Jaké ložisko?

Diskusní fórum pro příznivce motocyklů MZ
mirazkolina_CZ
Příspěvky: 23
Registrován: stř 06. kvě 2015 11:32

Jaké ložisko?

Příspěvek od mirazkolina_CZ »

Ahoj všichni,
prosim o radu.

Jaké má být ložisko na sekundáním převodu v motoru?

podle katalogu 6204 TN a já potřebuju vědět jestli je tam s plastovou klecí,nebo kovovou, dále jaká vůle?

C3 nebo menší?


Díky za rady.

Heki
Příspěvky: 951
Registrován: stř 23. led 2013 12:11

Re: Jaké ložisko?

Příspěvek od Heki »

Všude v motoru plastová klec. Vůlí C3 nic nezkazíš. Pokud tam ale dáš kovovou klec, taky se nic nestane.
Heki z Opavy, member of HEDGEHOGS a člen hnutí za Kvadratizaci Velkého Kulového
BIG SINGLE - THAT'S RELIGION !
Správná motorka má lichý počet válců, přičemž 3 už jsou moc.
Obrázek

Uživatelský avatar
AresMlok
Příspěvky: 703
Registrován: sob 24. kvě 2014 16:01

Re: Jaké ložisko?

Příspěvek od AresMlok »

Já tam mám ložisko s kovovou klecí minimálně 3,5 roku a no problém :-)
Schválená červená milenka - MZ ETZ 150
Schválená stříbrná milenka - MZ ETZ 150

panMzetka
Příspěvky: 80
Registrován: pát 09. led 2015 12:36

Re: Jaké ložisko?

Příspěvek od panMzetka »

Plastová klec dle teorie má opotstatnění jen na klice u mzty, ale z praktických zkušeností vychází, že tam je uplně jedno, která klícka tam bude.

Hynek
Příspěvky: 56
Registrován: čtv 21. úno 2013 18:20

Re: Jaké ložisko?

Příspěvek od Hynek »

Plastova (poliamidova)klec na klice ano u obou lozisek C3 kvuli bocnimu tlaku pri nasavani a stlacovani smesi,u prevodovky klidne vsechna loziska s kovovou kleci a vsechna C3.

panMzetka
Příspěvky: 80
Registrován: pát 09. led 2015 12:36

Re: Jaké ložisko?

Příspěvek od panMzetka »

Hynek jsem čekal kdy se ozveš, je jen škoda,že to výrobce pouze tvrdil a neposkytl pro své teorie nějaký hmatatelný důkaz třeba výpočty, grafy, jsem nad tím přemýšlej, že bych to vypočítal a nasimuloval jak to s tím teda je, jistě by to bylo zajímavé, ale zase ta práce s tím a v dnešní době by to asi už nikoho moc nezajímalo, stejně si tam dá každej co chce.

mirazkolina_CZ
Příspěvky: 23
Registrován: stř 06. kvě 2015 11:32

Re: Jaké ložisko?

Příspěvek od mirazkolina_CZ »

Vám všem děkuji za rady a vaše reakce.
Dám C3 s polyamidovou klecí.

Uživatelský avatar
Harry
Příspěvky: 1920
Registrován: úte 22. led 2013 19:16

Re: Jaké ložisko?

Příspěvek od Harry »

je to jedno, jaký ložisko... stejně v tom motoru odejde něco jinýho dřív, jak ty ložiska...
Obrázek
Obrázek

Na sraz pojedu klidně i na Burgmanovi a nestydím se za to

Heki
Příspěvky: 951
Registrován: stř 23. led 2013 12:11

Re: Jaké ložisko?

Příspěvek od Heki »

Harry: svatá pravda.

panMzetka: Už si někdy viděl, aby výrobce odůvodňoval zákazníkům proč použil v motoru to nebo ono ložisko? :D-x

Vážení zákazníci,

náš tým vyškolených pracovníků s dlouholetou praxí v oblasti vývoje a výroby motocyklů dospěl po několikaletém testování k závěru, že bude dobré naše motocykly osazovat dvěma koly, neboť pouze jedno kolo se ukázalo jako nedostatečné a stroj byl v přímém směru nestabilní a měl tendence padat. V současné době testujeme provedení se třemi koly. Pro technicky zdatné zákazníky připravujeme příručku, dle níž si budete moci sami později třetím kolem své motocykly vylepšit. Dále přikládáme výpočet, který správnost našeho tvrzení dokazuje:

3>2>1

Jørgen Skafte Rasmussen
Heki z Opavy, member of HEDGEHOGS a člen hnutí za Kvadratizaci Velkého Kulového
BIG SINGLE - THAT'S RELIGION !
Správná motorka má lichý počet válců, přičemž 3 už jsou moc.
Obrázek

panMzetka
Příspěvky: 80
Registrován: pát 09. led 2015 12:36

Re: Jaké ložisko?

Příspěvek od panMzetka »

Heki taky jsem na to myslel, hold výrobní tajemství, ale už nesčekněkrát jsem viděl, co ti renomovaní inženýři dokázali vymyslet za nesmysli. :-|---

mirazkolina_CZ
Příspěvky: 23
Registrován: stř 06. kvě 2015 11:32

Re: Jaké ložisko?

Příspěvek od mirazkolina_CZ »

Nesmysl to bohužel v tomhle případě není


Materiál klece: PA 66 GF25 (Polyamid 66 zesílený 25% skelných vláken).
Klece jsou ve srovnání s masivními mosaznými výrazně lehčí, což snižuje dynamické nepříznivé
stavy v ložiskách.
Kluzná dvojice ocel x polyamid má lepší kluzné vlastnosti ve srovnání ocel x mosaz. Z toho
důvodu ložiska vykazují podstatně nižší energetické ztráty.
Polyamid navíc lépe tlumí vibrace a hluk.
Konstrukce klece je díky technologickým možnostem optimalizována pro lepší přístup maziva
k valivým tělesům.
Polyamid má samomazací schopnost. V případě poruchy mazání nedochází k tak náhlému
zablokování dvojkolí jako u ložiska s mosaznou klecí.

zdroj: http://www.railvolution.net/czechrailda ... /kv_10.pdf

Majkl
Příspěvky: 783
Registrován: ned 27. led 2013 19:27

Re: Jaké ložisko?

Příspěvek od Majkl »

Jako by to tomu motoru nebylo jedno... Stejně se skurví něco jinýho... ložisko je podle mě to poslední, co by mělo odejít, pokud tam lejete olej

mirazkolina_CZ
Příspěvky: 23
Registrován: stř 06. kvě 2015 11:32

Re: Jaké ložisko?

Příspěvek od mirazkolina_CZ »

Shrnul bych to takhle:ti co MZ vyvinuli věděli proč to tam dávají a není důvod tam vymýšlet něco jiného.


Každopádně moje zkušenost hovoří právě v prospěch vývojářů MZ, díky které to teď musím řešit.

Majkl
Příspěvky: 783
Registrován: ned 27. led 2013 19:27

Re: Jaké ložisko?

Příspěvek od Majkl »

Jo, však si tam dejte co chcete :) každýho věc...

panMzetka
Příspěvky: 80
Registrován: pát 09. led 2015 12:36

Re: Jaké ložisko?

Příspěvek od panMzetka »

Ti co Mztu vyvinuli v podstatě stále vyráběli to samé na velké změny nikdo neměl odvahu případně dostali padáka a zlatej to určitě nebyl...................ale dej si tam jaký ložiska chceš +- vydržej všechny stejně.

Uživatelský avatar
AresMlok
Příspěvky: 703
Registrován: sob 24. kvě 2014 16:01

Re: Jaké ložisko?

Příspěvek od AresMlok »

By bylo, abych si nepřisadil :D-x
Když už jsou ty polyamidy tak... , řešili jste taky, co lejete ve vztahu ke kleci ložisek za olej do benolu? Vzali jste v potaz taky bohatost směsi, na ní závislou teplotu uvnitř klikové skříně a tedy i teplotu klece ložiska vůči použitému oleji? :-)T
http://www.skf.com/cz/products/bearings ... index.html

A prší a prší >:D<
Schválená červená milenka - MZ ETZ 150
Schválená stříbrná milenka - MZ ETZ 150

panMzetka
Příspěvky: 80
Registrován: pát 09. led 2015 12:36

Re: Jaké ložisko?

Příspěvek od panMzetka »

nebylo by na škodu napsat výrobci zda je možné aby boční tlaky tu jejich ocelovou klec mohli roznýtovat a zda je výhodnější použít polyamid a to by bylo všem dohadům konec.

Uživatelský avatar
Harry
Příspěvky: 1920
Registrován: úte 22. led 2013 19:16

Re: Jaké ložisko?

Příspěvek od Harry »

řešíte úplně totální kravinu... dřív zadřeš druhovýrobovej píst, než zkurvíš JAKÝKOLI ložisko
Obrázek
Obrázek

Na sraz pojedu klidně i na Burgmanovi a nestydím se za to

Uživatelský avatar
AresMlok
Příspěvky: 703
Registrován: sob 24. kvě 2014 16:01

Re: Jaké ložisko?

Příspěvek od AresMlok »

Podle mě není nutné křísit výrobce z mrtvých - tedy pokud jsi nemyslel výrobce ložisek...
V klikové skříni vzniká přetlak cca 0,3 atm (půl plynu) - 0,65 atm (plný plyn) a podtlak 0,1atm (plný plyn) - 0,2 atm (půl plynu).
To máme amplitudu asi do 1 atm - samozřejmě u dobře nastaveného časového diagramu dvoutaktu.
Prostor mezi klecí ložiska a guferem u altíku má objem zhruba 4,5 cm[sup]3[/sup] a u primáru kolem 11,5 cm[sup]3[/sup].
To je nula nula prd, zvlášť když prostor mezi kroužky a klecí je dost velký na to, aby jím mohla směs celkem volně proudit. Stačí do ložiska fouknout...
Frekvence by mít vliv mohla, protože je od asi 16 Hz do asi 120 Hz, ovšem za předpokladu, že by klec měla chuť rezonovat a to při otáčení asi moc chtít nebude. Jednořadá kuličková ložiska radiální jsou konstruovaná tak, aby celkem s přehledem zvládala i axiální zatížení. To by u dobře sestaveného motoru moc být nemělo. Roznýtovat klec za chodu ložiska si představit neumím, umím si představit opotřebení klece obrusem a následné roztržení klece. To je pak rachot >:D<
Výrazně větší vliv na stav polyamidových klecí, ale i mosazných či ocelových má použitý omastek obzvláště v kombinaci s teplotou. Jak nízkou, tak vysokou. Dále přítomnost či nepřítomnost aditiv v omastku odpuzujících vlhkost. Vyrezlá "dobře" mazaná (tedy mastná) ložiska.
Dle mě je pravděpodobné, že se polyamid (jak psal mirazkolina CZ) chová podobně jako NikaSil ve válci - tedy je schopen i za nepříznivých okolností (neschopnosti omastku mazat kuličkové dráhy - vlhkost, potrhaný film teplotou nebo otáčkama) po nějakou dobu suplovat omastek. To ocel, mosaz ani bronz dlouho ne e... viz šály u 120-cítek při poruše tlakového čerpadla.
Schválená červená milenka - MZ ETZ 150
Schválená stříbrná milenka - MZ ETZ 150

Heki
Příspěvky: 951
Registrován: stř 23. led 2013 12:11

Re: Jaké ložisko?

Příspěvek od Heki »

Tyvoe jak to tak čtu, tak se divím, že se ty ložiska s klasickou klecí vůbec točí. :D-x
Heki z Opavy, member of HEDGEHOGS a člen hnutí za Kvadratizaci Velkého Kulového
BIG SINGLE - THAT'S RELIGION !
Správná motorka má lichý počet válců, přičemž 3 už jsou moc.
Obrázek

Uživatelský avatar
Pete
Příspěvky: 383
Registrován: stř 23. led 2013 18:57

Re: Jaké ložisko?

Příspěvek od Pete »

Heki: tos dobřes napsals :D-x zírám kolik je tu poslední dobou vědátorů.
S počtem válců je to jako s pracovním kolektivem, ideální je lichý počet, ale tři jsou už moc.
:HG

panMzetka
Příspěvky: 80
Registrován: pát 09. led 2015 12:36

Re: Jaké ložisko?

Příspěvek od panMzetka »

Nakonec to stejně nemá cenu řešit, asi to nikam nevede, jen co se začne ptát někdo další na ložiska, tak se zase skončí na tom samém, jinak já jezdim už 14000 km na ocelovejch a to nepočítám,že už je tam měl předchozí majitel, takže se nedvažuji říct kolik tisíc tam přesně jsou a za tu dobu jsem řešil jiný věci než ložiska.

Uživatelský avatar
Harry
Příspěvky: 1920
Registrován: úte 22. led 2013 19:16

Re: Jaké ložisko?

Příspěvek od Harry »

volové.... když se ložiska přestanou mazat, a je jedno s jakou klecí, tak v tý době už máte stejně zadřenej píst nebo ojniční ložiska... boooožeee.... začínají mi chybět témata "jaký olej"
Obrázek
Obrázek

Na sraz pojedu klidně i na Burgmanovi a nestydím se za to

Majkl
Příspěvky: 783
Registrován: ned 27. led 2013 19:27

Re: Jaké ložisko?

Příspěvek od Majkl »

:D-x :D-x :D-x :D-x :D-x :D-x :D-x :D-x :D-x :D-x :D-x :D-x :D-x :D-x

Je zábava to číst... Kluzný ložiska jsou stejně nej!!!

mirazkolina_CZ
Příspěvky: 23
Registrován: stř 06. kvě 2015 11:32

Re: Jaké ložisko?

Příspěvek od mirazkolina_CZ »

Teda ,jedna věta a jaká se kvůli tomu strhne vášnivá diskuze.

Přitom jsem chtěl jen vědět co tam dát,abych neutělal nějakou blbost,měl tam to co tam má být a nemusel zase rozebírat celej motor kvůli jednomu zničenému ložisku a ne tady rozpoutávat takovou vášnivou debatu.

Na klice mám originální ložiska DFK DDR a kdybych to nemusel rozebírat kvůli špatně zvolenému ložisku před x lety ,které jsem tam dal,když jsem měnil ložisko na spojce, tak motor jezdí vesele dál na originálních ložiskách,pístu atd.
A jestli že to jezdilo od roku 1989 na těhletěch ložiskách s plastovou klecí ,tak proč by to nemohlo na nich jezdit dál dalších 26 let?

A dál se ptám,proč bych tam měl vlastně dávat něco jiného (kovová klec,která tam ani nikdy nebyla) oproti tomu co tam má být? (originál- plastová klec)

Proč vlastně tady tu plastovou klec tak zavrhujete?
(ne že bych se chtěl hádat,nebo něco obhajovat,jen mě zajímá ten důvod)

Odpovědět