atd. nic takovýho se u mé MZ neděje, mám 251 a točím aji 7tis. a nic, někdo tam něco blbě udělal, kdo ví co, co tam máš za olej?

Uživatelský avatar
Pulec
Příspěvky: 8
Registrován: čtv 09. čer 2016 18:09
Kontaktovat uživatele:

Re: MZ 251 - spojka se po zahřátí občas nechce vrátit + divný zvuk

Příspěvek od Pulec »

Prebyvam vi domecku za nadrazim Kralovo Pole, nejaka kratka projizdka max na 2h by sla.

Undead Coffee se mi nedari vygooglit.
Myslis Grand Hotel u Hlavaku?
Nemuzete psat adresy a ne nejake klicova slova, kdo se v tom ma vyznat? :-)

U toho hotelu nebo nekde na kraji Brna muzem dat sraz.


Otec mi tam hodil klasicky prevodovy olej 80-90, je fakt ze se starym olejem to udelalo jen jednou po tech 150km...
S tim zvukem jsem asi hypochondr, ja nevim.

Uživatelský avatar
Harry
Příspěvky: 1920
Registrován: úte 22. led 2013 19:16

Re: MZ 251 - spojka se po zahřátí občas nechce vrátit + divný zvuk

Příspěvek od Harry »

Naproti hotelu Grand máme komunitní parkoviště pro motorky s dílnou (za nádražím student agency) mám tam i vercajk na MZ, tak s tím dojeď a mrknem na to, kdyžtak volej na 737 351 509
Obrázek
Obrázek

Na sraz pojedu klidně i na Burgmanovi a nestydím se za to

Lord_Lee
Příspěvky: 350
Registrován: stř 23. led 2013 19:04
Bydliště: Königgrätz

Re: MZ 251 - spojka se po zahřátí občas nechce vrátit + divný zvuk

Příspěvek od Lord_Lee »

Já bych do undead coffee teda nejezdil, aby ti tam nevyžrali mozek :-D
MZ 251 ETZ -> Yamaha XJ 600S -> Yamaha FZS 600 Fazer -> Honda XL650V Transalp
Jezdit autem je jako chodit po čtyřech...

Uživatelský avatar
Pete
Příspěvky: 383
Registrován: stř 23. led 2013 18:57

Re: MZ 251 - spojka se po zahřátí občas nechce vrátit + divný zvuk

Příspěvek od Pete »

Pak kdyžtak dejte vědět kdy ke grandu dorazíš, přišel bych to taky omrknout
S počtem válců je to jako s pracovním kolektivem, ideální je lichý počet, ale tři jsou už moc.
:HG

Uživatelský avatar
Harry
Příspěvky: 1920
Registrován: úte 22. led 2013 19:16

Re: MZ 251 - spojka se po zahřátí občas nechce vrátit + divný zvuk

Příspěvek od Harry »

Uz je to vyreseny
Obrázek
Obrázek

Na sraz pojedu klidně i na Burgmanovi a nestydím se za to

Majkl
Příspěvky: 783
Registrován: ned 27. led 2013 19:27

Re: MZ 251 - spojka se po zahřátí občas nechce vrátit + divný zvuk

Příspěvek od Majkl »

Čím to bylo?

Uživatelský avatar
Márty
Administrátor
Příspěvky: 1592
Registrován: úte 22. led 2013 15:41

Re: MZ 251 - spojka se po zahřátí občas nechce vrátit + divný zvuk

Příspěvek od Márty »

Jo, to by mne též zajímalo... ;)
Obrázek

Uživatelský avatar
Pulec
Příspěvky: 8
Registrován: čtv 09. čer 2016 18:09
Kontaktovat uživatele:

Re: MZ 251 - spojka se po zahřátí občas nechce vrátit + divný zvuk

Příspěvek od Pulec »

Jo sorry, zapomněl jsem sem napsat.

Harry určil že závada je na 95% v "tom šneku" u motoru kde vede lanko od spojky, není to prý originál.

Podle odřeného stříbrného zadního úchytu, křivých řídítek a trochu sedřené barvy na levém krytu soudím, že někdo z původních majitelů celou MZ asi silně položil na levý bok (podle předního světla i na pravý) a teoreticky je možné že s tím šnekem nějak hnul, ale to by musel urvat stupačku.

Pravděpobnější je, že při výměně lamel, které jsou prý trochu tlustší než originální, někdo šteloval spojku a nedařilo se tak tam nějak upravoval toho šneka a pořádně to neozkoušeli.

Takže teoreticky se něco v šneku teplem roztáhne a pak prostě zůstane seplá.

Od kontroly jsem najel 200km, dneska jsme se vrátili od Vlkoše z dnu otevřených sklípků (příště tam jedu vlakem :D) a všechno v pohodě tak to sám jako amatér nechci na koleně rozdělávat a asi až po srazu s tím dojedu za otcem kde to rozděláme a zkontrolujem jak to chodí.

Od borca z Blanska, který má prý všechny možné MZ díly zkusím poptat originál šneka, určitě už otcovi minulé léto posílal výše zmiňované magnety v zapalování co se vyrábělo do 1990, od 91 je tam jiné.

Ještě dodám foto toho neoriginálního šneka.

EDIT: Zamenil jsem Harryho za Majkla, jak Majkl nema avatara tak se mi to v te nedelni nalade nejak promichalo... :-)
Naposledy upravil(a) Pulec dne pon 20. čer 2016 06:05, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Harry
Příspěvky: 1920
Registrován: úte 22. led 2013 19:16

Re: MZ 251 - spojka se po zahřátí občas nechce vrátit + divný zvuk

Příspěvek od Harry »

Prej Majkl.... tak to ses mě teda teď dotknul :D nekdo na tu trubku na lavým deklu (jak se napojuje spojkový lanko) navařil kus nějaký matice, takže dle mýo názoru se tam seká to propojení o závit... tečka :D-x
Obrázek
Obrázek

Na sraz pojedu klidně i na Burgmanovi a nestydím se za to

Majkl
Příspěvky: 783
Registrován: ned 27. led 2013 19:27

Re: MZ 251 - spojka se po zahřátí občas nechce vrátit + divný zvuk

Příspěvek od Majkl »

:D Harry nebreč :D- :D- si to spletl... :D

Uživatelský avatar
Harry
Příspěvky: 1920
Registrován: úte 22. led 2013 19:16

Re: MZ 251 - spojka se po zahřátí občas nechce vrátit + divný zvuk

Příspěvek od Harry »

No že si mě někdo splete s tebou... no týýý vado :D- :D- :D- :D-
Obrázek
Obrázek

Na sraz pojedu klidně i na Burgmanovi a nestydím se za to

Majkl
Příspěvky: 783
Registrován: ned 27. led 2013 19:27

Re: MZ 251 - spojka se po zahřátí občas nechce vrátit + divný zvuk

Příspěvek od Majkl »

To taky nechápu... :D- :D- se jenom přepsal (tu)

Uživatelský avatar
Pulec
Příspěvky: 8
Registrován: čtv 09. čer 2016 18:09
Kontaktovat uživatele:

Re: MZ 251 - spojka se po zahřátí občas nechce vrátit + divný zvuk

Příspěvek od Pulec »

Tak a je hotovo, asi tak po tydnu kdy v klidu stala venku na slunku prijdu, pripravim vse na jizdu, 2x nakopnu a na potreti nakopavacka volna jak vykloubena ruka. Jen kdyz zmacknu spojku tak se tak 2x chytne a pak zase volno, dal uz jsem neexperimentoval, je to tam urcite pekne dojebane.

Tak dostane odvoz z Moravy pod Orlicke hory a tam se svlikne a uvidi se.

Uživatelský avatar
AresMlok
Příspěvky: 703
Registrován: sob 24. kvě 2014 16:01

Re: MZ 251 - spojka se po zahřátí občas nechce vrátit + divný zvuk

Příspěvek od AresMlok »

Toš se na Tebe těšíme ;)
Schválená červená milenka - MZ ETZ 150
Schválená stříbrná milenka - MZ ETZ 150

Majkl
Příspěvky: 783
Registrován: ned 27. led 2013 19:27

Re: MZ 251 - spojka se po zahřátí občas nechce vrátit + divný zvuk

Příspěvek od Majkl »

Ani se nevrátí nahoru???

Uživatelský avatar
Vladan
Příspěvky: 1102
Registrován: úte 29. led 2013 11:39

Re: MZ 251 - spojka se po zahřátí občas nechce vrátit + divný zvuk

Příspěvek od Vladan »

poklep hřídel startpáky, asi ti zůstává viset segment
MZ ES 250/0 (1959); MZ ES 250 lsw (1970); MZ ES 250/2 (1972); MZ TS 250/1 (1975); MZ 500 VR (1993); IWL TR 150 (1964)

Obrázek

Odpovědět