MZ 150 spojka PORADTE PROSííM

Diskusní fórum pro příznivce motocyklů MZ
Odpovědět
tommy
Příspěvky: 2
Registrován: ned 23. úno 2014 20:36

MZ 150 spojka PORADTE PROSííM

Příspěvek od tommy »

Prosim vás poradte mi už neviem čo z tym robiť už .. . Mam MZ 150 a nezaberá mi spojka od vtedy ako som menil spojkové lanko lebo mi ho utrhlo hore v pačke ten valček na lanku a od vtedy mi to stale trhá a ide to ťažko spojkova pačka ked ju dostelujem .. . a dole na kryťe to vobec štelovať nejde tym hrubim nastavenim .. ked motorku nastartujem zaradim jedna zmačknem spojku tak to trhne a skape .... a lamely som kontroloval su dobre Dakujem za rady !

Uživatelský avatar
Harry
Příspěvky: 1920
Registrován: úte 22. led 2013 19:16

Re: MZ 150 spojka PORADTE PROSííM

Příspěvek od Harry »

Nevypadala ti spojkova kulička z víka motoru když jsi měnil to lanko?
Obrázek
Obrázek

Na sraz pojedu klidně i na Burgmanovi a nestydím se za to

tommy
Příspěvky: 2
Registrován: ned 23. úno 2014 20:36

Re: MZ 150 spojka PORADTE PROSííM

Příspěvek od tommy »

Na to som sa díval gulička tam je .. sak motorka isla a ked utrhlo to lanko uz to nejde nastaviť a ked zaradim dam spojku a skape to

Uživatelský avatar
Vladan
Příspěvky: 1103
Registrován: úte 29. led 2013 11:39

Re: MZ 150 spojka PORADTE PROSííM

Příspěvek od Vladan »

porovnej délku starýho lanka a bowdenu
MZ ES 250/0 (1959); MZ ES 250 lsw (1970); MZ ES 250/2 (1972); MZ TS 250/1 (1975); MZ 500 VR (1993); IWL TR 150 (1964)

Obrázek

Jarada
Příspěvky: 56
Registrován: pon 28. led 2013 21:52

Re: MZ 150 spojka PORADTE PROSííM

Příspěvek od Jarada »

Počky tím hrbým nastavením to štelovat nejde? Jako, že to nejde povolit a naštelovat a nebo když to šteluješ, tak to na to nemá vliv?

Já měl to stejný, když sem dojel a lanko mě drželo na 1 vlákně, jak sem dal nový delší, tak to nešlo rozpojit, musíš tím hrubým nastavením, povolit matku klidně trocha zaber a neboj se, ale né zas extra, povol matku a ten šroubek lehce povol a pak utahuj tak dlouho dokud pude uplně z lehounka a až narazí na tu tyčku nebo šneka, či co pod ním je, zkrátka až ucítíš že to ztěžklo, tak už ho víc neutahuj.. Jinak ti spojka bude naopak klouzat.

Ale já to spíš šteloval, tím nastavením na páčce. A že Lanko bylo o dost delší, musel sem to z páčky skoro celí vyšroubovat, zkus a uvidíš ;)

Pokud si nedělal nic jinýho než jen lanko a vše ostatní je tak jak bylo předtím, mělo by to na 99% být jedním z těhle věcí

Uživatelský avatar
AresMlok
Příspěvky: 703
Registrován: sob 24. kvě 2014 16:01

Re: MZ 150 spojka PORADTE PROSííM

Příspěvek od AresMlok »

Zdravím,
z popisu závady mě připadá, že jsi u starého nemocného lanka neměl vůli cca 3 mm na spojkové páčce. Tzn., že nebylo správně seřízené hrubé nastavení. Jak píše Jarada, povolíš kontra matku na šnekovi, lehce se stavěcím šroubem (červem) dotkneš kuličky a potom ho o třičtvrtě otáčky povolíš a zajistíš kontramatkou na šneku. Tím je spojka připravena sloužit.
Pokud neslouží, tj. nevypíná nebo prokluzuje, je ve spojce nesprávná tloušťka trojúhelníkových vymezovacích podložek. Samozřejmě za stavu, že lamely jsou v tolerancích pro správnou funkci spojky.
Přeji hezký den.
Schválená červená milenka - MZ ETZ 150
Schválená stříbrná milenka - MZ ETZ 150

Uživatelský avatar
AresMlok
Příspěvky: 703
Registrován: sob 24. kvě 2014 16:01

Re: MZ 150 spojka PORADTE PROSííM

Příspěvek od AresMlok »

Zdravím,
malinko poupravím šedivou teorii...
Po výměně spouštěcího segmentu a kola, jsem začal skládat spojku. První zádrhel byl v tom, že byla vymačkaná sedla na unašeči všech tří šroubů držících spojku pohromadě. Nešlo tedy doměřit tloušťku vyrovnávacích podložek. Dal jsem tam tři podložky. Doměřil jsem dle bible tloušťku podložek a spojku sestavil a seřídil. Za sucha, tedy ještě bez bočního krytu, pěkně vypínala (tedy jsem si myslel) a dokonce oproti původnímu stavu nijak nešmajdala. Našel jsem 14 let starý silikon na motory (ještě od první MZ-ty) namazal víko a nasadil a přišrouboval. Co přeteklo jsem otřel a nalil převodový olej do skříně - cca 550 ml. Jsem čekal, že poteče z kontrolního otvoru, ale nic neteklo, tak jsem ho tam už víc nedával. Přední kolo jsem měl zatížené.
Nakopl jsem stroj, zmáčkl spojku, dal za jedna a škub a ticho... Něco bude blbě...
Nastalo divoké kroucení červem. Skončilo v okamžiku, kdy spojka klouzala při pokusu o rozjezd, ale při volnoběhu motor se zařazenou jedničkou a zmáčknutou spojkou stejně chcípl.
Rozborka. Vypustil jsem olej, sundal víko, otřel olej z koše, aby to moc nekapalo a zkusil s jedničkou a zmáčklou spojkou tlačit motorku - ani Boha... Koukám na lamely, jak se při zmáčknutí spojky hejbou jako celek a moc se mi to nelíbilo. Rozházel jsem lamely a ty nějaký umělohmotný, nebo pertinaxový nebo z čeho to je, jsem pilníkem po obvodu malinko obrousil, aby v koši hrkaly. Na sucho po složení měla spojka neznatelný odpor při zmáčklé páčce. S olejem taky v pohodě, jen s červem oproti Bibli to bylo trochu jinak.
Červa jsem došrouboval na doraz a ještě jsem ho musel cca o jednu šestinu otáčky přitáhnout, ale spojka maká. Jo, původní majitel měl po červem dvě kuličky. Měl jsem v lanku prasklý jeden pramen, rozletoval jsem ho, pramen vymotal a lanko o 1 cm zkrátil a opět zaletoval.
Jednička až pětka jdou řadit v pohodě, nechce se neutrálu, tak ještě budu zkoumat. Za chvíli jedu na STK, tak jsem zvědavý...
Mějte se.
Schválená červená milenka - MZ ETZ 150
Schválená stříbrná milenka - MZ ETZ 150

Uživatelský avatar
Harry
Příspěvky: 1920
Registrován: úte 22. led 2013 19:16

Re: MZ 150 spojka PORADTE PROSííM

Příspěvek od Harry »

Na 150 spojku nenastavuju dle bible, jelikož ta talířová pružina je za ty roky asi unavená, vždycky ji nastavím tak, aby při dotažení těch tří šroubů byla téměř rovná (tlačí tedy největší silou). Při zmáčnutí spojky se ta talířovka prohne až do negativního úhlu a parádně rozepne lamely. Pokud jsi kupoval lamely nové, je možné, že jsou víc tlustý a pak to ,prostě nevychází. Já to řeším tak, že nechám 3 lamely starý a 3 dám nový. Tahle spojka je velice jednoduchá, možná až moc, ale takhle mi to funguje. největší vítr mám z kvality vyhotovení vnitřního spojkovýho unašeče, kterej je z takovýho lepšího bláta.
Obrázek
Obrázek

Na sraz pojedu klidně i na Burgmanovi a nestydím se za to

Uživatelský avatar
AresMlok
Příspěvky: 703
Registrován: sob 24. kvě 2014 16:01

Re: MZ 150 spojka PORADTE PROSííM

Příspěvek od AresMlok »

Super Harry,
jestli takové nastavení pružina přežívá, tak to ještě jednou rozhodím a dopnu. Třeba pak ten neutrál půjde mnohem lépe. Jen mě nebaví sundávat silikon...
Unašeč je z bláta, mám dva a oba oštípaný, ale zatím fungují. V mašině mám ten víc olámaný. Lamely jsou minimálně dva roky staré, ale dle šuplery, jako nové :-)
Díky za nápad.
Jo a STK v pohodě :-)
Schválená červená milenka - MZ ETZ 150
Schválená stříbrná milenka - MZ ETZ 150

Odpovědět