Řazení Mz etz 150 padá řadička co stím?

Diskusní fórum pro příznivce motocyklů MZ
Odpovědět
Daveda
Příspěvky: 11
Registrován: ned 05. črc 2015 22:24

Řazení Mz etz 150 padá řadička co stím?

Příspěvek od Daveda »

Ahoj mztaci letos jsem si koupil mz 150 a před koncem sezony my začala padat řadička takže při řazení ji musím zvedat nohou. A mě zajímá zda li budu muset pulit motor a nebo stačí jen vyměnit tu pružinku mezi blokama motoru díky za rady. motor běží dobře a jsem toho názoru když to jezdí tak se v tom nevrtej.

Uživatelský avatar
AresMlok
Příspěvky: 703
Registrován: sob 24. kvě 2014 16:01

Re: Řazení Mz etz 150 padá řadička co stím?

Příspěvek od AresMlok »

Zdravím,
nechci Ti brát iluze, ale pružina, kterou zřejmě máš na mysli - první obrázek - je pružina aretační páky řazení. Druhá pružina, nejspíš ta, která je prasklá, je na polohování řadičky a ta je - druhý obrázek - na hřídeli řadící páky. Tedy půlit motor...

Obrázek

Obrázek
Schválená červená milenka - MZ ETZ 150
Schválená stříbrná milenka - MZ ETZ 150

Daveda
Příspěvky: 11
Registrován: ned 05. črc 2015 22:24

Re: Řazení Mz etz 150 padá řadička co stím?

Příspěvek od Daveda »

Díky ja jsem si to myslel ale doufal jsem že ho nebudu muset pulit protože mam z toho strach ale doufám ze to není nějak složité. Budu potřebovat přípravek na to pulení nebo to jde i bez něj?

Uživatelský avatar
Harry
Příspěvky: 1920
Registrován: úte 22. led 2013 19:16

Re: Řazení Mz etz 150 padá řadička co stím?

Příspěvek od Harry »

Možná ti to zadrhava jen ve viku... To bych zkontroloval nejdřív... Nebo nejakej problem s podlozkou pod vikem... Ta pruzina u radiciho válce by mela vydrzet i radiaci :D
Obrázek
Obrázek

Na sraz pojedu klidně i na Burgmanovi a nestydím se za to

Uživatelský avatar
Márty
Administrátor
Příspěvky: 1592
Registrován: úte 22. led 2013 15:41

Re: Řazení Mz etz 150 padá řadička co stím?

Příspěvek od Márty »

Harry: .....by mela vydrzet i radiaci

Pokud ji tam má...
Obrázek

dominiksla
Příspěvky: 30
Registrován: sob 26. zář 2015 14:30

Re: Řazení Mz etz 150 padá řadička co stím?

Příspěvek od dominiksla »

Jo, prasklá či vyjela pružina uvnitř převodovky. Nejezdi, může se ti to zaseknout a budeš kupovat ozubená kola. Přípravky potřeboval nebudeš, stačí 2 páčidla... Pamatuj, k tomu aby jsi povolil matici spojkového koše potřebuješ zajistit kolečko sekundárního převodu z druhé strany se bude točit, motor musí být tedy na motorce abys mohl dát mezi řetěz a kolečko nejakou kovovou tyčinku která to udrží a ty budeš povolovat. Primární kolečko od klikovky shodiš dvěmi pacidly a to tím způsobem že to zapreš o víko a na to víko musíš dát nějaký hadr nebo zkurvis dosedaci plochu. Jinak rotor shodiš tak že místo šroubu co jsi vymontoval tam dáš dlouhý šroub M10.Kartery od sebe půjdou těžce jestli je tam dobré těsnění tak to nervy, s citem. Generální tajemník ÚV KSČ

Uživatelský avatar
AresMlok
Příspěvky: 703
Registrován: sob 24. kvě 2014 16:01

Re: Řazení Mz etz 150 padá řadička co stím?

Příspěvek od AresMlok »

Zdravím,
dominiksla:
Oceňuji Tvoji invenci a odvahu vzít palici, páčidla a půlit motor... Né, že by to taky takhle nešlo. Jde to, ale...
Brácha koupil MZtu, na který teď jezdím já. Byla čerstvě po GO motoru včetně výbrusu. Nedobíjela, ale jela slušně. Trochu hůř řadila, ale to se zlepšilo mírným poladěním nastavovacích prvků.
Později to zase začalo zlobit a to se brácha rozhodl ji prodat a koupit skútr. Vycítil jsem příležitost pořídit si Milenku.
Taky umím ojebat spoustu postupů a přípravků, vše co popisuji jsem taky dělal či šteloval.
První, co jsem koupil, byl stahovák na primární kolo klikovky. Použil jsem ho mockrát a zaplať PánBu za něj. Borec před bráchou zohýbal spojkovou klec, že vypadala jako pila (to zase vylámalo COSSID lamely), olámal spojkový unašeč tak, že by ho všichni vyhodili na vteřinu. Okamžitě bylo jasný, proč spojka nemaká tak, jak má. Neslícoval primární pohon - ojebaný zuby na řetězovým kole, vyžvejkanej startovací segment a rozběhový kolo. Sorry, ale k blití. Prostě povedená GO...:-(I
Jen slícování primáru u mě představovalo 8x sundat a nandat primární kola. To si s montpákama fakt nedokážu představit, na to bych se asi vys...
Sesazení a vyladění spojky znamenalo 4x nandat a sundat. Vím, že to vypadá složitě, není, je to jen o tom, že jsem se chtěl přiblížit idee skopčáků z NDR, že to prostě může makat dobře.
Ráno nakopnu zmrzlou mašinu, zapnu světla, na volnoběhu čtyřikrát zmáčknu spojku, vsadím za jedna, MZta se ani nehne, přidám plyn a plynule se rozjedu. Absolutně neřeším nějaký slepování lamel, protože se nic takovýho neděje. Na zmrzlým motoru...
Takhle bych mohl pokračovat...
Pravdu máš v tom, že to je jednoduchej stroj. Ano, o tom žádná, ale to neznamená, že si nezaslouží trochu strojařskýho přístupu. Vyrobíš si čtyři přípravky, k tomu stahovák a Tvoje páčidlo a můžeš motor půlit bez jakéhokoli nebezpečí, že něco zmastíš. Ale hlavně, správně nastavíš všechny vůle.

To potom totiž začíná tak, že prodávám MZtu po celkové GO motoru, nová baterie atd... a končí tak, že jsem koupil MZtu po GO a nejde tohle a tohle a tohle a tohle...

Z toho mě je trochu smutno... MZta si to nezaslouží - je to Milenka :-heart

Daveda:
ničeho se neboj. Jde to dobře, ale chce to - jak správně psal dominiksla - s citem.
Olej nech vytékat asi půl hodiny, nejlépe ohřátý. Ze začátku valí fakt dost rychle a ve slušném množství - já používám starý pekáč. Šrouby nechám spadnout do něj...

Obrázek

Obrázek
Schválená červená milenka - MZ ETZ 150
Schválená stříbrná milenka - MZ ETZ 150

dominiksla
Příspěvky: 30
Registrován: sob 26. zář 2015 14:30

Re: Řazení Mz etz 150 padá řadička co stím?

Příspěvek od dominiksla »

Já to dělal tak jak nás to učí mistr na praxi jen ten rozdíl že tohle je motorka a ne auto. Studuji obor autotronik a v květnu to snad ukončím maturitou. Vím že jsou v motoru nějaké vůle které třeba dodržet kvůli tomu jsou vymezovací podložky. Ten postup jaký jsem aplikoval já se zdá být v pořádku, moto jede ještě lépe a to jsem jen cistil, neteče a zkoumal v jakém je stavu od předchozího majitele.Jen jsem zjistil že mám sjeté 3 zuby u startovacího segmentu a jsou sjeté přesně do poloviny, druhá polovina zubu je nedotknutá. Jen se chci zeptat kde jsi sehnal ten pripravek mezi zuby u spojky?

Uživatelský avatar
AresMlok
Příspěvky: 703
Registrován: sob 24. kvě 2014 16:01

Re: Řazení Mz etz 150 padá řadička co stím?

Příspěvek od AresMlok »

U segmentu to je bohužel "bolest" druhovýroby - mám ho vyměněný rok, a už taky blbne. Je teda fakt, že ho nutím dělat skoro každý den, tak toho nalítal opravdu dost... Chtělo by to první dva zuby nahradit tvrdokovem (to bláto asi zakalit nepůjde) a byl by klid navždy... :-)T
Přípravek jsem vyrobil z první kovové lamely: http://www.a-zobchod-eshop.cz/a-zobchod ... ela-MZ-150, pásku k magnetu na dvířka od špajzu a čtyř hřebíků - zrobil jsem z nich nýty. Neumím svářet - jsem slepej jak patrona...

Ono to moc nevyplynulo, ale fandím samoukům, jen je škoda, když to zmastí a neřeknou...
S podložkama máš pravdu, ale to funguje jen u neopotřebovaných (neponičených) dílů, pak nastupuje improvizace >:D<
Schválená červená milenka - MZ ETZ 150
Schválená stříbrná milenka - MZ ETZ 150

Uživatelský avatar
Pete
Příspěvky: 383
Registrován: stř 23. led 2013 18:57

Re: Řazení Mz etz 150 padá řadička co stím?

Příspěvek od Pete »

dominiksla: nic proti Tobě, ale prosím jestli dostuduješ a budeš makat ve svém oboru, nahlas kde, abych se tomu místu obloukem vyhýbal.

Stahovat cokoli dvěma páčidly, no to mě poser pes.... ::o
S počtem válců je to jako s pracovním kolektivem, ideální je lichý počet, ale tři jsou už moc.
:HG

dominiksla
Příspěvky: 30
Registrován: sob 26. zář 2015 14:30

Re: Řazení Mz etz 150 padá řadička co stím?

Příspěvek od dominiksla »

Beru to jako krutou urážku, neříkám že jsem do toho páčidla mlátil něco nejak křivil, jen jsem na to tlačil vlastní vahou a ono to povolilo, nevidím problém...

Uživatelský avatar
Harry
Příspěvky: 1920
Registrován: úte 22. led 2013 19:16

Re: Řazení Mz etz 150 padá řadička co stím?

Příspěvek od Harry »

No jestli vás to takhle i učej, no tak to mě teda poser... To na praxi nemáte stahováky a všechno řešíte systémem pajsr/flexa/kladivo ?
Obrázek
Obrázek

Na sraz pojedu klidně i na Burgmanovi a nestydím se za to

Uživatelský avatar
Pete
Příspěvky: 383
Registrován: stř 23. led 2013 18:57

Re: Řazení Mz etz 150 padá řadička co stím?

Příspěvek od Pete »

ber si to jak chceš, je to prasárna. Od čeho jsou asi stahováky? O to hůř jestli vás to učej..
S počtem válců je to jako s pracovním kolektivem, ideální je lichý počet, ale tři jsou už moc.
:HG

Uživatelský avatar
AresMlok
Příspěvky: 703
Registrován: sob 24. kvě 2014 16:01

Re: Řazení Mz etz 150 padá řadička co stím?

Příspěvek od AresMlok »

Mám známýho opraváře zemědělský techniky. Velice šikovnej chlap.
Jednou jsem za ním byl a byl celej ožehnutej jak od plamenometu. Ptám se co se dělo...
Ále, povídá, volá mi zákazník, že mu přestal sekat kombajn a taky, že nechce moc jezdit. Přijedu na pole a co nevidím, v podavači, žací liště a dopravníku namotaná trubka i s dopravní značkou. To vše 30 metrů od silnice v obilí.
Prej, co to jako bude stát?
Jen co vidím, tak čtvrt milionu, ale ještě musím zkouknout diagnostiku, jestli to neodneslo ještě něco jinýho...
Napojil jsem kombajn na mašinu, si tak stojím na schůdkách a najednou rána jako z děla. Když jsme se oba probrali, válíme se na poli vedle kouřícího kombajnu. Do kombajnu švihnul blesk a škoda byla rázem 1,5 milionu. Celá elektronika v hajzlu... Jo škvarek co mi zbyl z diagnostiky jsem ještě držel v popálený ruce.

Ňáká montpáka :D-x
Schválená červená milenka - MZ ETZ 150
Schválená stříbrná milenka - MZ ETZ 150

Daveda
Příspěvky: 11
Registrován: ned 05. črc 2015 22:24

Re: Řazení Mz etz 150 padá řadička co stím?

Příspěvek od Daveda »

Ahoj diky vsem za rady. Stshovak primárního kolečka si urcite koupím stoji par korun a chtel bych si pořídit jeste jednu mztku a přípravek jsem si už vymyslel a jelikož nerad neco řeším nasilim a jsem mirumilovný clovek tak vse budu delat s citem a rozvahou. Každopádně až budu mit přípravek vyrobeny určitě sem vlozim foto zatim dekuji po novem roce se do toho vrhnu.

Odpovědět